Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrzuć na luz i coś na ruszt. Może być mięso, może ryba

Anna Czerny-Marecka [email protected]
Podawać z sosem chrzanowym. Fot. Tarsmak
Podawać z sosem chrzanowym. Fot. Tarsmak
Marzymy o nim już od kilku miesięcy. Zanim jednak skosztujemy pierwszych dań z grilla, warto poznać wskazówki, dzięki którym przygotowane przez nas specjały nie będą miały sobie równych.

Mięso przed wrzuceniem na ruszt należy zamarynować. Wtedy będzie miękkie, soczyste i aromatyczne. Marynatę możemy przyrządzić na bazie oleju, do którego dodamy przyprawy i zioła. Sypkich przypraw nie używajmy jednak w nadmiarze, gdyż podczas grillowania spalają się i mogą przywierać do rusztu. Do marynaty dodajmy również odrobinę octu winnego lub soku z cytryny - rozluźnią włókna mięśniowe. Zmięk­czy je także zalewa z alkoholu. Mięso warto nakłuć - marynata lepiej w nie wsią­knie. Zamarynowane mięso włóżmy do woreczków spożywczych i zostawmy w lodówce na 1-2 dni. Ryby i warzywa można trzymać w marynacie przez kilka godzin. Nie marynujemy polędwicy wołowej, bo sama w sobie jest delikatna.

Do grillowania nadaje się świeże mięso wieprzowe, wołowe i drób, ale już nie wędzone czy peklowane. Kawałki mięsa, które zamierza-my wrzucić na ruszt, powinny być podobnej grubości (zazwyczaj ok. 2 cm), by można było je dokładnie wysmażyć, nie przypalając w żadnym miejscu. Mięso powinno być pokrojone w nieduże kawałki, by wszystkie porcje upiekły się równomiernie.

Przyrządzenie smakowitego mięsa to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest to, z czym je podamy. Czasem wystarczy jedynie kiełbasa z keczupem, ale dietetycy radzą, by posiłek dopełnić lekką sałatką ze świeżych warzyw. Zawarte w nich antyoksydanty zniwelują działanie wolnych rodników. Smakowitymi dodatkami będą również cząstki młodych ziemniaków, ryż czy pieczywo z masłem czosnkowym. Jednak niepodważalnym królem stołu w sezonie grillowym, zaraz obok mięs, są dodatki w postaci ketchupów, musztard i sosów. - Smażone kiełbaski czy karkówka świetnie smakują na przykład z lekko pikantnym sosem grillowym lub musztardowo-papryko-wym. Do warzyw polecam sos koperkowy, który jest delikatniejszy w smaku i bardziej płynny w konsystencji
- radzi Urszula Giża, ekspert marki Tarsmak.

A oto, co radzi Robert Muzyczka, szef kuchni Dwór Karkonoszy:
- Do grillowania wybierajmy mięso bez przerostów i błon - po upieczeniu stają się twarde i włókniste.
- Uważajmy, by mięsa nie przesolić - podczas grillowania odparowuje z niego woda, a sól pozostanie. Mięso wołowe solimy po upieczeniu, żeby nie stwardniało.
- Do grillowania potrzebujemy nie ognia, lecz żaru. Jedzenie na ruszt połóżmy
dopiero wtedy, gdy na rozżarzonych węglach pojawi się cienka warstwa popiołu.
- Nie możemy dopuścić, by mięso miało kontakt z płomieniami. Ze względów zdrowotnych powinniśmy również dopilnować, by tłuszcz nie kapał na węgiel.
- Mięso możemy posmarować z obu stron olejem - ograniczy to szybkie odparowywanie tłuszczu oraz wody.
- Jeżeli grillujemy rybę lub mięso w folii aluminiowej, nakłujmy ją w kilku miejscach, żeby para wodna miała ujście. Trzeba jednak pamiętać, że aluminium źle reaguje w towarzystwie
kwaśnych składników - np. pomidorów.
- Jeżeli chcemy, by mięso nabrało przyjemnego aromatu, na żarzący się węgiel wrzućmy zioła, np. gałązki jałowca.
- Cienkie kawałki mięsa i małe cząstki warzyw obracajmy na ruszcie tylko raz - w ten sposób nie staną się suche.

Przepis na: Stek z polędwiczki z sosem chrzanowym

Kanapka Grilled Cheese jest od lat 20. XX wieku niezwykle popularna w Ameryce. Fot. MSM Mońki
Kanapka Grilled Cheese jest od lat 20. XX wieku niezwykle popularna w Ameryce.
Fot. MSM Mońki

Podawać z sosem chrzanowym.
Fot. Tarsmak

Składniki: 600 gramów polędwiczki wieprzowej.
Marynata: 100 mililitrów oleju, 2 łyżki sosu sojowego, 100 ml piwa, 1 łyżeczka papryki mielonej słodkiej, sok z cytryny, 2 ząbki czosnku, sól, pieprz do smaku, sos chrzanowy.

Wykonanie:
Z polędwiczki wieprzowej usunąć błonę, przeciąć mięso na cztery części i uformować steki, lekko rozbijając je dłonią wpoprzek włókien. Ząbki czosnku wycisnąć przez praskę. Wszystkie składniki na marynatę dokładnie wymieszać, wysmarować nią steki i wstawić do lodówki na dwie do trzech godzin. Następnie grillować na rozgrzanym ruszcie nie za długo, żeby delikatne mięso nie wyschło - wystarczy po około pięć minut grillowania z każ-dej strony.

Przepis na: Kanapkę Grilled Cheese z pomidorami i szpinakiem

Aby ryba nie rozpadła się, smażmy ją w całości, tj. z głową i ogonem. I takiej właśnie należy szukać w sklepach. Fot. Global Fish
Aby ryba nie rozpadła się, smażmy ją w całości, tj. z głową i ogonem. I takiej właśnie należy szukać w sklepach.
Fot. Global Fish

Kanapka Grilled Cheese jest od lat 20. XX wieku niezwykle popularna w Ameryce.
Fot. MSM Mońki

W USA Grilled Cheese jest tak lubiana, że kwiecień został ogłoszony narodowym miesiącem tej kanapki. Stała się popularna w Ameryce w latach 20. XX wieku. Na początku była to pojedyncza kromka chleba tostowego z roztopionym serem żółtym. W latach 60. ta wersja została wzbogacona o drugą kromkę. - Dziś mamy niezliczoną ilość wersji tej kanapki. Możemy wykorzystywać róż­ne rodzaje pieczywa oraz eksperymentować z rozmaitymi rodzajami żółtego sera. Świetnie sprawdza się gouda, ponieważ jest to ser, który bardzo dobrze się topi i jest ciągnący. Przysmak można urozmaicić świeżymi warzywami: pomidorami, cebulą, porem, liśćmi szpinaku, a także wędliną - mówi Ewa Polińska z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej w Mońkach, producenta serów żółtych typu holenderskiego i szwajcarskiego.

Składniki: kilka kromek chleba gra­ham, 12 plastrów pomidora, opakowanie żółtego sera gouda, świeże liście szpinaku, masło, sól, pieprz do smaku.

Wykonanie: Pomidora pokrój w plasterki, na patelni roztop trochę masła. Na każdej kromce chleba ułóż po dwa plastry sera, po jednym pomidora i liście szpinaku. Dopraw pieprzem i solą. Następnie ułóż kanapki na patelni i grilluj, aż chleb nabierze złotobrązowego koloru, a ser się roztopi.

Przepis na Tilapię z grilla

Aby ryba nie rozpadła się, smażmy ją w całości, tj. z głową i ogonem. I takiej właśnie należy szukać w sklepach.
Fot. Global Fish

Nowością na polskim rynku jest dostępna od niedawna świeża tilapia z hodowli Global Fish pod Płońskiem. Ryba ta, niezwykle popularna w USA, ma chude i delikatne mięso, pozbawione drobnych ości.

Składniki: 1 świeża patroszona
czerwona tilapia, 4-5 ziemniaków, 2-3 czerwone papryczki chilli, odrobina oliwy, sól, pieprz, listek laurowy, gałązka rozmarynu, szczypta sezamu.

Przygotowanie: Rybę myjemy i osuszamy na papierowym ręczniku. Doprawiamy ją solą i pieprzem, nacieramy oliwą i obkładamy ziołami. Odstawiamy na około dwie godziny do lodówki. W tym czasie obieramy ziemniaki i lekko podgotowujemy je w osolonej wodzie. Po upływie dwóch godzin kładziemy rybę na rozgrzanym grillu i smażymy, dopóki nie będzie miękka. Tilapię podajemy z ziemniaczkami.

Roladki z cukinii i fety z sosem czosnkowym

Cukinia gości na naszych stołach głównie w formie leczo. Dzisiaj pomysł na inne danie z jej udziałem.
Składniki:
1 młoda cukinia,
100 gramów sera feta,
świeża bazylia,
pieprz,
olej,
sos czosnkowy.

Wykonanie: Cukinię umyć, obciąć końcówki i pokroić wzdłuż na cienkie plastry. Każdy plaster oprószyć świeżo zmielonym pieprzem i posypać posiekaną bazylią. Następnie położyć na nie po kawałku fety, zrolować i spiąć wykałaczką. Tak przygotowane estetyczne roladki wystarczy posmarować delikatnie olejem i grillować na rozgrzanym ruszcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza