Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie nielegalnie pracowali. Strażnicy więzienni z prokuratorskimi zarzutami [wideo, zdjęcia]

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Dopiero dzisiaj pomorska policja wydała oficjalny komunikat w sprawie zatrzymań funkcjonariuszy Służby Więziennej w Ustce. O sprawie poinformowaliśmy wczoraj jako pierwsi.

- Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali siedmiu funkcjonariuszy Służby Więziennej w związku ze sprawą przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej. Śledztwo prokuratorskie dotyczy organizowania pracy osadzonym, którzy nie mieli do tego prawa. Mężczyźni wychodzili poza zakład karny bez żadnego nadzoru. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności - informuje biuro prasowe pomorskiej policji.

Czytaj także: Zatrzymano siedmiu funkcjonariuszy służby więziennej z usteckiego Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Słupsku

Z informacji tej wynika, że funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku od kilku miesięcy zajmowali się wyjaśnieniem sprawy nielegalnej organizacji pracy osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności w jednym z aresztów śledczych na Pomorzu.

Zebrany materiał wskazuje na to, że więźniowie wielokrotnie opuszczali areszt i wychodzili do pracy na rzecz zewnętrznych podmiotów gospodarczych poza oficjalną ewidencją, bez przepustek, co miało przynosić funkcjonariuszom Służby Więziennej korzyści majątkowe i osobiste.

Czytaj także: W Areszcie Śledczym w Słupsku osadzeni mają szansę na pracę

- Wiele wskazuje na to, że osadzeni wykonywali pracę nielegalnie na rzecz wybieranych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej pracodawców, zarówno posiadających umowy o pracę osadzonych, jak i nieposiadających podpisanych umów - czytamy w informacji.

W związku z tą sprawą policjanci zatrzymali siedmiu funkcjonariuszy Służby Więziennej, w tym dyrektora jednego z aresztów śledczych na Pomorzu. Zatrzymania miały miejsca jednocześnie w różnych miastach, większość na Pomorzu. W akcji wzięło udział ponad 40 pomorskich policjantów. Działania wspierali także funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej oraz Biura Spraw Wewnętrznych Służby Więziennej.

Na podstawie zebranych przez policjantów dowodów prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

- Dodatkowo wobec dyrektora jednej z jednostek penitencjarnych sformułowano zarzut ujawnienia tajemnicy służbowej - informuje Maciej Załęski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. - Wobec sześciu osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz zawieszenia w czynnościach służbowych. Część z podejrzanych przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów. Obecnie trwają czynności z udziałem dyrektora jednostki penitencjarnej.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza