Władze Słupska mówią NIE stowarzyszeniu i dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie. Ci zebrali tysiąc podpisów i chcą wymusić zmianę decyzji

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki

Wideo

Zobacz galerię (17 zdjęć)
Dzisiaj działające w Słupsku Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) zorganizowało konferencję przed słupskim ratuszem. Następnie złożyło podpisaną przez ponad tysiąc osób obywatelską uchwałę, by miasto przekazało stowarzyszeniu budynek po IV LO przy ul. Grottgera. Tak chcą zmusić radnych do zajęcia stanowiska w sprawie, którą formalnie radni załatwili tak jak chciały władze Słupska. W budżecie miasta na ten rok zapisano dwa miliony na remont budynku i przeniesienie tam ZIM i straży miejskiej.

- Nam potrzebny jest budynek po oświacie. Od dwóch lat staramy się o ten po IV LO. On spełnia nasze wszystkie wymagania, będzie nadal pełnił rolę dydaktyczną. Wszystko co w nim jest, jest nam potrzebne od sal dydaktycznych po salę gimnastyczną. To jedyny sposób by rozwiązać nasze problemy lokalowe - mówił Przemysław Laskowski ze stowarzyszenia.

Zdaniem władz stowarzyszenia, jak i rodziców dzieci niepełnosprawnych umysłowo,którym PSONI się opiekuje, miasto bardziej skorzysta przekazując budynek im, niż robiąc tam za dwa miliony kolejny biurowiec.

Milion do miliona i będzie nowa siedziba ZIM oraz Straży Miejskiej w Słupsku

- 20 lat temu, gdy zakładaliśmy stowarzyszenie dostaliśmy od miasta starą ruderę. To była pralnia poszpitalna. Przez ten czas udowodniliśmy, że potrafimy działać - przekonywała dziennikarzy przed ratuszem członkini stowarzyszenia i mama niepełnosprawnego syna.

Po spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele stowarzyszenia udali się do biura rady miejskiej i złożyli obywatelski projekt uchwały, podpisany przez ponad tysiąc osób, by budynek po IV LO trafił w ich ręce.

Dodajmy, w takiej sytuacji stowarzyszenie będzie mogło się strać o dofinansowanie i koszty utrzymania budynku w 90 procentach pokryje PEFRON, a jak przeniesiony zostanie tam ZIM i straż to 100 procent wydatków pokryje miasto.

Zapytaliśmy władze miasta o ich odpowiedź na apel i petycję stowarzyszenia. Tak odpowiedziała Monika Rapacewicz, rzecznik UM w Słupsku: - Co do przeznaczenia budynku przy ul. Grottgera decyzja o jego wykorzystaniu zapadła już dawno i nie zostaje zmieniona. Będzie on przeznaczony na potrzeby Miasta Słupska i ważnych strategicznie podmiotów, takich jak Zarząd Infrastruktury Miejskiej. Co przekazanych informacji nt. złożenia podpisów i petycji do Rady Miejskiej w Słupsku stowarzyszenia działającego na rzecz Osób z Niepełnosprawnością, taki dokument będzie poddany procedurze formalnej, tak jak wymagają tego regulacje prawne. Po jego rozpatrzeniu będzie można więcej powiedzieć na ten temat".

Galimatias z przenosinami słupskich instytucji. Stowarzyszenie zajmujące się niepełnosprawnymi intelektualnie ma dostać wymówienie najmu

Decyzja należy teraz do radnych. Jeśli przyjmą uchwałę i oddadzą jej mocą budynek stowarzyszeniu, władze Słupska będą musiały decyzję wykonać.

Przypomnijmy, jesienią 2018 r. PSONI uruchomiło w mieście II Środowiskowy Dom Samopomocy typu A, B i C. Na zajęcia terapeutyczne w Domu uczęszcza 30 osób o specjalnych potrzebach bytowych. Specjalne potrzeby wymagają specjalnych warunków. Te jak dotąd udawało się zapewniać w pomieszczeniach wynajmowanych przez PSONI od Centrum Zdrowia Psychicznego przy ulicy Obrońców Wybrzeża 4. Umowę czteroletniego najmu w imieniu Stowarzyszenia podpisał Urząd Miejski w Słupsku. Niestety, w zgodzie z zawartymi w umowie ustaleniami właściciel lokalu może wypowiedzieć najem z miesięcznym zaledwie wyprzedzeniem i to w dowolnym momencie jej trwania. Zapowiedział, że umowę wymówi.

Władze Słupska starają się znaleźć nowe lokum. Mają cztery różne pomysły, ale konkretów brak.

Zdaniem PSONI były ogólniak wymaga zaledwie kilku kosmetycznych poprawek, aby pomieścić II ŚDS, WTZ (w roku 2002 Stowarzyszenie uruchomiło w Słupsku Warsztat Terapii Zajęciowej - Diament. Placówka znajduje się przy ulicy Długosza 22- 23. Wykwalifikowana kadra rehabilituje w niej 44 osoby upośledzone w stopniu umiarkowanym i znacznym), a także stworzyć w nim tzw. mieszkania wytchnieniowe. Jałowa, zdaniem stowarzyszenia wymiana korespondencji pomiędzy stowarzyszeniem a ratuszem i Radą ds osób niepełnosprawnych trwa w tej konkretnej sprawie już drugi trzeci rok.

Władze miasta wymyśliły, że przeniosą ZIM do budynku po liceum na Grottgera. Działkę gdzie jest budynek liceum oraz sala gimnastyczna i boisko, podzielą na dwie części. Tę z budynkiem zajmą pod potrzeby miasta, pozostałą oddadzą na sprzedaż, co ma sfinansować przebudowę szkoły.

Szkoły, która jest w dobrym stanie technicznym. Sam budynek, okna i wszystko w nim było remontowane kilka lat temu. Po przenosinach liceum, próbowano budynek sprzedać, ale chętnych nie było. W 2017 roku zapewniano, że kwota 3,5 miliona złotych jest odpowiednia w przetargach. Były nawet próby zainteresowania nim... Chińczyków i ich uniwersytetów. Nic nie wyszło.

Stąd plan przenosin ZIM. Po tej instytucji działkę władze miasta wystawią na sprzedaż.

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Słupszczanin
22 stycznia, 16:10, IOIO:

Siedziba klubu osób niewidomych przy Sienkiewicza też od lat nieremontowana. Wygląd wnętrz i elewacji urąga wszelkim standardom. Może Krycha deweloperska liczy. że nie zauważą. Ogólnie sposób traktowania niepełnosprawnych w Słupsku to skandal.

22 stycznia, 17:37, Gość:

A niby czego brakuje w Słupsku? Następna gównoburzę widzę jak z wystawą zdjęć

To ja się pytam cwaniaczku żebyś napisał co jest według ciebie w tym Słupsku, na dawaj jestem ciekawy twojej wyliczanki

S
Słupszczanin
22 stycznia, 16:10, IOIO:

Siedziba klubu osób niewidomych przy Sienkiewicza też od lat nieremontowana. Wygląd wnętrz i elewacji urąga wszelkim standardom. Może Krycha deweloperska liczy. że nie zauważą. Ogólnie sposób traktowania niepełnosprawnych w Słupsku to skandal.

22 stycznia, 17:37, Gość:

A niby czego brakuje w Słupsku? Następna gównoburzę widzę jak z wystawą zdjęć

A ja się pytam a co jest w Słupsku? Dawaj cwaniaczku pochwal się co jest w Słupsku?

S
Spostrzegawczy

Czy może ktoś napisać coś konstruktywnego? Nikt nie ma pomysłu ? Tylko obrażać umiecie ?!

G
Gość

tu nie chodzi o niepełnosprawnych tylko o to, aby utrudnić działanie organizacji która działa na tym samym polu co miasto. przecież miasto też prowadzi ŚDS i jak ta organizacja nie będzie mogła prowadzić z braku miejsca to miasto tylko na tym zyska. poza tym istnieje niebezpieczeństwo, że mogliby rozpocząć działalność edukacyjną czyli poprowadzić jakąś szkołę a to byłoby zabójcze dla szkół miejskich. no i jeszcze typowo ludzka sprawa jak ambicje poszczególnych osób. z jednej strony nieudacznicy w ratuszu którzy niewiele potrafią ale mają władzę z drugiej strony społecznicy którzy potrafią się zorganizować ale są zależni od decyzji tych pierwszych. zastanawia mnie postawa Marty Makuch, kiedyś społeczniczka, rzeczniczka wszelkiej działalności obywatelskiej a teraz zupełny zwrot o 180 stopni. tyle tylko, a może przede wszystkim praca pewniejsza i w portfelu więcej

C
Czytelnik

Sam jestem chory w st.umiarkowanym,lecz jeszcze nie upośledzony.Choruję na epilepsję.Może ktoś doradzi kto mógłby mi pomóc w ciężkim życiu np.brak pracy,mieszkania itp?Rok temu byłem w ratuszu u Krystynki kazała mi czekać 20 l na chatkę,bo rodziny ważniejsze!Umiem i lubię pokłócić się z kimś gdy czuję,że ten ktoś celowo wyrządza mi krzywdę.Mam silny charakter.Już nie jeden urzędnik oberwał.Niepełnosprawny to nic dla debili z urzędu!Olewają nas.Już wpycha się chora firma do budyneczku po szkole a tak jest dobrze przygotowana już na ośrodek dla dzieci i ludzi niepełosprawnych.Oni otrzymają odpadki zasrany 🏢,co będzie się sypał.Tyle tysięcy jest tu potrzebujących osób a aktualnie tylko 30 może się uczyć czy otrzymać pomoc.Miasto wiocha koszmar.Poje...bana władza!!!

J
Ja Ty

Deweloperom tak drzewa lasy hektary a dzieciom chorym mówią nie. To mi się nie podoba jeżeli będzie potrzebne kolejne tysiąc 2 3 4 to zbierzemy te podpisy. A jak dalej będą tak nas olewać to co dzień po pracy będziemy chodzić pod ratusz i walczyć aż zwyciężymy. Słupsk halo pokażmy ze potrafimy. Czy pozwolimy pozbawić te dzieci i te osoby chore normalnnosc? Pozwolimy? Bierzmy sprawy w nasze ręce.

A
Art Turek

W niedzielę likwiduje swoje strony na Facebooku. Ostatnia refleksja. - Uważam, że w najbliższym okresie ok. 2 lat należy bezkrytycznie popierać komunistycznych, marksistowskich ekstremistów zarówno w Uni Europejskiej, jak i Stanach Zjednoczonych. Trzeba "dać szanse" lewicy, twardogłowym aparatczykom, Bidenowi itp. skompromitować się idiotycznymi, wariackimi, szaleńczymi pomysłami, przepisami, próbami wprowadzenie nierówności społecznej pod hasłem tolerancji, dominacji pewnych mniejszości i przyznawania im większych praw od ogółu, zgodnie z zasadą Orwella

„Wszystkie zwierzęta są równe, ale ŚWINIE są równiejsze "

Niedługo nastąpi niewątpliwa kłótnia o władze, priorytety i pieniądze w obozie genderowych lewackich bojówkach, która skończy się wojną domową pomiędzy rewolucyjnymi ekstremistycznymi zboczonymi frakcjami. Nastąpi wielkie przyspieszenie tworzenia Nowego Społeczeństwa, Wielkiego Resetu.

Gdy normalni ludzie zobaczą to szaleństwo, szybciej i łatwiej zrozumieją, dokąd ta droga prowadzi, jaki los szykują nam ci totalitaryści pod ładnymi i dumnym hasłami Czerwonego, sorry Nowego Zielonego Ładu, czyli naprawdę zamordyzmu.

Chyżo ludzie zapragną normalności, powrotu do konserwatywnych sprawdzonych przez wieki zasad i wartości.

PS: Oczywiście należny również rozpocząć akcje edukacji młodzieży i społeczeństwa, zgodnie ze starymi sprawdzonymi zasadami pracy u podstaw i pracy organicznej, czyli również bogacenia się i wzajemnego wspierania ludzi prawicy. Przechodzę na

https://polfejs.net/read-blog/171

z
zimskie jaja

Zim nie potrafi przypilnować odśnieżenia przystanków i do dzisiaj szukają podłączenia swojej siedziby kablem kanału 6. jaja nad jajami.

G
Gość

Urzednicy .Obudzcie sie.

G
Gość

Paranoja że Słupskie IVLO już nie znajduje się na Grottgera 😕

Ale wracając do walki OzN z 'Ratuszem' to gratuluję wytrwałości! Oby się udało żeby 'biurwy' tego wspaniałego budynku nie dostali 💪💪💪

PCPR też tam dajcie bo obecny budynek to jakaś farsa 😅😂🤯

G
Gość
22 stycznia, 16:10, IOIO:

Siedziba klubu osób niewidomych przy Sienkiewicza też od lat nieremontowana. Wygląd wnętrz i elewacji urąga wszelkim standardom. Może Krycha deweloperska liczy. że nie zauważą. Ogólnie sposób traktowania niepełnosprawnych w Słupsku to skandal.

A niby czego brakuje w Słupsku? Następna gównoburzę widzę jak z wystawą zdjęć

G
Gość

O czym my mowimy prezydentko na ostatnim wirazu swojej prezydentury zrob cos o czym mieszkancy beda mowiili przez lata.A wogole to jestescie wypaleni ,bez pomyslow cala wieerchusza i radni razem do kiltu.

A
Andy

No przecież pierdzistołkom sala gimnastyczna i boisko jest jak najbardziej potrzebna, żeby się metanem nie przytruli.

G
Gość

Pani Prezydent jaka kobieta powinna szczegolnie byc wrazliwa na drugiego czlowieka.Pani Krysiu niech Pani wyciagnie z nor wszystkie stowarzyszenia jak chocby wspomniani gluchoniemi .AA czy inne i umiescic ich w przyzwoitym miejscu.Nic nie stracimy.Znajda sie chetni ktorzy kupia pozostawione przez nich lokale.

G
Gość

ratuszowe - zero myslenia !

Dodaj ogłoszenie