MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę elektrociepłowni przy ulicy Słonecznej w Słupsku

Wojciech Nowak
28 maja przy ulicy Słonecznej w Słupsku miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnej elektrociepłowni gazowej. Inwestycja o wartości 80 milionów złotych zasili miasto w ciepłą wodę, ogrzewanie i energię elektryczną w bardziej ekologiczny sposób. Budowa ma potrwać do 2022 roku.

W uroczystości udział wzięli między innymi Prezydent Miasta Słupska Krystyna Danilecka Wojewódzka, Jan Woźniak, dyrektor zarządzający Engie w Polsce, Agnieszka Jeziorska, prezes Engie EC Słupsk, Krzysztof Figat, prezes zarządu Polimex Mostostal S.A oraz Andrzej Wójtowicz, prezes spółki Wodociągi Słupsk.

Będzie ekologicznie

W procesie kogeneracji wytwarzana jest energia elektryczna oraz użytkowa energia cieplna. To właśnie w tej technologii zostanie zbudowana elektrociepłownia przy ulicy Słonecznej w Słupsku. Obiekt będzie zasilany gazem, który posłuży jako paliwo dla turbin gazowych.

- Budowa kogeneracji jest pierwszym krokiem dekarbonizacji sieci ciepłowniczej w Słupsku - informuje Agnieszka Jeziorska. - Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zostanie ona oddana do eksploatacji. Wierzymy, że we współpracy w Klastrze Energetycznym ze spółką Wodociągi Słupsk, obiekt ten będzie mógł produkować energię na poziomie lokalnym, która trafi do słupskiej społeczności – dodaje.

- Firma Engie zainwestowała w Polsce setki milionów złotych w różne projekty energetyczne, które mają służyć bezpieczeństwu energetycznemu oraz zmniejszeniu szkodliwego wpływu na środowisko. Ogromnie się cieszę, że taka inwestycja powstaje też w Słupsku, mieście z którym jesteśmy związani od wielu lat. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie będzie pożyteczne zarówno dla mieszkańców, jak i dla osób zaangażowanych w jego tworzenie. - powiedział Jan Woźniak.

Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka podziękowała twórcom projektu: Markowi Bączkiewiczowi, byłemu prezesowi Engie EC Słupsk, Agnieszce Jeziorskiej oraz Andrzejowi Wójtowiczowi. Podkreślała, że posiadanie jako współpracowników takich właśnie osób, które rozwijają miasto, jest bezcenne. Dodała, że dzięki ich pracy powietrze w Słupsku, które jest doskonałe, będzie jeszcze lepsze.

Słupska elektrociepłownia modelowym przykładem

- Wspólnie z Markiem Bączkiewiczem mieliśmy wizję Słupska zasilanego energią, którą sam wyprodukuje. Gratuluję wszystkim zaangażowanym w ten projekt - powiedział Andrzej Wójtowicz, prezes spółki Wodociągi Słupsk.

Krzysztof Figat, prezes zarządu firmy Polimex Mostostal S.A., która jest głównym wykonawcą projektu, podkreślał, że firmie bardzo zależało, aby wziąć udział w przetargu i go wygrać:

- Nasza firma ma duże doświadczenie w budowaniu obiektów energetycznych. Obiekt, który powstanie w Słupsku jest w mojej opinii obiektem modelowym, który powinien być powielany na terenie całego kraju.

Z energii dostarczanej przez Engie EC Słupsk korzysta 80% miasta. Sieć jest cały czas rozbudowywana. Budowa elektrociepłowni, której koszt wyniesie 80 milionów złotych, ma

sprawić, że dwie kotłownie węglowe działające na terenie miasta będą mogły pracować mniej. To przełożyć ma się na obniżenie emisji pyłów i dwutlenku węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza