MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariat, to warto o nim wiedzieć, zanim zaczniesz szukać. Jaki jest jego cel i czy warto się w to angażować?

Justyna Madan
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kiedy myślimy o rozwoju swojej kariery zawodowej lub po prostu zrobieniu czegoś dobrego dla innych na myśl często przychodzi wolontariat. Nie ma on jednej formy, może być zarówno zbiórką pieniędzy, czy przedmiotów na konkretny cel, pomocą dla fundacji, stowarzyszenia, czy schroniska, którą zajmujemy się po pracy, ale też pracowniczą formą pomocy. Czy każdy może zostać wolontariuszem i czy warto w ogóle się za to zabierać? To o wolontariacie warto wiedzieć.

Spis treści

Jednym z pierwszych ludzi, którzy pojmowali wolontariat we współczesnym znaczeniu był szwajcarski pacyfista Pierre Ceresole. W 1920 r. zorganizował on pierwszy obóz – Service Civil Volontaire – będący reakcją na wydarzenia i następstwa I wojny światowej. W obozie zebrał ochotników spośród walczących ze sobą uprzednio krajów, aby odbudować ze zniszczeń wojennych wioskę w pobliżu Verdun – wyjaśnia Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu.

Na czym polega wolontariat?

Najprościej rzecz ujmując wolontariusz to osoba, która bezinteresownie i bez wynagrodzenia wykonuje określone działania na rzecz organizacji pozarządowych i innych instytucji. Może nim zostać każdy, bez względu na wiek i doświadczenie zawodowe. Tutaj liczy się przede wszystkim chęć niesienia pomocy.

Wolontariat ma różne oblicza. Może to być opieka nad osobami starszymi, dziećmi, zwierzętami, ale tak naprawdę są to wszelkie prace, które niezbędne są do działania organizacji, której chcemy pomagać. Mogą to być nawet prace biurowe, zbiórki pieniędzy, administrowanie stron internetowych, współpraca przy różnych kampaniach i wiele więcej.

Do najpopularniejszych akcji społecznych o zasięgu ogólnopolskim, w których biorą udział wolontariusze, należą m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy Szlachetna Paczka, jednak rodzajów wolontariatu może być znacznie więcej – podaje portal Pracuj.pl.

Wśród najbardziej popularnych form wolontariatu wymienia się pomoc w:

  • NGO (organizacje pozarządowe),
  • schroniskach dla zwierząt,
  • hospicjach,
  • domach dziecka,
  • szpitalach.

Wolontariat może być krótkookresowy i trwać kilka godzin lub kilka dni lub długofalowy, wtedy pełnimy dyżury, regularnie odwiedzamy konkretne miejsce i długoterminowo oferujemy swoją pomoc.

Jedną z coraz bardziej popularnych form jest obecnie wolontariat pracowniczy. W tym wypadku to pracodawca nawiązuje współpracę z daną organizacją i ułatwia swoim pracownikom włączanie się w różne inicjatywy.

Jakie korzyści płyną z wolontariatu?

Odpowiedź na pytanie, czy warto angażować się w wolontariat, jest prosta: tak. Dzięki temu nie tylko niesiemy pomoc tym, którzy tego potrzebują, ale przy okazji takie działania możemy wpisać sobie do CV.

Dzięki wolontariatowi zdobywamy nowe doświadczenie i umiejętności, mamy też możliwość poznania konkretnej branży, bo wolontariuszem można też zostać, pomagając np. w organizacji wszelkiego rodzaju festiwali i eventów.

To okazja do zawarcia nowych znajomości, uczymy się też empatii, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z chorymi ludźmi, dziećmi z domu dziecka, czy zwierzętami przebywającymi w schroniskach. Niekiedy, zwłaszcza jeśli decydujemy się na dłuższy wolontariat zagraniczny, będzie on dla nas darmową lekcją języka obcego.

Biurokracja związana z wolontariatem

Chociaż za wolontariat nie dostajemy wynagrodzenia, to czasami niezbędne jest dokonanie pewnych formalności. Chodzi konkretnie o to, że jeśli wolontariat trwa więcej niż 30 dni, konieczne jest zawarcie pisemnej umowy o wolontariacie.

Instytucja, dla której wykonujemy wolontariat, musi również przeszkolić nas z BHP i dostarczyć wszelkie materiały, które są niezbędne do wykonywania pracy. Po odbyciu wolontariatu możemy poprosić o wystawienie zaświadczenia, a instytucja, której pomagamy, ma obowiązek je wystawić.

Tutaj szukają wolontariuszy

Jednym z miejsc, w którym można zostać wolontariuszem, jest Fundacja Mam Marzenie. Co trzeba zrobić? Wypełnić ankietę na stronie internetowej fundacji, przyjść na spotkanie, odbyć okres próbny i zdać test.

Z przyjemnych wolontariatów wakacyjnych można np. pracować przy Festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który w tym roku odbędzie się od 27 lipca do 4 sierpnia 2024. To okazja do tworzenia atmosfery, zdobywania doświadczenia w organizacji festiwali, poznania wielu nowych ludzi i nauki pracy zespołowej.

Wolontariuszy szuka też Schronisko na Paluchu, można wybrać, czy chce się pomagać psom, czy kotom, ale ważna jest regularność i oddanie. Warunkiem jest ukończone 18 lat, gotowość do podjęcia pracy od zaraz, dyspozycyjność co najmniej 3 godziny miesięcznie, ale najlepiej więcej, mile widziane jest doświadczenie przy pracy ze zwierzętami.

Kolejną opcją jest regularne sprawdzanie Portalu Organizacji Pozarządowych ngo.pl. Tam w zakładce „Ogłoszenia” znajdziemy aktualne oferty różnych wolontariatów na terenie całej Polski.

Jeśli nie wiesz, gdzie szukać wolontariatu możesz głosić się do najbliższego Centrum Wolontariatu. Jest to organizacja, która łączy wolontariuszy i potrzebujących na zasadzie biura pośrednictwa pracy. Centra Wolontariatu zbierają informacje o wolontariacie w danej miejscowości lub regionie, a także gromadzą informacje o osobach, które poszukują wolontariatu. Centrum poinformuje, jeśli znajdzie wolontariat odpowiedni dla Ciebie i pomoże nawiązać kontakt z organizacją lub instytucja poszukującą wolontariuszy – podpowiada Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu.

Źródło: Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu, Pracuj.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wolontariat, to warto o nim wiedzieć, zanim zaczniesz szukać. Jaki jest jego cel i czy warto się w to angażować? - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza