Wojna na Pacyfiku? Rosja odpowiada na „nieprzyjazne działania Japonii”

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Według Jamesa DJ Browna, profesora nauk politycznych na japońskim Temple University, Moskwa będzie dalej podejmować działania odwetowe przeciwko Japonii.
Według Jamesa DJ Browna, profesora nauk politycznych na japońskim Temple University, Moskwa będzie dalej podejmować działania odwetowe przeciwko Japonii. Smityuk Yuri/Tass/ABACA/Abaca/East News
Napięcia między Japonią a Rosją będą prawdopodobnie eskalować w cieniu wojny na Ukrainie. Niedawno Kreml zakazał obcym statkom pływania po wodach w pobliżu Wysp Kurylskich - znanych w Japonii jako Terytoria Północne - obecnie okupowanych przez Rosję, ale do których prawa rości sobie Japonia.

Tokio postrzega ten ruch jako część serii gróźb Moskwy po niedawnym zacieśnieniu układu bezpieczeństwa między Stanami Zjednoczonymi a Japonią.

Rosyjski odwet za Ukrainę

Według Jamesa DJ Browna, profesora nauk politycznych na japońskim Temple University, Moskwa będzie dalej podejmować działania odwetowe przeciwko Japonii.

- Reżim Putina czuje się zobowiązany do odwetu za to, co uważa za nieprzyjazne działania Japonii - powiedział Brown agencji VOA News. - Za każdym razem, gdy Tokio robi coś więcej, aby pomóc Ukrainie lub wzmocnić więzi wojskowe ze Stanami Zjednoczonymi, Moskwa podejmuje pewne kroki, aby ukarać Japonię.

Brown powiedział, że ponieważ Japonia prawdopodobnie wprowadzi dalsze sankcje w celu wsparcia Kijowa, odwet Moskwy jest „prawie gwarantowany”.

Spór o wyspy

Na początku tego roku prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że odwiedzi Wyspy Kurylskie, co osłabiło nadzieje na negocjacje w sprawie suwerenności, które oba kraje próbowały prowadzić od dziesięcioleci.

Konkurencyjne roszczenia Rosji i Japonii do czterech wysp u północno-wschodniego wybrzeża Hokkaido - drugiej co do wielkości wyspy Japonii - sięgają co najmniej XIX wieku. Pod koniec II wojny światowej ówczesny Związek Sowiecki rozpoczął pełną okupację Wysp Kurylskich.

Japonia twierdziła, że Stalin przyłączył je „bez żadnych podstaw prawnych” i odmówił podpisania traktatu pokojowego. Tokio twierdzi, że około 17 000 japońskich mieszkańców zostało deportowanych z wysp.

„Nieudana dyplomacja” Putina

Oba kraje od dziesięcioleci prowadzą rozmowy w celu osiągnięcia porozumienia, ale bezskutecznie. Konflikt osłabł w 2016 roku, kiedy to oba kraje zgodziły się na wspólne działania gospodarcze, w tym projekty turystyczne na wyspach, a także bezwizowe wizyty dla obywateli Japonii.

Dwa lata później ówczesny premier Japonii Shinzo Abe zaproponował podział czterech wysp, i zwrot dwóch z nich Japonii, ale Putin odrzucił tę propozycję. Akihiro Iwashita, profesor Centrum Badań Słowiańsko-Eurazjatyckich na japońskim Uniwersytecie Hokkaido, nazwał to „nieudaną dyplomacją” Putina wobec Japonii, która ostatecznie doprowadziła do przyjęcia przez Tokio bardziej twardego podejścia wobec Moskwy.

Japonia pomaga Ukrainie

- Gdyby Putin wykazał dobrą wolę wobec Japonii, negocjując z Shinzo Abe traktat pokojowy, Japonia nie zajęłaby krytycznego stanowiska w sprawie wojny na Ukrainie - powiedział Iwashita w wywiadzie dla VOA News. „Pamiętasz, jak Japonia wahała się przed nałożeniem sankcji na Rosję po jej agresji na Ukrainę w 2014 roku? Teraz Japonia nie musi powstrzymywać swojej polityki wobec Rosji”.

Wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, Moskwa zawiesiła wszystkie rozmowy pokojowe z Japonią i zawiesiła wcześniej uzgodnione działania gospodarcze i bezwizowe wizyty na wyspach dla obywateli Japonii. Nastąpiło to po tym, jak premier Fumio Kishida stanął po stronie Ukrainy w wojnie.

Japonia zapewniała Ukrainie pomoc przed inwazją Rosji, w tym dostarczając w zeszłym roku systemy obrony powietrznej Patriot. Kishida był pierwszym japońskim przywódcą, który odwiedził aktywną strefę działań wojennych, aby okazać solidarność z Ukrainą i USA.

Rosja nie chce pokoju

Rosja nie stanowi obecnie zagrożenia militarnego dla Japonii.

- Rosyjskie wojsko jest obecne na spornych wyspach, ale ich rolą jest obrona Morza Ochockiego, które jest ważne jako bastion dla rosyjskich atomowych okrętów podwodnych. Na wyspach nie ma możliwości przeprowadzenia desantu na Hokkaido – mówi prof. Brown.

Oczekuje się, że negocjacje w sprawie traktatu pokojowego pozostaną zamrożone w dającej się przewidzieć przyszłości, pomimo wezwań Kishidy do ich wznowienia w lutym tego roku.

- Kishida wykazuje dyplomatyczną dobrą wolę wobec Rosji, ale nie oczekuje, że zostanie ona odwzajemniona... Nie ma wiele miejsca na wypełnienie luki interesów między nimi - powiedział Iwashita.

źr. VOA News

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl