Wieża na osiedlu Niepodległości. Jest oświadczenie miasta

Redakcja
Inwestycja realizowana na terenie prywatnym, a inwestor z pozwoleniem na budowę wydawanym z automatu.
Inwestycja realizowana na terenie prywatnym, a inwestor z pozwoleniem na budowę wydawanym z automatu. Łukasz Capar
Wracamy do tematu 50-metrowej wieży GSM na osiedlu Niepodległości. Słupski ratusz wystosował w tej spawie oświadczenie, w którym urzędnicy i władze miasta podkreślają, że nic nie mogli zrobić.

Inwestycja realizowana na terenie prywatnym, a inwestor z pozwoleniem na budowę wydawanym z automatu. Słupski ratusz spina w klamry kwestię wieży przy ul. Bitwy Warszawskie i wydaje oświadczenie. Władze miasta raz jeszcze podnoszą to, co argumentowano już wielokrotnie, czyli fakt, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszczał przeprowadzenie takiej budowy.

Ratusz tłumaczy się, że miał związane ręce, bo żaden samorząd na terenie kraju nie ma możliwości prawnych, by przy tworzeniu mpzp wykluczyć tego typu inwestycje. Co więcej, wydanie zakazu lokalizacji stacji bazowej lub odmowa wydania pozwolenia oznaczałoby złamaniem prawa przez prezydenta Słupska.

- Dodatkowo należy pamiętać, że konsultacje społeczne są wymagane na etapie uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i podczas uchwalania mpzp , a nie na etapie wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę - czytamy w oświadczeniu. - W przypadku tej konkretnej stacji z uwagi na lokalizację oraz moc i wysokość zawieszenia anten, decyzja środowiskowa nie była wymagana, zatem konsultacje społeczne nie mogły się odbyć.

Krótko mówiąc mieszkańcy, zamiast protestować dziś powinni byli zgłaszać uwagi i wątpliwości w 2013 roku, kiedy mpzp procedowano. Teraz jest za późno.

Protest na Osiedlu Niepodległości. Mieszkańcy nie chcą wieży Play

Jednak UM Słupsk po wnioskach mieszkańców wznowił postępowanie w dot. wydania pozwolenia na budowę. Jednak "Prezydent Miasta Słupska i Rada Miejska nie ma władzy nad tym, by w imieniu mieszkańców odmówić możliwości usytuowania wieży na prywatnym terenie".

Przypomnijmy, że Inwestor, czyli operator sieci Play zapewniał już na naszych łamach, że głównym celem prac jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej i do szybkiego połączenia internetowego.

ZOBACZ TAKŻE: Protest na os. Niepodległości. Mieszkańcy nie chcą wieży GSM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

"RPO: Nie ma systemu nadzoru nad promieniowaniem elektromagnetycznym od urządzeń telefonii komórkowej

Obywatele i różne podmioty skarżą się na normy promieniowania elektromagnetycznego od urządzeń telefonii komórkowej

Minister Zdrowia stukrotnie zwiększył bowiem dopuszczalne natężenie promieniowania

Tymczasem ani Inspekcja Ochrony Środowiska, ani Państwowa Inspekcja Sanitarna nie są przygotowane do kontroli - wskazuje NIK

RPO wnosi do ministrów środowiska i zdrowia o wypracowanie skutecznego systemu kontroli

1 stycznia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. Określiło ono dla częstotliwości z zakresu 2-300 GHz dopuszczalne natężenie pola elektromagnetycznego (PEM) do 10 W/m2 (gęstość mocy) i 61 V/m (składowa elektryczna). Dotychczas dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego, dotyczący częstotliwości od 300 MHz do 300 GHz, a obejmujący sieci komórkowe, wynosił 0,1 W/m2. Oznacza to zatem stukrotne zwiększenie dopuszczalnego natężenia PEM...

Z raportu NIK wyłania się natomiast niepokojący obraz stanu funkcjonowania władzy publicznej w tym zakresie. Ani inspektorzy OŚ, ani inspektorzy sanitarni nie prowadzili należytej kontroli dotrzymywania dopuszczalnego poziomu PEM w otoczeniu SBTK. Nieliczne pomiary PEM prowadzono właściwie tylko na wniosek osób prywatnych lub jednostek samorządu terytorialnego. Nie dokonywano ich z urzędu. W kilku województwach pomiarów PEM w ogóle nie wykonano. Nie istniała koncepcja prowadzenia kontroli PEM w miejscach najbardziej narażonych na przekroczenia limitu PEM ani rzetelna analiza ryzyka pozwalająca na identyfikację takich miejsc. Często nie dotrzymywano również prawnego wymogu mierzenia PEM w miejscach szczególnie wystawionych na oddziaływanie promieniowania w dużym natężeniu. W IOŚ i PIS pomiarom kontrolnym PEM przypisywano niski priorytet."

https://rpo.gov.pl/pl/content/rpo-brak-systemu-nadzoru-nad-promieniowaniem-urzadzen-telefonii-komorkowej?fbclid=IwAR0clzCSr24a5rKuhcFSySq62nTmAnaAprqF7fzmYmiTi7FEgeLoj6Evm-g

K
Kazik
10 czerwca, 7:36, Jarosław Kaczyński:

Niech sobie stoi, nikomu nic do tego ! Naiwdzeni do kościoła na modły !

co za przyglup pelowski ,skryl sie za tym nickiem, nie lepiej bylo napisac mafioso mafii pelowskich zlodzieji, konwinski pewnie dal wytyczne swojej bandzie pomylencow, a gdzie jest dobkowski ten skoczek partyjny od korytka do korytka,,,,patologia pelowskich pomylencow i wiem juz wszystko

K
Kazik

to wlasnie ludzie biedronia i mafii pelowsko-zlodziejskiej,,,nic nie potrafia zrobic tylko krac i krasc

G
Gość

Ludzie nie chca tej wieży, są naprawdę negatywnie nastawieni. Jak można coś takiego postawić bez wiedzy ludzi. Tylko czekać aż ktoś to podpali

E
Emil Mirski

Radni zatwierdzili,prezydenci przyklepali,a mieszkańcy tylko zobaczyli co stawiają przed ich oknami.Po to wybieramy swoich przedstawicieli,by dbali o nasze interesy.Czy 50metrów od okien budynku,to właściwa odległość.Im bliżej epicentrum tym oddziaływanie promieniowania pola magnetycznego większe..Zdrowie słupszczan jest najważniejsze i żadne tłumaczenia urzędników miejscowych czy centralnych nie są adekwatne do zagrożenia.

L
Lolo

Kazdy chce mieć telefon komórkowy,internet blisko siebie ale inwestycje to już go nie obchdzą.ALE BĄDŻMY ROZZSĄDNI GDYBY TA WIEŻA POWSTAŁA NA ŚRODKU DZIAŁEK OGRODNICZYCH TO I SYGNAŁ BYŁ BY LEPSZY I MYŚLE ŻE NIKT BY NIE PROTESTOWAŁ A DZIAŁKOWCY BY MIELI KASE NA ULPSZENIE DZIAŁEK I KOSZTY TYPU ŚMIECI ,WODA OPŁATY.Jezeli chodi o te plany to dlaczego na ul Norwida wpuszczono autobusy w planie nigdzie nie było przewidziane że ma to być ul.przelotowa tylko wewnetrzna osiedlowa .Proszę z tym zrobić porządek.Zarzadzajacy miastem.

G
Gość
10 czerwca, 6:07, Gość:

A gdzie słowo przepraszam za mpzp ?

10 czerwca, 7:41, Piotrek:

...a kogo mają przepraszać ? Mieszkańców którzy nie mieli uwag do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mimo ogłoszeń że taki plan jest wyłożony do wglądu i konsultacji ? Może lepiej poszukajcie sobie jakiegoś wolnego pola bez elektryfikacji,bez dochodzącego sygnału internetowego i telefonii komórkowej, bez infrastruktury, parkingów zbyt blisko okien itd ... tam zamieszkajcie i cieszcie się z wolności od tego niby szkodliwego oddziaływania zdobyczy cywilizacji .........

Zapomniałeś dodać jeszcze "płaskoziemcy", o tym "niby szkodliwym oddziaływaniu" zdążysz się jeszcze przekonać...

G
Gość
10 czerwca, 10:30, Gość:

Bezsilna sołtysowa.. w Słupsku nic mnie nie zdziwi.. nie moc władzy szczególnie

Nic nie mogą zrobić, ważne żeby przelew co miesiąc się zgadzał. Suweren w tym kraju nie ma nic do powiedzenia, odwrotnie niż mówi konstytucja.

G
Gość

Bezsilna sołtysowa.. w Słupsku nic mnie nie zdziwi.. nie moc władzy szczególnie

G
Gość

oni nie przepraszaja,Sa bezradni jak zawsze.

G
Gość

A gdzie słowo przepraszam za mpzp ?

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie