Wpuszczeni w słupski kanał na ringu. Kulisy afery światłowodowej

Grzegorz Hilarecki
Jedna spółka związana z byłym właścicielem Kanału 6 w Słupsku była podwykonawcą na budowie słupskiego ringu i zbudowała „prywatny” kanał teletechniczny ze światłowodem, który należy do innej spółki związanej swego czasu z tym samym właścicielem. A miasto może tylko liczyć straty.

W ubiegły piątek urzędnicy Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku dokonali odkrywki na słupskim ringu. Fizycznie sprawdzili, że nielegalnie wybudowany kanał teletechniczny jest dokładnie pod tym legalnym, budowanym w ramach inwestycji, i jest trzy razy większy, niż podała spółka Mazovia w grudniu 2018, zgłaszając go oficjalnie po trzech latach użytkowania miastu.

- Ten kanał wybudowano w 2015 roku - powiedziała nam w piątek Janina Golczyk, wicedyrektorka ZIM.

A jak to się stało? Oficjalnie odpowiada za to Budimex. Ze strony miasta to ta wielka firma budowała ring. A kogo brała za podwykonawców, to jej sprawa - z punktu widzenia urzędników.

Dotarliśmy do dokumentów. Wynika z nich, że Budimex miał podwykonawcę w zakresie teletechniki podczas budowy „Nowego przebiegu drogi krajowej nr 21 w Słupsku”. Była to miejscowa firma Techno Plast Sp. z o.o. Rzut oka na KRS, jej właścicielem był Mariusz K. Nazwiska nie możemy podać, bowiem jest on skazany na cztery lata więzienia za różnego rodzaju oszustwa.

Spółka jest zarejestrowana na Gdyńskiej w Słupsku. Zresztą w pustostanie, jak i inne podmioty kontrolowane przez tego samego słupszczanina.

Podczas inwestycji wzdłuż ringu zbudowano zaplanowany i zaprojektowany kanał teletechniczny. Inżynier kontraktu zarzeka się, że jest on pusty.

Okazało się jednak, że pod tym miejskim, pustym, zbudowano drugi i to z zainstalowanym światłowodem. Wbrew dokumentom.

W kwietniu 2014 roku jedna ze spółek, wiadomo kogo, wystąpiła do ZIM o zgodę na budowę kanału wzdłuż ringu. Miała sama kabel położyć na swój koszt. Wyrażając zgodę w ZIM, napisano, że przed przystąpieniem do robót firma ma złożyć wniosek o zajęcie pasa drogowego oraz przedłożyć projekt budowlany do ZIM w celu uzgodnienia. Uzasadnienie zawierało informację, iż niewykonanie warunków decyzji skutkuje jej uchyleniem!

Tego nie zrobiono, a sam kanał już nawet zaznaczony do budowy na ringu przerywaną linią obok tego zbudowanego, zaznaczonego linią ciągłą, oficjalnie nie powstał.

Prokuratura Okręgowa w Słupsku przejęła aferę z kablem pod m...

Dopiero teraz okazało się, że powstał i jest ukryty, i ma dokładnie takie same wymiary jak ten legalny miejski.

- Nie dosyć, że zrobiono przekręt, to jeszcze my, podatnicy, za to zapłaciliśmy, bo zrobiono to w ramach inwestycji miejskiej, więc za to zapłacono miejskimi pieniędzmi - zauważa Antoni Michał Górecki ze stowarzyszenia Słupska Inicjatywa Obywatelska SIO!

Legalizacja przekrętu

Latem ubiegłego roku działacz społeczny zaczął pisemnie pytać władze miasta i ZIM o światłowód wzdłuż ringu. Najpierw go zbywano. Ponawiał jednak wnioski o dostęp do informacji publicznej i otrzymał kopie dokumentów i wniosków. W końcu, w miarę upływu czasu i kolejnych pytań... pojawiła się spółka Mazovia (też powiązana z Mariusz K.), która w grudniu 2018 roku, po trzech latach użytkowania, zaczęła leżący pod ringiem światłowód legalizować. Ale i tu nie wszystko było uczciwe. Mazovia, legalizując te urządzenia, podała, że są trzy razy mniejsze niż w rzeczywistości. A opłata jest od wielkości urządzeń! Pracownicy ZIM dokonali oględzin w maju i zauważyli, że to, co jest w kanale, różni się od oświadczenia spółki. Wezwana do wyjaśnień - wyjaśniła, że doszło do „błędu pisarskiego”.

W piątek to dokładnie sprawdzono w terenie. - Musieliśmy potwierdzić i zmierzyć urządzenia. Dwie rury o średnicy 110 mm są jedna pod drugą w pasie drogowym na ringu. W zgłoszeniu mieliśmy informację, że kanał teletechniczny ma 38 mm - informuje Janina Golczyk, zastępca dyrektora ZIM.

Teraz więc już wiadomo, że kara za trzy lata użytkowania światłowodu będzie więc trzy razy większa (niż naliczono w grudniu), o tyle też będą wyższe opłaty za jego użytkowanie od grudnia 2018.

Zobacz także: Afera kablowa w Słupsku. Sprawę zbada prokuratura

Urzędnicy więc wycofują się z kar, które naliczyli (180 tys. zł) i zmieniają je na wyższe, procedura jednak potrwa.

Szkopuł jednak w tym, że spółka ma swoje kanały teletechniczne wzdłuż całego ringu. Wcześniej miała je na ulicach istniejących (Koszalińska, 11 Listopada), a w 2015 roku w ramach budowy ringu zbudowała je bez zgody ZIM na nowych ulicach: Witkacego, Rejtana itd. Kara i opłaty teraz naliczane są za odcinek ok. 4,5 km.

A wcześniejsze? Tu odpowiedź jest prosta. Spółka za nie nigdy nie zapłaciła miastu ani złotówki.

Szkoda wielkich rozmiarów

Działacze SIO! wiosną napisali skargę do rady miejskiej na działania ZIM w tej sprawie. Zgodzili się z nią radni i nawet prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Radni zobowiązali ZIM do comiesięcznych raportów o sprawie kabla. Stąd kontrole urzędników i formalnie jesteśmy coraz bliżej do finansowego ukarania spółki Mazovia.

Słupska prokuratura okręgowa prowadzi sprawę, sprawdzając, czy nie doszło do urzędniczych zaniedbań, które doprowadziły do strat miasta i szkody wielkich rozmiarów.

Co ciekawe, słupski ZIM zmienił dostawcę internetu, zamieniając radiowy na droższy ze światłowodu, wtedy, gdy formalnie takowego obok siedziby ZIM nie mogło być! A dostawca, internetu, też związany z panem K.

Zobacz także: Słupski ring. Budowa ronda przy ul. Konarskiego

Wideo

Komentarze 38

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ja się dziwię Słupszczanom, że pomimo afery z 3 Falami wybrali ponownie, praktycznie bez większych kadrowych zmian - władze i radnych miejskich... Nie ma się co dziwić, że praktycznie nie ma zainteresowania interesem Miasta Słupska... Mogę powiedzieć jedynie - macie co wybraliście...

G
Gość
14 września, 9:21, Szafa prezesa:

Za ZIM w ostatniej kadencji odpowiadała Danilecka. Z koleji Borecki (dyrektor ZIM) promował prywatną spółkę transportową Danieleckiej Mord express. Ręka rękę myje. Cała sprawa jak wszystko w Słupsku zostanie zamieciona pod dywan.

14 września, 9:22, kierowca mordu:

po wyborach Pisiory rozjada papcie krysie i sylwka W.

Nikt PiSiorom mordy nie zakleił i mają swoich radnych ,tańczą tak jak KDW im zagra i co im obieca. Zacznij rysować kto z kim i za czym to przestaniesz pieprzyć bzdury- cała rada miejska do wymiany od prawa do lewa

G
Gość
14 września, 9:19, On:

😂😂😂 fajnie najpierw autor pisze ze nie może podać nazwiska Mariusza K. w dalszej części art jest Kowalski M.

I taki jest red.Hilarecki

G
Gość

Amerykę odkryliście... Przy każdej budowie, czy to małej czy wielkiej idą wałki na miliony złotych. Tak było, jest i będzie.

G
Gość
14 września, 9:37, WSA:

Czy ten fircyk Borecki jest jeszcze tam dyrektorem?

14 września, 14:33, Gość:

Tak jest razem z Panią Golczyk. Pani golczyk już czas na emeryturę, a nie korzystać z przywilejów dyrektorskich i układzików miejskich.To ten , co zrobił sobie światła na ul. Kaszubskiej, żeby bezkolizyjnie powracać do domku?Pani Golczyk czas na emeryturę i oczekiwanie na wymiar prokuratury i wzięcie odpowiedzialności nie tylko politycznej i dyrektorskie ale i finansowej. Bo dzisiaj może się nie znać i być niekompetentnym i biernym ale służalczym i wiernym. I tak się robi przewałki w mieście.Każde miasto ma jakąś mafię, a nasza "słupska mafia " ma miasto i traktuje jak prywatny folwark

Dobrze zdiagnozowane. BRAVO!!!

G
Gość

A co ma do powiedzenia w tej sprawie Jarosław B. (mam nadzieję, że już niedługo tak się będzie o nim pisać)??

a
aha, aha

to dlatego ciągle nie ma kasy na remonty nawierzchni ulic i wymianę chodników w naszym Słupsku?

G
Gość
14 września, 11:07, Mieszkaniec:

A co z kamerami dla ZIMu na skrzyżowaniach na które poszło tyle pieniędzy A teraz nie działają???Ciekawe czy wogle działały?!?!?

14 września, 14:36, Gość:

Należy ściągnąć NIK z Warszawy i wszystko zobaczy w Słupsku światło dzienne, szybko wyjdą wszystkie przekręty i powiążania pajęczynowe. pani Prezydent oczekujemy jako mieszkańcy natychmiastowego odwołania dyrekcji ZIM-u za niegospodarność i uszczuplanie podatkowe dla miasta.

Tak wszyscy wydają nie swoje pieniądze miałem wypadek na skrzyżowaniu szczecińskiej i Sobieskiego pod super kamerami i niestety nie działały A po 2 nie mają nikogo kto się tym zajmuje i niestety nie można było ściągnąć obrazu jak sprawca wjeżdża na czerwonym świetle i uderza we mnie. Brawo ZIM.taki koszalin ma tyle kamer ul działających A u nas....

G
Gość
14 września, 11:07, Mieszkaniec:

A co z kamerami dla ZIMu na skrzyżowaniach na które poszło tyle pieniędzy A teraz nie działają???Ciekawe czy wogle działały?!?!?

Należy ściągnąć NIK z Warszawy i wszystko zobaczy w Słupsku światło dzienne, szybko wyjdą wszystkie przekręty i powiążania pajęczynowe. pani Prezydent oczekujemy jako mieszkańcy natychmiastowego odwołania dyrekcji ZIM-u za niegospodarność i uszczuplanie podatkowe dla miasta.

G
Gość
14 września, 9:37, WSA:

Czy ten fircyk Borecki jest jeszcze tam dyrektorem?

Tak jest razem z Panią Golczyk. Pani golczyk już czas na emeryturę, a nie korzystać z przywilejów dyrektorskich i układzików miejskich.To ten , co zrobił sobie światła na ul. Kaszubskiej, żeby bezkolizyjnie powracać do domku?Pani Golczyk czas na emeryturę i oczekiwanie na wymiar prokuratury i wzięcie odpowiedzialności nie tylko politycznej i dyrektorskie ale i finansowej. Bo dzisiaj może się nie znać i być niekompetentnym i biernym ale służalczym i wiernym. I tak się robi przewałki w mieście.Każde miasto ma jakąś mafię, a nasza "słupska mafia " ma miasto i traktuje jak prywatny folwark

G
Gość
14 września, 8:13, Gość:

Szkoda że linii metra nie wybudowali, pewnie słupski nadzór budowlany też by nie zauważył.

14 września, 14:21, Gość:

Za te przekręty odpowiada Pani Prezydent za brak nadzoru nad ZIME-m Panem Boreckim i Golczyk Janiną. Czas na zmiany. Ciągle przekrętty, afery i nadużycia oraz celowy brak nadzoru- może się uda i nikt nie zauważy i nie nagłośni. Musi się tym zająć inna prokuratura , bo się rozmyje i zamiotą pod dywan. Nie pozwolimy na to

Jaki nadzór i udział w tej aferze miała pani Janina Golczyk była księgowa a obecnie awansowana na z-ce dyrektora ZIM. Teraz się wypowiada, a wcześniej co robiła. Co to za układ, już nad nią niema lepszych specjalistów, czy sama uczestniczyła w tych przekrętach skoro ZIM korzystał z nowego światłowodu. Trudno ufać takiej osobie i powierzyć tak ogromny bużet miasta pod zarządzanie tej Pani. Pani Danieledzka powinna zawiesić tą panią w wykonywaniu obowiązków do czasu wyjaśnienia sprawy. Mam nadzieję, że Rada miasta zobowiąże Prezydent do takich działań. Chyba,że za dużo wie o innych sprawach i w tym jest problem

G
Gość
14 września, 8:13, Gość:

Szkoda że linii metra nie wybudowali, pewnie słupski nadzór budowlany też by nie zauważył.

Za te przekręty odpowiada Pani Prezydent za brak nadzoru nad ZIME-m Panem Boreckim i Golczyk Janiną. Czas na zmiany. Ciągle przekrętty, afery i nadużycia oraz celowy brak nadzoru- może się uda i nikt nie zauważy i nie nagłośni. Musi się tym zająć inna prokuratura , bo się rozmyje i zamiotą pod dywan. Nie pozwolimy na to

G
Gość

ciekawe jaką rolę w tym "przedsięwzięciu" odegrał Krzysztof M. były prezes Spółdzielni Czyn i do września 2015 prezes Techno Plast-u

G
Gość
14 września, 11:31, Gość:

A co z kanałem co leci wzdłuż ogródków mieszkańców ul Tyszki i dalej do wysokości ul. Witosa w Slupsku

poprzecina kable , jak może iść kabel prze kogos ogródek skoro nie ma na to zezwolenia , kopac doł i przecinac , skoro czegos wełóg prawa tam nie ma to nikt nie moze zgłosić szkody

G
Gość

Przeciąć ten nielegalny światłowód i po sprawie , spółka MAZOVIA zaraz kare zapłaci bo internetu nie bedzie , zobaczycie jak szybko kare zapłaca

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3