Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Willa z ogrodem w Ustce do renowacji. Pomóż odtworzyć dawną roślinność (Zdjęcia)

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Zabytkowa willa w Ustce należąca do Związku Polskich Artystów Plastyków odzyska dawną świetność
Zabytkowa willa w Ustce należąca do Związku Polskich Artystów Plastyków odzyska dawną świetność Bogumiła Rzeczkowska
Związek Polskich Artystów Plastyków, który jest właścicielem Domu Pracy Twórczej w Ustce, stara się o dofinansowanie do renowacji wilii. Jednak chce także odtworzyć stary ogród z fontanną i klombem. Do tego pomysłu szuka wolontariuszy, dla których ma bardzo interesujące wyzwania.

Mowa o willi z końca XIX wieku, stojącej u zbiegu ulic Chopina i Kopernika, o uwiecznionej na przedwojennych pocztówkach nazwie Villa Henriette Thea. To jedna z najstarszych willi z wieżyczką w kurorcie, przyodziana w secesyjną szatę. Po wojnie Zarząd Miejski przyznał ten piękny obiekt ze stajnią artystom plastykom. Do dzisiaj Związek Polskich Artystów Plastyków jest jednym z nielicznych w Ustce właścicieli willi, którzy cieszą się nimi już prawie 80 lat.

Mimo że podczas kolejnych remontów do przepięknego wnętrza wprowadzano kolejne mody, wiele elementów zewnętrznych oraz wyposażenia uroczej Henrietty zachowało się do dzisiaj. To secesyjne meble w salonie, boazerie, tapety - kordybany, czy wytłaczane skóry cielęce, rzeźbione meble z reprezentacyjnym kredensem i kasetonowy sufit, dwa piece z dekoracyjnymi kaflami, kominek, weranda z syrenkami grającymi na lirze na suficie, a także wieżyczka, która zachwyca widokiem na cztery strony świata z witrażowych okien. Dodajmy tylko, że wśród wakacyjnych gości Domu Pracy Twórczej największym powodzeniem cieszy się pokój w wieżyczce. Obok willi zbudowano stajnię, która już od lat pełni funkcję kuchni i jadalni. Kute ogrodzenie zachowało się tylko od północy.

Powrót do świetności

To wszystko jednak wymaga odrestaurowania, a koszty liczone są w milionach. Ustka złożyła 10 wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z ochroną i opieką nad zabytkami w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wśród nich znalazł się wniosek Związku Polskich Artystów Plastyków o wsparcie remontu i konserwacji więźby dachowej, stolarki okiennej i drzwiowej i konserwacji witraży. Ma powstać dokumentacja konserwatorska, ustalająca pierwotną kolorystykę oraz inwentaryzacja elementów elewacji zewnętrznej z charakterystycznymi cechami zdobniczymi, a także projekt odtworzenia kompozycji wnętrz.

Ogród nie jest objęty ochroną konserwatorską, ale artyści plastycy myślą także o odtworzeniu otoczenia willi i podejmują działania zmierzające do wyeksponowania istniejących oryginalnych elementów parku wraz z ogrodzeniem, ogrodu z fontanną i starego klombu.

- Bardzo chcemy rozruszać działalność naszego Domu Pracy Twórczej w Ustce i wiele świeżych pomysłów powoli wdrażać w życie – mówi Jolanta Ciećwierz z Biura Zarządu Głównego ZPAP. - Korzystamy z możliwości ubiegania się o dotację z programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wspólnie dla dziedzictwa Edycja 2023”. Jednak warunkiem otrzymania dofinansowania jest rekrutacja pięciu wolontariuszy. Mamy niezagospodarowaną przestrzeń wokół naszego obiektu i chcielibyśmy przywrócić mu właściwy wygląd z czasów świetności w oparciu o wiedzę historyczną. Celem jest odtworzenie założeń ogrodowych i nasadzeń, przywrócenie reprezentacyjnego wyglądu terenu wokół willi, a szczególnie klombu i fontanny z zabytkowym obramowaniem. Chcielibyśmy organizować tam ciekawe artystyczne wydarzenia przez okrągły rok.

Zadaniem wolontariuszy byłoby przeprowadzenie kwerendy historycznej w lokalnych archiwach, bibliotece, ratuszu, czy parafii, a także rozmów z mieszkańcami Ustki, którzy pamiętają ten zakątek z dzieciństwa lub z opowieści starszych osób. Każde takie działanie byłoby cenne.

- Liczymy na pamięć zbiorową, przekaz ustny, także prywatne archiwa, by odtworzyć dawny klimat ogrodu łącznie z roślinnością. Po pracach ogrodowych chcielibyśmy zaproponować - przed wszystkim lokalnej społeczności - działania artystyczne oraz edukacyjne, których inspiracją jest charakterystyczny haft kaszubski, tapety oraz witraże w naszej willi z motywem roślinnym - dodaje Jolanta Ciećwierz. - Założenie klombu będzie wspólnym dziełem. Liczymy, że naszym rezultatem będzie piękny klomb i fontanna oraz zbiór zapisanych rozmów z wolontariuszami, opis roślin, stworzenie "wspólnego zielnika" - indeksu użytych roślin do odtworzenia zabytkowej potencjalnej prawdopodobnej substancji ogrodowej. Najszybciej za pracę i zaangażowanie odwdzięczy się natura – podsumowuje nasza rozmówczyni, wierząc że wspólna praca i wiedza sprawią, że wiosna 2024 będzie bardziej kolorowa i pachnąca.

Artyści plastycy liczą na pomoc z nadzieją, że realizacja projektu pozwoli rozpropagować historię i najbardziej znane miejsca Ustki i okolic nie tylko wśród mieszkańców, ale także wśród turystów.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza