MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego: już możesz złożyć, wiemy, jak go napisać. Sprawdź ile maksymalnie zaoszczędzisz [1.08.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytu: jak napisać i gdzie złożyć?
Wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytu: jak napisać i gdzie złożyć? Maciej Jeziorek / Polska Press
Już od dziś 29 lipca 2022 r. można składać wniosek o zawieszenie rat kredytu! Wakacje kredytowe pozwolą wielu kredytobiorcom przetrwać trudny okres, kiedy raty będą bardzo wysokie. Dla niektórych będzie to natomiast szansa, aby powiększyć kwotę oszczędności na czarną godzinę lub nadpłacić kredyt i tym samym obniżyć jego koszt. Z wyliczeń Expandera wynika, że nadpłata kwoty równej ośmiu ratom może obniżyć koszt kredytu nawet o 46 550 zł. Jak szybko złożyć wniosek o zawieszenie spłat i optymalnie wykorzystać nowe prawo? Czy to się opłaca i jakie są inne możliwości.

Spis treści

Stopy procentowe wzrosły tak bardzo, że w niektórych przypadkach rata kredytu hipotecznego jest ponad dwukrotnie wyższa niż przed podwyżkami, czyli przed październikiem 2021 r. Aby kredytobiorcy poradzili sobie ze spłatą tak wysokich rat, wprowadzono ustawowe wakacje kredytowe. Dzięki nim posiadacz kredytu może w tym i w przyszłym roku nie zapłacić łącznie ośmiu rat. Raty te jednak nie znikają, ale są przenoszone na koniec okresu spłaty - zauważa Jarosław Sadowski, Główny analityk Expander Advisors.

- Przyznanie takich wakacji nie wiąże się z żadną prowizją. W okresie ich trwania nie są naliczane żadne dodatkowe odsetki. Teoretycznie koszt kredytu się więc nie zmienia. W praktyce raty przenoszone na koniec okresu spłaty zapewne będą mieć nieco inną wysokość niż obecnie, ponieważ wtedy będzie zapewne obowiązywał inny poziom stóp procentowych - wyjaśnia Jarosław Sadowski.

Wakacje kredytowe: wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego złożysz od dziś, wiemy, jak go napisać

Przepisy dają częściową możliwość wyboru, które raty chcemy zawiesić. Jeśli ktoś chce w pełni skorzystać z wakacji kredytowych, czyli odroczyć spłatę ośmiu rat, to musi zawiesić ratę sierpniową i wrześniową. W okresie od września do grudnia może z kolei wybrać dwie, których nie zapłaci, a w przyszłym roku może zawiesić po jednej racie w kwartale.

Zakupy na zapas wymagają zaangażowania większej niż zwykle gotówki, ale jeśli mamy nadwyżki i biorąc pod uwagę, że nawet coraz ciekawsza oferta lokat czy oszczędnościowych obligacji skarbowych nie niweluje utraty wartości pieniądza, nie ma co żałować na wydatki na zapas.Przejdź dalej --->

Cukier i ocet wróciły do sklepów, co z masłem, chlebem i mle...

- Optymalnym rozwiązaniem wydaje się zawieszanie rat, które przypadają później, ponieważ oprocentowanie kredytów wciąż rośnie i prawdopodobnie nadal będzie rosło. Im późniejsza rata, tym jej wysokość może być wyższa. Dlatego w tym roku najlepiej zawiesić spłatę rat: sierpniowej, wrześniowej, listopadowej i grudniowej. Z kolei w przyszłym roku do zawieszenia warto wybrać raty: marcową, czerwcową, wrześniową i grudniową - radzi analityk Expandera.

Zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego: jak obniżyć raty po wakacjach kredytowych?

Bardzo ważną kwestią jest to, co zrobić z pieniędzmi, których nie wydamy na raty. Zapewne w wielu przypadkach nie będzie o czym decydować, bo te pieniądze pochłoną te raty, które trzeba będzie zapłacić oraz coraz wyższe koszty życia. Jeśli jednak coś uda się odłożyć, to warto te pieniądze przeznaczyć na powiększenie puli oszczędności na czarną godzinę lub na nadpłatę kredytu, radzi Jarosław Sadowski.

- Czasy są ciężkie, więc warto posiadać tzw. poduszkę finansową, czyli oszczędności, z których można skorzystać w trudnej sytuacji. Jeśli już ją posiadamy, to warto zastanowić się, czy jest ona wystarczająco wysoka. Gdy mamy już odpowiednie zabezpieczenie tego typu, to dodatkowe pieniądze warto przeznaczyć na nadpłatę kredytu. To zmniejszy odsetki, które są teraz bardzo wysokie. Oprocentowanie kredytów hipotecznych często bowiem przekracza 9 proc., podkreśla analityk Expandera.

Wakacje kredytowe: dlaczego nadpłata jest lepsza niż zwykła spłata rat

Jak wyjaśnia ekspert, ci, którzy mogliby poradzić sobie ze spłatą rat bez konieczności korzystania z wakacji kredytowych zapewne zastanawiają się czy z nich skorzystać. Z jednej strony to przecież tylko dodatkowy kłopot – trzeba zawnioskować o wakacje, a później złożyć kolejny wniosek o nadpłatę. Poza tym może im się wydawać, że to nie ma znaczenia czy np. 2000 zł zapłacą w postaci rat, czy nadpłaty. Przecież na kredyt trafia dokładnie taka sama kwota.

W rzeczywistości nadpłata jest dużo korzystniejsza niż zwykła spłata rat. Dla przykładu weźmy pod uwagę kredyt na 300 000 zł na 25 lat udzielony we wrześniu 2021 r. Jego rata przy obecnym poziomie stawki WIBOR (6,99%) wynosi 2 677 zł. W tej kwocie aż 2 420 zł stanowią odsetki, a tylko 257 zł kapitał, który pomniejszy zadłużenie. Spłacając 2 677 zł jako rata, obniżamy zadłużenie zaledwie o 257 zł. Robiąc nadpłatę na kwotę 2 677 zł, obniżamy dług o pełne 2 677 zł, a im niższy dług, tym niższe odsetki już do końca okresu spłaty.

Ile można zyskać dzięki nadpłacie kredytu hipotecznego?

To, ile zyskamy na nadpłacie, zależy od dwóch rzeczy – jaką kwotę nadpłacimy oraz jaki jeszcze pozostał okres do spłaty. Korzyść jest tym wyższa, im wyższa jest nadpłata oraz im dłuższy okres pozostał do pełnej spłaty zadłużenia. Załóżmy, że oprocentowanie wspomnianego wyżej kredytu wynosi 9,88%. Z kolei suma ośmiu rat to 21 416 zł. Nadpłata takiej kwoty obniży odsetki o ok. 2 116 zł rocznie. Jeśli nadpłata będzie mniejsza i wyniesie np. 10 000 zł, to odsetki roczne zmniejszą się o ok. 988 zł rocznie - wylicza ekspert.

W przypadku naszego przykładowego kredytu, po zakończeniu wakacji kredytowych, do końca okresu spłaty pozostanie jeszcze 22 lata. Teoretyczna suma korzyści z nadpłaty kwoty ośmiu rat może więc wynieść ok. 46 550 zł. Gdyby do końca okresu spłaty pozostało np. tylko 5 lat, to byłoby to ok. 10 580 zł. W praktyce oprocentowanie nie pozostanie jednak na stałym poziomie 9,88%, lecz będzie się zmieniać, więc trudno oszacować rzeczywistą sumę korzyści.

Wakacje kredytowe dla kredytu hipotecznego: jak złożyć wniosek o zawieszenie spłat kredytu

- Wniosek należy złożyć w swoim banku, w którym spłacamy kredyt hipoteczny. Zgodnie z przepisami można to zrobić w oddziale lub przez Internet. Bank powinien umożliwić nam wybór rat, które chcemy zawiesić, ale uwzględniając zasady, o których wspomnieliśmy wcześniej - mówi Jarosław Sadowski.

Zgodnie z art. 73 nowej ustawy konsument składa wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w postaci papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.
Nie ma ustawowo określonego wzoru takiego wniosku.

Chcesz wiedzieć, jak powinien wyglądać wniosek o zawieszenie spłat, jak go napisać, co z nim zrobić i jak otrzymać potwierdzenie od kredytodawcy, po prostu kliknij w ten tekst a poznasz wszystkie szczegóły.

Wakacje kredytowe. Od 29 lipca 2022 r. można składać wnioski – czy warto?

Wyjaśnia i komentuje Dagmara Sudoł, ekspert porównywarki produktów finansowych Totalmoney.pl:
Jak ogłosiła minister finansów Magdalena Rzeczkowska już od 29 lipca 2022 r., czyli z dniem wejścia w życie ustawy dotyczącej wakacji kredytowych można składać wnioski o czasowe zawieszenie spłaty rat kredytów. W odróżnieniu od bankowych wakacji kredytowych, z tych zaproponowanych przez rząd mogą skorzystać jedynie ci, którzy zaciągnęli kredyt w złotych na cele mieszkaniowe.

Pozwoli im to odroczyć spłatę nawet o osiem miesięcy, a nie jak w przypadku bankowych jedynie na okres od trzech do sześciu miesięcy w zależności od oferty banku. Rządowe wakacje kredytowe dotyczą zawieszenia spłaty całej raty kredytu. Bankowe zależą tylko i wyłącznie od polityki danego banku. W przypadku rządowych wakacji kredytowych kredytobiorca nie powinien z ich tytułu ponosić żadnych dodatkowych kosztów, ewentualną opłatą, jaka może się pojawić, jest kwestia kosztów ubezpieczenia. Bankowe wakacje kredytowe nie są opcją darmową.

Wielu kredytobiorców zastanawia się, gdzie jest haczyk i czy warto z rządowego rozwiązania skorzystać. Odpowiem wprost, że taką decyzję należy dobrze przemyśleć. Oczywiście, że osobom, którym rata wzrosła nawet dwukrotnie, odroczenie spłaty (pamiętajmy, że wakacje nie są jednoznaczne z umorzeniem), może pomóc finansowo ulżyć.

Raty w przyszłości trzeba będzie spłacić, ale wtedy możemy być w zdecydowanie lepszej sytuacji finansowej. Dlatego moim zdaniem, jeśli naprawdę mamy kłopoty związane ze wzrostem stóp procentowych i podwyżką raty hipoteki, to warto z takiego czasowego zawieszenia spłaty zobowiązania skorzystać. Dodatkowo zwracam uwagę, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wyklucza możliwości uzyskania środków z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, choć obie formy pomocy nie mogą dotyczyć tego samego miesiąca.

Różnice między rządowymi wakacjami kredytowymi a bankowymi

Wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego: już możesz złożyć, wiemy, jak go napisać. Sprawdź ile maksymalnie zaoszczędzisz [1.08.2022]
materiały prasowe Totalmoney.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza