Włamanie na skrzynkę mailową Michała Dworczyka. Szef KPRM: Szeroko zakrojone działania dezinformacyjne

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Włamanie na skrzynkę mailową Michała Dworczyka. Szef KPRM: Szeroko zakrojone działania dezinformacyjne
Włamanie na skrzynkę mailową Michała Dworczyka. Szef KPRM: Szeroko zakrojone działania dezinformacyjne fot. adam jankowski / polska press
Udostępnij:
Po tym jak media poinformowały o włamaniu na prywatną skrzynkę e-mail szefa KPRM, Michał Dworczyk zapewnił w oświadczeniu, że nie doszło do wycieku tajnych informacji. „Z całą pewnością można stwierdzić, iż celem tego typu cyberataków jest dezinformacja i w związku z tym właściwe służby specjalne RP prowadzą wszelkie niezbędne działania wyjaśniające” - przekazał minister. KO chce specjalnego posiedzenia komisji ws. stanu bezpieczeństwa państwa.

Na facebookowym koncie żony Michała Dworczyka pojawiła się informacja, że włamano się na jego prywatną skrzynkę pocztową. Do wpisu został załączony link odsyłający do treści wykradzionych dokumentów.

„Zostały skradzione dokumenty służbowe, które zawierają informacje niejawne i mogą być wykorzystane do wyrządzenia szkody bezpieczeństwu narodowemu RP, a także mogą być wykorzystane jako dowód rzekomej polskiej ingerencji w sprawy wewnętrzne Białorusi” - głosił wpis na profilu Agnieszki Dworczyk, cytowany prze Onet, który jako pierwszy poinformował sprawie. Wpis niedługo później został usunięty z Facebooka.

Dworczyk: Szeroko zakrojone działania dezinformacyjne

Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych Michał Dworczyk.

„W związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na moją skrzynkę email i skrzynkę mojej żony, a także na nasze konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe” - napisano w oświadczeniu.

Szef KPRM dodał, iż „zważywszy na to, że informacje zostały opublikowane w rosyjskim serwisie społecznościowym Telegram oraz fakt, że przez 11 lat miał zakaz wjazdu na teren Białorusi i Rosji jako osoba aktywnie wspierająca przemiany demokratyczne na terenie byłego ZSRR, traktuje ten atak jako jeden z elementów szeroko zakrojonych działań dezinformacyjnych zawierających sfałszowane i zmanipulowane informacje”.

Dworczyk zapewnił, że w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny.

„Informuję również, że oświadczenie, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych na koncie mojej żony jest sfabrykowane i zawiera nieprawdziwe treści” - dodał minister.

„Z całą pewnością można stwierdzić, iż celem tego typu cyberataków jest dezinformacja i w związku z tym właściwe służby specjalne RP prowadzą wszelkie niezbędne działania wyjaśniające” - przekazał szef KPRM.

Buda: Dworczyk jest na pewno na krótkiej liście nieprzyjaciół reżimu Rosji i Białorusi

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda przekonywał na antenie TVN24, że na prywatnej skrzynce szefa KPRM nie było „jakichś informacji, które byłyby istotne”. - Służby zostały powiadomione i powinny szukać tropu. Nie uważam żeby było to coś poważnego, ale dobrze, że zareagował, że powiadomił służby, wydał oświadczenie. Tak trzeba się zachować – stwierdził.

Buda doda, że Michał Dworczyk jest na pewno „na krótkiej liście nieprzyjaciół reżimu Rosji i Białorusi”. - Pewnie jest przedmiotem takich ataków, być może nawet takich poza służbami, jakichś informatyków, którzy postanowili się sprawdzić i wzięli za ofiarą tutaj Michała Dworczyka – mówił.

Żaryn: Służby specjalne analizują informacje zawarte w oświadczeniu Dworczyka

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn poinformował w środę, że - w związku oświadczeniem ministra Michała Dworczyka wydanym we wtorek - służby specjalne analizują wydarzenia opisane przez szefa KPRM w wydanym prze niego oświadczeniu.

Żaryn dodał, że zgłoszenie w tej sprawie wpłynęło do ABW we wtorek.

KO chce specjalnego posiedzenia komisji ws. stanu bezpieczeństwa państwa

Poseł KO Paweł Olszewski stwierdził na konferencji prasowej, że „to sytuacja niebywała, iż w Polsce, kraju UE, praktycznie nie mamy kompletnie zabezpieczenia kontrwywiadowczego”. - Widać służby leżą, państwo jest z dykty. Nie wiemy do końca jakie dane zostały ukradzione, jakie czynności zostały podjęte, aby tę sytuację wyjaśnić. Wiemy na pewno, co potwierdziła kontrola NIK-u, że państwo wydaje gigantyczne kwoty na najdroższy system inwigilacyjny na świecie, czyli system Pegasus, a nie jest w stanie ochronić kontrwywiadowczo najważniejszych osób w państwie – mówił.

– My jako parlamentarzyści chcemy przede wszystkim wyjaśnień dotyczących stanu bezpieczeństwa państwa tutaj, w Sejmie – mówił z kolei poseł Jan Grabiec.

Dodał, że KO wniesie o zwołanie specjalnego posiedzenia komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz komisji cyfryzacji, poza posiedzeniem komisji ds. służb specjalnych, które zwykle jest posiedzeniem tajnym i opinia publiczna nie ma dostępu do tych danych. - Ale obywatele mają prawo wiedzieć, co się dzieje z państwowymi danymi, co się dzieje z informacjami o ważnym znaczeniu dla państwa – mówił polityk.

Opozycja krytycznie o Dworczyku

Włam na konto ministra komentowali parlamentarzyści opozycji.

- Pan minister Dworczyk nie musi się martwić. Przecież Janusz Cieszyński został ministrem od cyfryzacji zatem bezpieczeństwo sieci będzie niezawodne. Co najmniej tak jak respiratory kupione od handlarza bronią – ironizował były premier Leszek Miller.

- To dobrze, że minister Michał Dworczyk zajmuje się Białorusinami w Polsce, ale dlaczego musimy się o tym dowiadywać z jego zhakowanej prywatnej poczty? - pytała posłanka Hanna Gill-Piątek.

- Ale, jeśli chodzi o włam na skrzynkę mailową i konto na SM , to czuję, że wicepremier ds. bezpieczeństwa jest całkiem bezpieczny – napisała na Twitterze Katarzyna Lubnauer, odnosząc się do Jarosława Kaczyńskiego.

Seria włamań na konta polityków obozu rządzącego

Włamania na konta polityków zdarzają się co jakiś czas. Na początku tego roku na twitterowym koncie posła PiS Marka Suskiego pojawiła się seria wpisów, dotyczących rzekomego molestowania seksualnego. W jednym z tweetów zamieszczono zdjęcia półnagiej kobiety, która okazałą się być radną. Wówczas rzeczniczka PiS Anita Czerwińska wyjaśniała, że doszło do włamania na konto posła, a zamieszczane treści nie są jego autorstwa.

W październiku ub. r. włamano się na twitterowe konto posłanki PiS Joanny Borowiak. Opublikowano na nim wpis określający uczestniczki Strajku Kobiet „narkomankami-prostytutkami” i „zabójcami dzieci”. Parlamentarzystka stanowczo zaprzeczyła, by to ona była autorką wpisów.

Miesiąc później przejęte zostało konto posła PiS Marka Duszka, na którego facebookowym profilu ukazały się zdjęcia młodej kobiety, która miała być jego „nową sekretarką”. Fotografie zostały opatrzone seksistowskimi komentarzami. Opublikowane zostały również prywatne zdjęcia posła z tą samą kobietą. Polityk przekonywał, że doszło do łamania na jego konto.

Pod koniec ub. roku włamano się także na facebookowe konto minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, a w styczniu b.r. na konto na Twitterze posłanki Porozumienia Iwony Machałek.

Z raportu opublikowanego przez amerykańską firmę Mandiant, specjalizującą się w cyberbezpieczeństwie, wynika że powyższe konta polityków zostały przejęte w ramach szerszej kampanii dezinformacji prowadzonej przez tajemniczą grupę hakerów, której nadano nazwę „Ghostwriter” (pol. Autor-widmo).

Grupa działała w internecie przede wszystkim w Polsce, na Litwie i na Łotwie. Zdaniem specjalistów jej celem była dyskredytacja NATO i pogłębienie podziałów politycznych w tych krajach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Włamanie na skrzynkę mailową Michała Dworczyka. Szef KPRM: Szeroko zakrojone działania dezinformacyjne - Polska Times

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jorja Grills

I just started 3 weeks ago and I've gotten 2 check for a total of $12,000...this is the best decision I made in a long time! "Thank you for giving me this ECgy extraordinary opportunity to make extra money from home.

go to this site for more details________P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

G
Gosc

Pisiory wy musita przestać z Polski robić takiego bękarta Europy, ważne też ze bysta przestały się unosić jak g w szambie.

G
Gość
9 czerwca, 10:03, Gość:

Kolejny dowód na tekturowe państwo PIS.

Potężniejszym mocarstwem od Polski jest teraz dzięki PISowi nawet SAN ESCOBAR

A Dworczyk zostanie bohaterem narodowym. Przez 11 lat był szykanowany przez Rosję i Białoruś.

G
Gość
9 czerwca, 10:42, Prawdziwy Polak:

Państwo z gó_na...

Kaczego, z domieszką narodowego łajna i elementami sraki katolickiej.

P
Prawdziwy Polak

Państwo z gó_na...

G
Gość

Kolejny dowód na tekturowe państwo PIS.

Potężniejszym mocarstwem od Polski jest teraz dzięki PISowi nawet SAN ESCOBAR

Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie