Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Słupska znów prowadzą rozmowy o rowerze miejskim

Zbigniew Marecki
Jest 99 procent szans, że w maju ruszy rower miejski - uważa Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. Na razie jednak nie zdradza szczegółów, bo - jak twierdzi - wiwat będzie głosiła wtedy, gdy miasto będzie dzień przed uruchomieniem roweru miejskiego .

Ta ostrożność to efekt ubiegłorocznego doświadczenia, bo wtedy latem firma, która miała podpisać z urzędami miasta umowę na wdrożenie systemu roweru miejskiego, wycofała się w ostatniej chwili.

Przypomnijmy: latem 2019 roku rower miejski w Słupsku miał być pilotażowym programem z 20 stacjami i 240 rowerami, w tym 40 elektrycznymi. Prywatny przedsiębiorca miał ponieść koszty związane z obsługą stacji i jej ubezpieczeniem, a także serwisowaniem rowerów.

Prezydent Słupska chce uruchomić wypożyczalnię miejskich rowerów

Przedsięwzięcie miało łączyć dwumiasto - Ustkę i Słupsk. Samorządy bardzo dobrze przygotowały się do uruchomienia systemu.

- Przygotowaliśmy również 20 utwardzonych stanowisk w Słupsku i Ustce. Projekt umowy został także przedstawiony. Okazało się jednak , że z niezależnych od nas przyczyn wycofał się producent rowerów. Podejrzewamy, iż nie doszacował on kosztów związanych z funkcjonowaniem roweru miejskiego - poinformował w 2019 roku wiceprezydent Słupska Marek Goliński.

Słupski magistrat zapewniał jednak , że nie rezygnuje z prób wprowadzenia systemu roweru miejskiego. - Rozmowy z firmą produkującą te rowery będą nadal trwały. Zakładamy, że wprowadzimy rower miejski wiosną przyszłego roku - zapewniał Marek Goliński.

W 2019 roku Słupsk wydał około 30 tysięcy złotych na przygotowanie utwardzonego terenu pod stacje rowerowe. Tym razem rozmowy na temat roweru miejskiego są prowadzone przez władze Słupska indywidualnie.

- W związku z tym, że musimy ogłosić przetarg, też nie mogę mówić o szczegółach. Żałuję, że w ubiegłym roku dałam się namówić panom z Ustki i że dałam się przekonać, że może warto z nim podjąć współpracę w partnerstwie z firmą, która na oko się nam bardzo podobała. Jednak nie zawsze to , co podoba się na oko, wychodzi. Dlatego teraz działamy sami - mówi prezydent Danilecka-Wojewódzka.

Przypomnijmy: Jazda na rowerze to najbardziej popularny sport w Polsce. Aż trzech na czterech Polaków deklaruje jego uprawianie. W każdym dużym polskim mieście i w niektórych małych można już wypożyczyć jednoślad. W 2019 roku liczba systemów rowerów miejskich w Polsce przekroczyła już 60. Funkcjonują one zarówno w olbrzymiej Warszawie (prawie 1,77 miliona mieszkańców ), jak i w Tychowie (niespełna 2,5 tys. mieszkańców).

W 2019 roku warszawski system Veturilo już po raz drugi okazał się najlepszy w Polsce. Zdobył 301 na 320 możliwych punktów w ogólnopolskim rankingu systemów rowerowych. Veturilo okazało się najlepsze, jeśli chodzi o stosunek osób zapisanych do systemu do ogólnej liczby mieszkańców. 44 procenty to imponujący odsetek. Oznacza to, że w 2019 roku 785 000 osób widniało w systemieroweru miejskiego w Słupsku. Na końcu zestawienia uplasował się Zabrzański Rower Miejski. 32 miejsce daje mu spore możliwości poprawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza