Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizyty lekarskie na telefon. Teleporady zamiast konsultacji u lekarza

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W związku z sytuacją związaną z występowaniem koronawirusa, może wystąpić problem z umówieniem wizyty u lekarza rodzinnego w przychodni. Poradnie działające w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej otrzymały zalecenia od Głównego Inspektora Sanitarnego, aby każdemu pacjentowi sugerować tzw. teleporady, czyli konsultacje przez telefon.

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego mówi, że należy szeroko informować pacjentów o konieczności kontaktu telefonicznego w celu ustalenia możliwości wizyty w przychodni. Każdego pacjenta rejestracja powinna poinformować o możliwości uzyskania teleporady. Podczas rozmowy telefonicznej rejestracja powinna przeprowadzić ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem SARS CoV-2.

Pacjent z objawami infekcji lub podejrzany o zakażenie koronawirusem SARS CoV-2 powinien telefonicznie przełożyć poradę na inny termin.

Każdy pacjent mający objawy ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka powyżej 38 stopnie C wraz z kaszlem lub dusznością) w powiązaniu z kryteriami epidemiologicznymi powinien trafić do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.
Każdemu pacjentowi, również bez cech infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza najpierw należy udzielić teleporady.

Tylko w sytuacjach kiedy jest to niezbędne, pacjent powinien zostać umówiony na konkretną godzinę do lekarza.

Lekarz udzielający teleporady na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego.
Pozostałe zalecenia mówią, aby zorganizować rejestrację tak, aby pacjent przebywał w odległości minimum 1m a najlepiej 2m, zadbać o dokładne mycie i odkażanie powierzchni i sprzętów przez personel sprzątający, dezynfekować klamki,gałki oraz blaty biurek i ladę rejestracji kilka razy w ciągu dnia oraz zlikwidować tzw. kąciki zabaw dla dzieci, usunąć gadżety dla dzieci oraz inne zbędne przedmioty z poczekalni.

Do zaleceń dostosowały się natychmiast poradnie działające w Samodzielnym Miejskim Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Słupsku, które od razu umożliwiły pacjentom teleporady.

- Lekarze przyjmują tak, jak dotychczas, jednak jednocześnie umożliwiliśmy naszym pacjentom teleporady, czyli dodatkowe porady w godzinach pracy lekarza. Lekarze przyjmować będą w czwartek w godz. 12.30-14.30, pielęgniarki środowiskowe we wtorki od 13 do 15, a położne w poniedziałki od godziny 8 do godziny 10 - informuje Violetta Karwalska, dyrektor SPMZOZ w Słupsku.

W jakich sytuacjach zalecana jest teleporada?

- Jeśli chory rzeczywiście czuje się bardzo źle, w pierwszej kolejności zalecany jest kontakt telefoniczny i to lekarz zdecyduje, czy pacjent ma przyjść do przychodni, czy może lekarz pojedzie do niego. Musimy stwarzać takie warunki, aby nie stwarzać zagrożenia pozostałym pacjentom. Stad też ukłon w stronę pacjentów. Uspokajam jednak, że lekarze POZ cały czas przyjmować będą normalnie - mówi Karwalska. - Chodzi też o specjalistykę, jeśli ktoś miał umówioną wizytę, a czuje się źle, to są zalecenia, aby przenosić wizytę na inny termin. Raz, że jest osłabiony, a dwa, że może te wirusy przenosić.

Przychodnia zakupiła też urządzenia do dezynfekcji.
- Nie mieliśmy takich urządzeń, w związku z tym od razu zostały zamówione, uzupełnione płynem dezynfekującym dla pacjentów i jeszcze dzisiaj zostaną zamontowane w naszych przychodniach - mówi Violetta Karwalska.

Oprócz tego w szpitalach obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin - zarówno w szpitalu w Słupsku, w Lęborku, Miastku i Bytowie.
W szpitalu w Miastku zostały ograniczone przyjęcia na niektóre oddziały.

- Ograniczyliśmy planowe przyjęcia na oddział reumatologiczny i częściowo na chirurgię. Dotyczy to także poradni chirurgicznej. Sytuacja jest jednak dynamiczna. Zobaczymy, co nas czeka jutro - mówi Renata Kiempa, prezes szpitala w Miastku.

Sonda: Jak koronawirus wpływa na życie codzienne słupszczan?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza