Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla ukraińskich dzieci. Kolejny projekt usteckiej Biblioteki Miejskiej

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Biblioteka Miejska w Ustce bierze udział w projekcie niosącym wsparcie ukraińskim uczniom. Powiększa też swój księgozbiór dla małych uchodźców wojennych
Biblioteka Miejska w Ustce bierze udział w projekcie niosącym wsparcie ukraińskim uczniom. Powiększa też swój księgozbiór dla małych uchodźców wojennych Biblioteka Miejska w Ustce
Biblioteka Miejska w Ustce jako jedna z 20 bibliotek w Polsce została zaproszona do realizacji projektu, który nie tylko niesie pomoc ukraińskim dzieciom, ale też integruje je z polskimi rówieśnikami.

W ramach programu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni” w wybranych bibliotekach uczestniczących w projekcie powstają Cyfrowe Centra Edukacji, w których uczniowie i uczennice z Ukrainy otrzymają bezpłatne wsparcie w nauce ukraińskiej i polskiej podstawy programowej.

- W projekcie tym mogą uczestniczyć wszystkie ukraińskie dzieci objęte edukacją. Te zapisane w usteckich szkół, oraz te, które uczą się zdalnie – mówi Agnieszka Klimaszewska-Kargul, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Ustce. - Dysponujemy sprzętem komputerowym, a na miejscu będzie ukraiński nauczyciel, który pomoże w odrobieniu lekcji, czy przygotowaniu się do sprawdzianu. Takie wsparcie można porównać do zajęć świetlicowych. Zajęcia te potrwają do końca roku szkolnego. My znaleźliśmy się wśród dwudziestu pilotażowych bibliotek, których zadaniem jest zbadanie terenu i potrzeb. Później dołączą kolejne placówki. W Ustce zebrała się już grupa chętnych dzieci, ale są jeszcze miejsca. Myślę, że wśród ukraińskich mam i dzieci informacja rozejdzie się pocztą pantoflową.

Biblioteka została zaproszona jako jedna z nielicznych w Polsce, bo wcześniej dała się poznać z realizacji ciekawych projektów, a także – co przyznaje pani dyrektor - ze względu na pobyt w Ustce dzieci z ukraińskiego domu dziecka, o którym zrobiło się głośno.

Wszystkie biblioteki zostały wyposażone są w potrzebny sprzęt i materiały edukacyjne, a do pomocy dzieciom zatrudnieni są nauczyciele mówiący po ukraińsku. W wielu bibliotekach dostępne są także zajęcia z nauki języka polskiego jako języka obcego. W Ustce taki kurs już się odbywał, teraz zostanie przeprowadzony w ramach projektu.

Pierwsze zajęcia CCE odbędą się już w czwartek 22 września. Wsparcie udzielane będzie w czwartki w godzinach 13.30-16.30, w piątki 14.30-17.30 i soboty 10-14.

Cyfrowe Centra Edukacji mają ułatwić dzieciom, które uciekły przed wojną, dostęp do edukacji oraz zapewnić integrację w nowym środowisku. Natomiast możliwość nauki języka polskiego i pokonanie barier językowych ma zwiększyć ich szanse na efektywną naukę w polskich szkołach.

„Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni” jest projektem społeczno-edukacyjnym skierowanym także do dzieci polskich, umożliwiającym wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji. W Ustce przygotowano kilka form takich zajęć, np. Klub młodego programisty, czy wspólne polsko-ukraińskie czytanie.

Projekt realizowany jest przez międzynarodową organizację humanitarną Save the Children International oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, finansowany ze środków Danmarks Indsamling oraz SCI.

Efektem innego projektu, w którym Biblioteka Miejska w Ustce bierze udział – "Podaruj książkę ukraińskim dzieciom” organizowanym przez Fundację Metropolia Dzieci i Instytut Książki – jest półka z książkami w języku ukraińskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza