MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wójt Kobylnicy, po Covid-19, oddał osocze. Stacja krwiodawstwa apeluje o włączenie się ozdrowieńców do akcji

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Wójt Kobylnicy Leszek Kuliński po przejściu Covid-19 jako ozdrowieniec zdecydował się oddać osocze krwi z przeciwciałami.
Wójt Kobylnicy Leszek Kuliński po przejściu Covid-19 jako ozdrowieniec zdecydował się oddać osocze krwi z przeciwciałami. Facebook
Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica, który przeszedł Covid-19, oddał osocze z przeciwciałami w słupskiej stacji krwiodawstwa. Od 9 listopada przyjęto tam 187 donacji osocza.

- Jest w niesieniu pomocy coś niesamowitego. Uczucie, które trudno porównać do jakiejkolwiek innej inicjatywy czy działania. Daje o sobie znać to, co w nas najpiękniejsze - empatia, życzliwość, ludzka solidarność - napisał na swoim profilu na Facebooku wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński. - Oddałem dziś osocze w RCKiK im. Jana Pawła II w Słupsku. Z wewnętrznej potrzeby pomagania innym. Z poczucia tego, jak ważnym lekarstwem jest osocze. Kilka chwil, które mają ogromną wartość. Bądź przyjacielem drugiego człowiek i spróbuj to zrobić...

- Od 9 listopada w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku odnotowaliśmy 187 donacji osocza, z czego otrzymaliśmy 540 jednostek, które mogliśmy przekazać do szpitali w regionie - informuje Magdalena Żynis, kierownik Sekcji ds. Organizacyjnych i Sprawozdawczości RCKiK Słupsk. - Zainteresowanie oddaniem osocza jest bardzo duże, otrzymujemy wiele telefonów w tej sprawie. Niestety, dużo osób nie może być zakwalifikowanych do tego zabiegu z powodu przyjmowanych leków bądź chorób przewlekłych. W związku z tym zachęcamy wszystkie osoby do kontaktu z nami pod numerem telefonu 59 842 20 21 , poprzez adres e-mail [email protected] oraz poprzez portale społecznościowe Facebook, Instagram. Każda indywidualna decyzja dotycząca oddania osocza to dar życia dla drugiego człowieka. Państwa pomoc w tym obecnym, trudnym dla nas wszystkich czasie to piękny przykład umiejętności zsolidaryzowania się i empatii.

Na liście osób, które już oddały osocze ozdrowieńców, jest, oprócz wójta Kobylnicy, między innymi prezes klubu Czarni Słupsk Michał Jankowski. Tuż przed samymi Świętami Bożego Narodzenia planowane jest oddanie osocza od ozdrowieńców przez kilku zawodników z drużyny Czarni Słupsk.

- Jesteśmy wdzięczni każdemu, kto wspiera nas i promuje akcję, ponieważ jest to szansa do dotarcia do jeszcze większej liczby potencjalnych dawców - dodaje Magdalena Żynis.
W związku z dużym zainteresowaniem oddawania osocza, w styczniu Centrum będzie otwarte w dodatkowe dni - 10.01 niedziela (godz. 7-13) oraz 30.01 sobota (07-13).
- Zapraszamy także Państwa do oddawania krwi, szczególny apel kierujemy do osób z grupą krwi 0- i B-, ponieważ to tych grup krwi potrzebujemy obecnie najbardziej - mówi Magdalena Żynis.

Osocze od ozdrowieńców

Kto to jest ozdrowieniec?

 • Osoba, u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR lub testem antygenowym (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19)
 • Osoba, która nie miała wcześniej stwierdzonego zakażenia ale obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG (metodą ilościową), bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR.

UWAGA: fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję, nie pozwala traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19 / SARS-CoV-2.
RCKiK nie zleca wykonywania badań przeciwciał oraz wymazów. Badania są wykonywane na zlecenie lekarzy, którzy sprawują opiekę nad pacjentem w czasie infekcji.

Kto może być dawcą osocza?
Wszystkie osoby, które spełniają kryteria kwalifikacji określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741) oraz dodatkowe kryteria:

 1. 1. osoby w wieku 18-65 lat, wiek dawcy pierwszorazowego 60 lat do decyzji lekarza w jednostce publicznej służby krwi;
 2. 2. osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe oraz minęło co najmniej 14 dni od zakończenia objawów/ zakończenia izolacji;
 3. 3.Przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oraz minęło 14 dni od zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR);
 4. 4.Osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, u której minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał;
 5. 5.W przypadku jeśli osoba zgłaszająca się do oddania osocza jako ozdrowieniec miała kiedykolwiek transfuzję składników krwi, a kobieta była w ciąży, to na pierwszej wizycie w RCKiK będzie jedynie pobrana próbka na badania przeciwciał anty-HLA. Osoby, które nie mają przeciwciał, zostaną zaproszone telefonicznie do oddania osocza po uzyskaniu wyniku;

Jak pobierane jest osocze?
Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza, zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy w tygodniowych odstępach. Ponowny zabieg pobrania osocza metodą plazmaferezy można wykonać przy utrzymującym się odpowiednim poziomie przeciwciał (skontrolowanym podczas ostatniego oddania).
Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, można pobrać 450 ml krwi pełnej, z której jest ok. 220-230 ml osocza. Ponowny zabieg pobrania krwi pełnej w celu uzyskania osocza można wykonać po 8 tyg. od poprzedniego oddania.

Jak przygotować się do oddania osocza?

 • bądź wyspanym
 • w ciągu doby poprzedzającej oddanie osocza wypij około 2 l płynów
 • spożyj lekkostrawny posiłek
 • unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego w dniu oddania
 • ogranicz palenie papierosów
 • nie przychodź po spożyciu alkoholu lub innych substancji zmieniających nastrój

Kontakt:
Aby oddać osocze metodą plazmaferezy, należy zadzwonić do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku pod numer tel. 59 842-20-21 (rejestracja w godzinach 07:30-14:00) lub skontaktować się z Centrum poprzez adres e-mail: [email protected]

Na pobranie krwi pełnej, z której możemy uzyskać osocze, RCKiK zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00-14:00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza