Nasza Loteria

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
10 grudnia 2023 roku jest 655. dniem wojny. - Biorąc pod uwagę sytuację na Kapitolu, nie jesteśmy w stanie obiecać Ukrainie, że nasza pomoc będzie kontynuowana - powiedział w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Powtórzył jednak, że prezydent Biden jest gotowy do kompromisu z republikanami, by wyjść z impasu wokół pakietu wsparcia dla Ukrainy.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
17:4710.12.2023

Polski moździerz wykorzystywany jest na Ukrainie. Zdjęcie żołnierzy z maszyną szturmuje internet

17:3810.12.2023

Ukraińcy walczą polskim moździerzem. Internet szturmuje zdjęcie

Pierwsze zdjęcie polskiego moździerza samobieżnego 120 mm „Rak”. Ukraińcy nim walczą

17:2210.12.2023

Niemiecka polityk uzbierała ponad milion euro na nową partię. Pieniądze ma w banku powiązanym z Rosją

17:0210.12.2023

Rosja głosowała w ONZ za zawieszeniem broni w Strefie Gazy. Netanjahu przekazał Putinowi swoje "niezadowolenie"

16:2510.12.2023

Lewicowa polityk zebrała ponad milion euro ze zbiórki. Ma prorosyjskie poglądy

Około 1,1 mln euro zebrała w niecałe siedem tygodni znana z prorosyjskich poglądów lewicowa polityk niemiecka Sahra Wagenknecht na swój Sojusz (Buendnis Sahra Wagenknecht), który chce w styczniu przekształcić w partię. Pieniądze z darowizn deponuje w banku Volksbank Pirna, którego szef ma powiązania z Rosją - informuje "Bild am Sonntag".

Gazeta podążyła tropem pieniędzy Wagenknecht. "Prowadzi on również za granicę. Do licznych darczyńców spoza Europy" - czytamy w artykule.

Organizacja Wagenknecht potwierdziła to po kilku zapytaniach ze strony "BamS": "Tak, otrzymaliśmy darowizny z innych krajów europejskich, a także z krajów spoza Europy". Z jakich krajów? Organizacja milczy na ten temat. Twierdzi jednak, że te darowizny nie przekraczały 1000 euro - pisze gazeta.

"Ścieżka do miliona Wagenknecht prowadzi jednak również do głównych darczyńców"; według informacji "BamS" otrzymano indywidualne darowizny w wysokości 50 tys. i 20 tys. euro. Od kogo? Organizacja chce to skomentować w przyszłości, ale nie teraz.

"Ale pytanie za milion euro brzmi: kim są ludzie, którym Wagenknecht powierza wszystkie swoje darowizny? Jakie mają powiązania z politycznymi ekstremistami i z Rosją?" - pisze "BamS". "Odpowiedzi na te pytania znajdują się w Pirnie w Saksonii: prawie 700 kilometrów od domu Wagenknecht w Merzig w Kraju Saary i 560 kilometrów od siedziby jej stowarzyszenia w Karlsruhe". Wagenknecht deponuje swoje pieniądze z darowizn w Volksbank Pirna.

Fakt, że Wagenknecht wybrała Volksbank Pirna nie jest przypadkowy - zauważa gazeta. "Od wielu lat bank przyciąga uwagę swoim zaangażowaniem politycznym, co jest nietypowe dla niemieckiego banku: w 2017 roku zorganizował przyjęcie bożonarodzeniowe wspólnie z partią Lewicy. Prezes Hauke Haensel (...) był mile widzianym gościem na przyjęciu noworocznym partii Lewicy" - twierdzi "BamS". Haensel od wielu lat organizuje "wycieczki poznawcze" do Rosji dla klientów Volksbanku i pracuje nad nawiązaniem bliższych kontaktów z imperium Władimira Putina.

Na profilu Haensela na Facebooku znajduje się zdjęcie Kremla. Inne pokazuje rosyjskiego dyktatora z byłą kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Na niedawnym wydarzeniu Volksbanku Haensel oskarżył niemiecki rząd o "karygodną głupotę" w odniesieniu do zaangażowania na Ukrainie. Regularnie zaprasza też ludzi określanych jako Putin-Versteher (odnoszący się ze zrozumieniem do Putina), na wydarzenia polityczne organizowane przez bank.

Haensel podarował kiedyś koledze popiersie Marksa i Lenina wykonane z piaskowca. Według informacji "BamS", Marksistowsko-Leninowska Partia Niemiec (MLPD) również posiada konto w Volksbank Pirna.

Podobnie jak rosyjska państwowa agencja informacyjna Ruptly, która należy do objętego sankcjami UE nadawcy RIA Nowosti - dowiedział się dziennik "Tagesspiegel". Baza klientów obejmuje także wielu lokalnych polityków powiązanych z twórcami teorii spiskowych.

Co łączy Wagenknecht i Haensela? Możliwe, że "spotkali się na krótko" na przyjęciu zorganizowanym przez partię Lewicy. W każdym razie skarbnik Wagenknecht Ralph Suikat utrzymuje z nim obecnie bliski kontakt. Jak dowiedział się "BamS", obaj spotkali się ostatnio w Dreźnie, a następnie odbyli kilka osobistych rozmów telefonicznych.

Była polityk partii Lewicy Sahra Wagenknecht ogłosiła niedawno, że założy własną partię; ugrupowanie ma powstać w przyszłym roku. Rosyjskie media powitały tę inicjatywę entuzjastycznie. Jeden z portali napisał, że Wagenknecht zakłada "nową partię proputinowską".

W lutym Wagenknecht i działaczka na rzecz praw kobiet Alice Schwarzer wezwały kanclerza Niemiec Olafa Scholza do "powstrzymania eskalacji dostaw broni" na Ukrainę, która odpiera rosyjską inwazję. W "Manifeście na rzecz pokoju" napisały, że kanclerz powinien "przewodzić silnemu sojuszowi na rzecz negocjacji pokojowych".

16:1910.12.2023

Zełenski szuka sojuszników w Ameryce Południowej. Spotkał się z przywódcami Paragwaju, Urugwaju i Ekwadoru

Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentami Paragwaju, Urugwaju i Ekwadoru. Główne omówione kwestie to:  sposoby rozwoju handlu między Ukrainą a Paragwajem, organizacja szczytu Ukraina-Ameryka Łacińska oraz możliwość rozwoju współpracy dwustronnej między Ukrainą a Ekwadorem.

15:3310.12.2023

Netanjahu przerwał posiedzenie gabinetu, aby ... porozmawiać z Putinem

Premier Izraela Benjamin Netanjahu przerwał posiedzenie gabinetu, aby porozmawiać z Putinem –  Haaretz. To była ich druga rozmowa od czasu ataku bojowników Hamasu na Izrael jesienią 2023 roku.

15:1510.12.2023

Wołodymyr Zełenski przybył już do Argentyny i odbył rozmowę z prezydentem Francji. O czym rozmawiali?

Wołodymyr Zełenski przybył już do Argentyny i odbył rozmowę z prezydentem Francji. „Omówiliśmy nasze priorytetowe potrzeby i kolejny francuski pakiet obronny, który znacząco wzmocni siłę ognia Ukrainy” –– powiedział Zełenski.

14:3610.12.2023

Szwedzki generał z wizytą na ukraińskiej linii frontu. Jest wideo

Naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych gen. Micael Byden był na linii frontu na Ukrainie – przekazał w niedzielę portal Ukraińska Prawda, powołując się na służbę prasową 45. Samodzielnej Brygady Artyleryjskiej.

Wojskowi z 45. Brygady opublikowali nagranie, na którym Byden spotyka się z dowódcami i żołnierzami ukraińskimi, walczącymi na wschodzie kraju.

Szwedzki generał pytał wojskowych m.in. o to, czy szkolenia, które przechodzili w Szwecji, są przydatne w działaniach na froncie i otrzymał odpowiedź twierdzącą.

Ukraińska Prawda odnotowuje, że podczas niedawnego spotkania Bydena z ministrem obrony Rustemem Umierowem (8 grudnia) rozmawiano m.in. o możliwości przekazania Ukrainie szwedzkich myśliwców Gripen. Na razie, jak powiedział generał, jest to przedmiotem rozmów „politycznych i wojskowych”.

12:3210.12.2023

Rosja wznowiła ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną

Rosja prawdopodobnie rozpoczęła nową, bardziej skoordynowaną kampanię uderzeń mających na celu degradację ukraińskiej infrastruktury energetycznej - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w nocy z 7 na 8 grudnia rosyjskie siły powietrzne przeprowadziły dużą falę ataków na Kijów i centralną Ukrainę przy użyciu floty ciężkich bombowców, i były to pierwsze takie uderzenia od 21 września. Samoloty te, najprawdopodobniej Tu-95 (w kodzie NATO: Bear H), wystrzeliły co najmniej 16 pocisków manewrujących wystrzeliwanych z powietrza (ALCM) ze swojego typowego obszaru operacyjnego nad Morzem Kaspijskim.

11:1310.12.2023

Zabici i ranni po rosyjskim ostrzale obwodu charkowskiego

W obwodzie charkowskim w ciągu minionej doby zginęły dwie osoby, a w obwodzie donieckim wiadomo o jednej ofierze śmiertelnej rosyjskich ostrzałów – powiadomiły lokalne władze. Pod Krzywym Rogiem odłamki zestrzelonego pocisku uszkodziły siedzibę przedsiębiorstwa.

Ponad 22 miejscowości w obwodzie charkowskim ostrzeliwały wojska rosyjskie w ciągu minionej doby. Zginęły dwie starsze kobiety, a 33-letni mężczyzna został ranny – powiadomił szef władz obwodu Ołeh Syniehubow.

W Kupiańsku rosyjskie pociski zniszczyły szereg obiektów infrastruktury cywilnej, w tym domy prywatne i zabudowania.

10:1110.12.2023

ISW: Rosja używa rakiet-wabików, by zmylić ukraińską obronę powietrzną

W piątek Rosjanie zastosowali w atakach na Ukrainę rakiety-wabiki, których zadaniem było zmylenie i przeciążenie ukraińskiej obrony powietrznej, jednak plan ten nie powiódł się – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

„Rosyjskie rakiety wabiki nie zdołały przeciążyć ukraińskiej obrony powietrznej podczas ataku na Kijów 8 grudnia – pisze ISW, powołując się na prominentnego rosyjskiego „blogera wojennego”.

Według tych informacji w ataku na Kijów – pierwszym od blisko 80 dni zmasowanym ostrzale rakietowym na Ukrainę – Rosjanie zastosowali pociski Ch-55, bardzo podobne do zmodernizowanych rakiet Ch-101. Celem było zmylenie ukraińskiej obrony powietrznej poprzez zaangażowanie jej systemów do śledzenia i zestrzeliwania tych rakiet.

Według cytowanego źródła użycie wabików przyczyniło się do tego, że Rosjanie nie trafili żadnych celów podczas ataku na ukraińską stolicę.

10:1010.12.2023

Nie należy spodziewać się końca wojny na Ukrainie w tym roku

Rozmowy na temat zakończenia wojny na Ukrainie nie mają obecnie sensu, bo Rosja nie przejawia ochoty do poważnych negocjacji. Wbrew niektórym doniesieniom, nic nie wskazuje na to, by Ukrainę popychała do tego administracja Joe Bidena - mówią PAP eksperci.

Pod koniec listopada niemiecki tabloid "Bild" doniósł - opierając się na źródłach w niemieckim rządzie - że Berlin i Waszyngton mają wspólny plan pośredniego zmuszenia Ukrainy do rozpoczęcia rozmów z Władimirem Putinem - i w domyśle zaakceptowania ustępstw. Państwa miałyby to zrobić poprzez wstrzymanie strumienia pomocy, na której polega Ukraina.

Pytany o sprawę przez PAP asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich James O'Brien określił artykuł jako "intrygujący", lecz zaprzeczył, by Ameryka kierowała się taką polityką. Jak dodał, rozmowy z Putinem nie mają obecnie sensu, bo rosyjski prezydent chce poczekać jeszcze przynajmniej rok - tj. do rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich w USA - zanim rozważy zakończenie swojej wojny.

06:1310.12.2023

W polskim kościele "Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie". Największe środki przekazano Ukrainie

Z zebranych środków w drugą niedzielę adwentu Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie zorganizował m.in. 22 transporty pomocy humanitarnej na Ukrainę czy finansuje działalność czterech Stacji Pomocy Charytatywnej w tym kraju wspierających Polaków - powiedział PAP dyrektor zespołu ks. Leszek Kryża TChr.

Celem "Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie" jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i w Azji Środkowej - w Białorusi, Ukrainie, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji, Uzbekistanie, Rosji oraz Litwie, Łotwie i Estonii.

"Choć Kościół na Wschodzie ma rodzime powołania, swoje struktury w postaci diecezji, parafii, seminariów duchownych i rodzin zakonnych to jednak jego sytuacja materialna cały czas jest trudna, wystarczy spojrzeć na Ukrainę, gdzie toczy się wojna, gdzie niszczone są świątynia, a ludzie potrzebują pomocy humanitarnej" - powiedział PAP dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża TChr (z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej). Dodał, że "wojna w tym kraju tak naprawdę toczy się od roku 2014".

Podkreślił, że "mimo ogromnych trudności, Kościół katolicki na Ukrainie cały czas funkcjonuje.". "Jako Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie staramy się pomagać mu materialnie, aby mógł wspierać miejscową ludność, aby mieli, co zjeść, gdzie się ogrzać czy poradzić sobie z traumą wojny" - powiedział duchowny.

W 2023 r. z funduszu Zespołu zostało wydanych 3 mln 11 tys. 757 zł. To są blisko 200 projekty, które Zespół zrealizował w piętnastu krajach.

"Największe środki - ponad 1 mln 600 tys. przekazaliśmy na pomoc Ukrainie. Udało nam się zorganizować 22 transporty pomocy humanitarnej. Z tych pieniędzy zakupiono m.in. artykuły medyczne, środki czystości, a także generatory prądotwórcze i piecyki do ogrzewania. Wsparliśmy także funkcjonowanie świetlic dla dzieci w Charkowie czy organizowane przez Zgromadzenie Zakonne Sióstr od Aniołów spotkania dla najmłodszymi w różnych wioskach, do których udaje im się dotrzeć ze specjalnym programem. W takich spotkaniach uczestniczy 50-60 dzieci, które mają szansę, choć na chwilę zapomnieć, że toczy się wojna" - powiedział ks. Kryża.

05:2410.12.2023

Ukraina zidentyfikowała irańską firmę produkującą drony, których używa Rosja

Drony szturmowe typu Shahed-131\136, których Rosja używa do ataków na Ukrainę od września 2022 roku, produkowane są przez irańskie państwowe przedsiębiorstwo produkujące samoloty Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company. Informacje te przekazał portal Ukrinform, powołując się na Prokuraturę Generalną.

22:3009.12.2023

Szturmowe UAV z obwodu chersońskiego zmierzają w kierunku obwodu mikołajowskiego!

Siły Powietrzne podają, że szturmowe UAV z obwodu chersońskiego zmierzają w kierunku obwodu mikołajowskiego.

22:2209.12.2023

Zaskakujące wyznanie liderów SPD: Niezdystansowanie się do systemu Putina było błędem

22:1609.12.2023

W Kijowie rozważa się możliwość uruchomienia połączenia wahadłowego. To przez szkody wywołane ostrzałami

W Kijowie rozważa się możliwość uruchomienia połączenia wahadłowego nieuszkodzonym tunelem pomiędzy stacjami metra „Demiivska” i „Teremky”. Poinformował o tym podczas odprawy 9 grudnia Rusłan Kadybor, dyrektor Departamentu Infrastruktury Transportu KMDA. Jednak według niego przerwa między pociągami będzie wynosić nawet pół godziny.

21:4009.12.2023

Wołodymyr Zełenski udał się do Argentyny na inaugurację prezydenta Javiera Mileya!

Wołodymyr Zełenski udał się do Argentyny na inaugurację prezydenta Javiera Mileya. W drodze do Argentyny Zełenski spotkał się z premierem Republiki Zielonego Przylądka. Jak poinformował OP, spotkanie to było pierwszym w historii dwustronnych stosunków między obydwoma krajami.

21:2209.12.2023

SPD: Nie zdystansowaliśmy się od systemu Putina. To był błąd

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) na swojej konferencji krytycznie oceniła własną politykę wobec Rosji rządzonej przez Władimira Putina. Lider SPD Lars Klingbeil powiedział w sobotę, że błędem było niezdystansowanie się wcześniej od systemu Putina. Lider frakcji parlamentarnej Rolf Muetzenich przyznał, że "całkowicie nie docenił" imperialnego myślenia rosyjskiego dyktatora.

Jak pisze portal tygodnika "Stern" założenie, że coraz bliższe więzi gospodarcze przyczynią się do demokratyzacji Rosji, było błędem i doprowadziło do uzależnienia RFN w polityce energetycznej – głosi kluczowy wniosek, który został przyjęty na konferencji współrządzącej w Niemczech SPD.

"Dopóki Rosja realizuje swój imperialistyczny cel podboju i ucisku suwerennych państw, nie może być mowy o normalizacji stosunków z Rosją" - podkreślono, nawiązując do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jeśli chodzi o politykę wschodnioeuropejską, ważne jest, aby "stworzyć warunki do przystąpienia Ukrainy, Mołdawii i Gruzji tak szybko, jak to możliwe" do UE.

Kraje na całym świecie oczekują, że "Niemcy wykażą się większą inicjatywą na szczeblu międzynarodowym i przejmą przodującą rolę" - podkreśla rezolucja.

21:0009.12.2023

Nie ma przesłanek do wystąpienia przerwy w dostawie prądu na Ukrainie. "Problemy mogą być przejściowe"

Ostatni masowy atak nie przyniósł konsekwencji energetycznych i nie ma przesłanek do wystąpienia przerwy w dostawie prądu, powiedział Herman Haluszczenko. „Nawet jeśli w wyniku ataków na system elektroenergetyczny nastąpi wpływ krytyczny, mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu, ale będą one przejściowe” – powiedział.

20:3309.12.2023

Kolejny sukces Ukraińców. Co tym razem zniszczyli najeźdźcom?

Żołnierze 112. oddzielnej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej zniszczyli przeciwpancerne MANPADY Igla.

20:0309.12.2023

Zełenska: Bez pomocy Ukraina jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie

Bez pomocy Ukraina jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie – Olena Zełenska. „Naprawdę potrzebujemy pomocy. Mówiąc najprościej, nie możemy się znudzić tą sytuacją, bo jeśli to zrobimy, zginiemy. A jeśli świat się zmęczy, po prostu pozwolą nam umrzeć” – powiedziała.

19:4109.12.2023

W ciągu dnia odbyło się 45 potyczek bojowych. Wróg wystrzelił 5 rakiet

W ciągu dnia odbyło się 45 potyczek bojowych. Wróg wystrzelił 5 rakiet i przeprowadził 5 nalotów, wystrzelił 25 razy z wielu systemów rakietowych w pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione. Rosyjscy okupanci po raz kolejny zaatakowali Ukrainę przy użyciu rakiety kierowanej X-59, która została skutecznie zniszczona przez siły obrony powietrznej. Oddziały rakietowe trafiły w dwa wrogie składy paliw i smarów.

19:2009.12.2023

Ponad 30% Amerykanów opowiada się za ograniczeniem pomocy dla Ukrainy

Ponad 30% Amerykanów opowiada się za ograniczeniem pomocy dla Ukrainy. Świadczą o tym dane z sondażu Pew Research Center. Jednocześnie 29% respondentów uważa, że ​​obecna pomoc jest wystarczająca, a 18% domaga się jej zwiększenia.

18:5809.12.2023

Biuro Prokuratora Generalnego: producentem dronów „Shaheds” jest irański koncern lotniczy

Eksperci ustalili, że producentem „Shaheds” jest irański koncern lotniczy – Biuro Prokuratora Generalnego. To pierwsze oficjalne dane organów ścigania, które mogą wskazywać na zaangażowanie Iranu w produkcję bezzałogowych statków powietrznych.

18:3509.12.2023

Scholz: W dalszym ciągu wspieramy Ukrainę w jej wojnie obronnej

Kanclerz RFN Olaf Scholz zapewnił w sobotę na federalnej konferencji swej partii SPD w Berlinie, że w dalszym ciągu Niemcy wspierają Ukrainę, która odpiera rosyjską inwazję.

"W dalszym ciągu wspieramy Ukrainę w jej wojnie obronnej" - powiedział szef rządu. Jego słowa spotkały się z wielkim aplauzem około 600 delegatów - zauważył portal tagesschau.

Jak oświadczył Scholz udzielana jest Ukrainie zarówno pomoc finansowa, jak i wojskowa, nawet jeśli jest to poważne wyzwanie finansowe dla Niemiec i być może trzeba będzie zrobić jeszcze więcej. Rząd federalny musi zadbać o to, aby ta pomoc była nadal możliwa - dodał kanclerz.

W związku z kryzysem budżetowym w Niemczech pojawiają się pytania o dalsze wsparcie dla Ukrainy. Niemcy planują przeznaczyć na pomoc dla tego kraju osiem miliardów euro.

Liderzy rządowej koalicji - kanclerz Scholz (SPD), minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) i minister finansów Christian Lindner (FDP) - nie mogą dotychczas uzgodnić kompromisu w celu zlikwidowania wielomiliardowej luki w budżecie.

Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł 15 listopada, że przesunięcie 60 mld euro, dokonane przez rząd w budżecie na 2021 rok, jest niezgodne z konstytucją. Kwota, pierwotnie zatwierdzona jako pożyczka na cele walki ze skutkami Covid-19, miała później zostać wykorzystana na ochronę klimatu i modernizację gospodarki.

18:0509.12.2023

Ukraina potępia wybory prezydenckie w Rosji. Uznała je za nieważne. Wzywa też zachód do ich potępienia

17:4009.12.2023

Rosyjski ostrzał Kupiańska. Zginęły dwie kobiety

W rosyjskim ostrzale Kupiańska w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, zginęły w sobotę dwie kobiety – powiadomiły władze regionu. Jeszcze jedna osoba została ranna.

Jak poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow, dwie ofiary śmiertelne to kobiety w wieku 67 i 71 lat. Ranny został 30-letni mężczyzna.

Według wstępnych ustaleń ostrzał miasta był prowadzony z artylerii. Ucierpiała infrastruktura cywilna – dom, garaż i inne zabudowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza