Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe powstało w powiecie lęborskim

Fot. archiwum
Fot. archiwum
W powiecie lęborskim powstało Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jego założyciele zapowiadają współtworzenie kąpielisk i zwiększenie bezpieczeństwa nad wodą.

Przedstawiciele świeżo powstałego stowarzyszenia WOPR w powiecie lęborskim mają już za sobą zebranie założycielskie, uchwalenie statutu, ustalenie siedziby i rejestrację. W dokumentach jako datę powołania organizacji celowo podano datę 10.10.10, bo miało to być... dobrym znakiem dla organizacji.

- Przy okazji załatwiania formalności dowiedziałem się, że jakieś 20 lat temu w powiecie działał już WOPR. Wtedy ta organizacja działała jednak przez krótki czas i nie była chyba samodzielna - mówi Robert Degler, prezes lęborskiego WOPR. - My wcześniej tworzyliśmy z kolegami drużynę wodną przy CSIR Lębork, ale taka forma działalności nie dawała nam wielu możliwości. Teraz jako powiatowy WOPR będziemy mieli większe uprawnienia i możliwości wpływu na bezpieczeństwo. Przedstawiciele nowej organizacji nie ukrywają, że duże nadzieje wiążą z nowymi przepisami, które mają wejść w życie jeszcze w tym miesiącu. Jeden z zapisów nowego prawa mówi o tym, że gminy będą miały obowiązek (wcześniej wskazywano tylko taką możliwość) ustalania i tworzenia kąpielisk na swoim terenie.

- Naszą ambicją jest uporządkowanie terenu i przywrócenie świetności kąpieliskom nad Jeziorem Lubowidzkim. Będziemy tam chcieli utworzyć kąpielisko, które prawdopodobnie powstanie na terenie dawnej plaży zwarowskiej - zapowiada prezes lęborskiego WOPR. - W planach mamy też utworzenie strzeżonego kąpieliska po zachodniej stronie portu w Łebie. Z powodu łatwego dojazdu, bliskości parkingu i szerokiej plaży jest to miejsce szczególnie często odwiedzane przez mieszkańców Lęborka.
Powiatowy WOPR ma też organizować kursy dla przyszłych ratowników i szkolenia ratownicze.
Przedstawiciele stowarzyszenia mają już obiecany sprzęt ratowniczy, który podaruje im słupski WOPR.

- Aby pozyskać czy też uzyskać dofinansowanie do kupna pozostałego sprzętu będziemy pisali specjalne projekty - mówi Michał Makurat, wiceprezes ds. szkoleń w lęborskim WOPR.

Siedziba

Lęborski WOPR ma swoją tymczasową siedzibę w budynku Gimnazjum nr 2 w Lęborku, później prawdopodobnie przeprowadzi się do jednego z biurowców w mieście. Wszyscy przedstawiciele lęborskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (podobnie jak innych tego typu organizacji w kraju) będą działali społecznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza