Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda, która leci z kranu, budzi strach

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Archiwum
Nie wiemy, w czym się myjemy - alarmują ludzie z osiedla Rybackiego w Damnicy.

Osiedle Rybackie to dwa bloki, w których mieszka 12 rodzin. Choć jest częścią Damnicy, to leży przy drodze oddalonej ok. 3 kilometry od tej miejscowości. Mieszkańcy tego osiedla korzystają z wody, którą pompuje do ich mieszkań miejscowy hydrofor. Już od dłuższego czasu bywały z nią różne kłopoty, ale na początku października mieszkańców poinformowano, że nie mogą pić wody, która leci z ich kranów.

- Dowiedzieliśmy się, że możemy się w niej jedynie myć po przegotowaniu - opowiadają mieszkańcy osiedla Rybackiego, którzy skontaktowali się w tej sprawie z naszą redakcją. Martwi ich także to, że dotąd nie dowiedzieli się, co zanieczyściło wodę.

Na razie dwukrotnie przywieziono im bańki z wodą pitną. Natomiast woda ze studni jest już drugi raz chlorowana.

- Niestety, zdarza się, że dzieci czasem umyją się w zimnej wodzie. Obawiamy się, że to może się źle dla nich skończyć. Z powodu tej niewiedzy matki zaczynają się bać - usłyszeliśmy od naszych rozmówców, którzy narzekają także na wysokie opłaty za wodę i ścieki.

Niektórzy z nich nie ukrywają, że takie życie, jakie teraz prowadzą, jest uciążliwe. Dlatego liczą, że władze gminy dość szybko zdecydują się na to, aby do osiedla Rybackiego doprowadzić wodociąg z Damnicy.

Niszczą bakterie i obiecują nowy wodociąg

W związku z wizytą mieszkańców osiedla Rybackiego w naszej redakcji skontaktowaliśmy się z Pawłem Lewandowskim z Urzędu Gminy Damnica, którego poprosiliśmy o wyjaśnienia. Po rozmowie z kierownictwem Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy poinformował nas, że woda z hydroforu w osiedlu Rybackim nadaje się do celów sanitarnych, o czym jego mieszkańcy zostali zawiadomieni w oficjalnych komunikatach.

– Od środy mieszkańcy są zaopatrywani w wodę pitną, butelkowaną – dodał Lewandowski. Ponadto dodał, że woda w chwili obecnej nie nadaje się do spożycia, ponieważ przeprowadzany jest proces chlorowania, wynikający z cyklicznych zabiegów, przewidzianych dla tego rodzaju rozwiązań hydrologicznych, jakie są zastosowane na tym osiedlu.

– Według zapewnień dyrektora ZGK Grzegorza Grabowskiego woda będzie w pełni zdatna do spożycia w najbliż- szy poniedziałek – podkreślił Lewandowski. Jednocześnie dowiedzieliśmy się od niego, że władze samorządowe w w gminie Damnica są w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę nowej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej do osiedla Rybackiego.

– Prace te zostaną przeprowadzone w 2017 roku – twierdzi Lewandowski. W sprawie problemów z wodą w hydroforze na osiedlu Rybackim skontaktowali- śmy się także ze słupską stacją sanepidu. Henryka Kisiel, rzecznik prasowy sanepidu powiedziała nam, że podczas badania z 5 października w ujęciu wody na osiedlu Rybackim stwierdzono bakterie z grupy coli. W związku z tym zarządcy ujęcia nakazano przeprowadzenie dezynfekcji wody.Chlorowanie służy niwelacji tego zagrożenia.

– Zarządca zachowuje się bardzo dobrze, bo dostarcza wodę pitną i zapoznał mieszkańców z odpowiednim komunikatem. Mieszkańcy natomiast powinni zachować ostrożność i dostosowywać się do zaleceń – mówi pani Kisiel. Wg niej bakteria coli nie jest niczym nadzwyczajnym, bo ona występuje powszechnie, np. w glebie.

Zobacz także: Kraniki z wodą w centrum Słupska

Przeczytaj także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza