Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wpływ kultury skandynawskiej na Pomorze. Dziś początek konfrontacji naukowych w Akademii Pomorskiej

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Dziś, 13 października, rozpocznie się sympozjum „Wielkie Pomorze – kontekst skandynawski”, które organizuje Instytut Filologii Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Kaszubski w Gdańsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Na początek promocja książki i pokaz multimedialny.

Tegoroczne sympozjum pod hasłem „Wielkie Pomorze – kontekst skandynawski” rozpocznie się w środę, 13 października, od promocji książki „Wielkie Pomorze. Gryfici i ich dziedzictwo”, która odbędzie się o godzinie 17 w sali wernisażowej Białego Spichlerza przy ul. Szarych Szeregów 12. Godzinę później będzie miał miejsce pokaz multimedialny pt. „Teatr Młodych Gotów na Pomorzu”.

- „Wielkie Pomorze” to cykl spotkań i referatów, które ukazują dziedzictwo kulturowe Pomorza. Jest to idea wypracowana przez nieżyjącego już profesora Gerarda Labudę, który zauważył, zgodnie z historią, początek Wielkiego Pomorza na zachodzie, u brzegu rzeki Recknitz w dzisiejszych Niemczech, a na wschodzie zaś za Gdańskiem w pobliżu Królewca – tłumaczy prof. Daniel Kalinowski, pod którego kierownictwem naukowym odbędzie się sympozjum. - Właśnie takie Pomorze jest obiektem naszego zainteresowania – literaturoznawców, polonistów i ludzi generalnie interesujących się dziedzictwem Pomorza – dodaje.

Do tej pory organizowane edycje sympozjum poświęcone były problematyce mitu przestrzeni pomorskiej, tożsamości pomorskiej, kultury artystycznej, problematyce konfesji religijnej, zjawisk socjologicznych, przestrzeni konfliktu i pokoju czy dziedzictwu kulturowemu dynastii Gryfitów.

- Dziś będziemy mówić o kontekście skandynawskim, ponieważ Szwecja, Norwegia i Dania również zaistniały w przestrzeni kulturowej Wielkiego Pomorza. Dzisiaj, w Białym Spichlerzu w Słupsku, odbędzie się promocja książki z poprzedniej edycji sympozjum, która ukazuje dziedzictwo Gryfitów, a następnie krótkie spotkanie multimedialne związane z opisem naszego tematu i wpływów skandynawskich na przykładzie „Teatru Młodych Gotów”. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tegorocznych konfrontacjach – mówi prof. Kalinowski.

Sympozjum „Wielkie Pomorze” będzie trwało do 15 października. W czwartek (godz. 9-14.15) i piątek (godz. 9-14.30) referaty będą wygłaszane odpowiednio w sali wernisażowej Białego Spichlerza oraz w sali 414 Akademii Pomorskiej przy ulicy Bohaterów Westerplatte 64.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza