Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólna lista opozycji? Lewica, Polska 2050 i PSL komentują pomysł Donalda Tuska

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Adam Kielar
Adam Kielar
Politycy komentują pomysł jednej listy opozycyjnej w wyborach parlamentarnych
Politycy komentują pomysł jednej listy opozycyjnej w wyborach parlamentarnych Adam Jankowski / Polska Press
Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk przekonuje wyborców PO oraz polityków opozycji, że jedynym sposobem na pokonanie Prawa i Sprawiedliwości jest stworzenie jednej listy w wyborach parlamentarnych. Pomysł ten skomentowali dla polskatimes.pl politycy Lewicy, Polski 2050 oraz PSL.

Lewica: Nie mówimy ani „tak” ani „nie”

Zdaniem Anny Marii Żukowskiej, posłanki Nowej Lewicy, jest za wcześnie, by podejmować decyzje w tej sprawie. Natomiast, jeśli doszłoby do zmiany ordynacji wyborczej, to jej ugrupowanie jest gotowe do negocjacji.

– Mówimy, że jeżeli dojdzie do zmiany ordynacji wyborczej, która by stawiała jakiś efektywny próg wyborczy, np. 20-procentowy, to wtedy – oczywiście – będziemy jak najbardziej otwarci na rozmowy i będziemy pracować nad tym, żeby stworzyć szerszy blok wyborczy, bo po prostu zmienią się okoliczności – powiedziała.

W opinii Żukowskiej, w tym momencie należy zająć się problemami zwykłych ludzi. – Przeciętny Polak nie zajmuje się na co dzień tematyką tego, kto ma być w tej chwili kandydatem na premiera albo w jakiej konfiguracji mają startować partie opozycyjne. Zajmuje się tym, że brakuje mu pieniędzy w portfelu z powodu inflacji – podkreśliła.

Polska 2050: nie mieszajmy wyborcom w głowach

Michał Kobosko, pierwszy wiceprzewodniczący Polski 2050 uważa, że Donald Tusk i Platforma Obywatelska próbują wmusić na innych partiach argumentację, że jedna lista rozwiąże wszystkie problemy opozycji.

– To jest wmuszanie jednej listy z argumentacją, która nie jest prawdziwa: jak będzie jedna lista, to to rozwiąże wszystkie problemy opozycji i w pewien sposób da gwarancję zwycięstwa w wyborach. Nie ma żadnej gwarancji zwycięstwa w wyborach. Teraz trzeba pracować, każda z tych czterech partii ma swoje zadania, ma swoje wyzwania. Nie mieszajmy wyborcom w głowach, że jedna lista uratuje nas przed kolejnymi czterema latami rządów PiS – mówił.

Jego zdaniem Polska 2050 stała się „atrakcyjnym partnerem”, z którą chętnie współpracowałyby różne partie.

– Niektórzy usiłują nas przekonać, widzimy publiczne deklaracje ze strony PSL i Jarosław Gowina. Powiem nieskromnie: przez dwa lata udało się zbudować taką siłę polityczną, która jest dzisiaj pożądanym partnerem dla innych partnerów politycznych, ale my dzisiaj nie wchodzimy w dyskusję jedna, dwie, trzy czy może cztery oddzielne listy, bo jest na to za wcześnie – dodał.

PSL: optymalne byłyby dwie listy

Senator Jan Filip Libicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonuje, że jego partia wielokrotnie wskazywała, iż najlepszym rozwiązaniem dla opozycji byłyby dwie listy w wyborach parlamentarnych. Wskazał na dwie obawy, będące uzasadnieniem takie stanowiska Ludowców.

– Jedna jest taka, czego osobiście się nie boję, bo byłem 8 lat w PO i wspominam ten czas dobrze. Jestem też wdzięczny Donaldowi Tuskowi, że w 2011 roku przygarnął mnie do swojej partii. Mianowicie chodzi o to, że jest to obawa przed tym, że PO zdominuje pozostałe podmioty. Rozumiem to i jest to dość naturalne, że można się tego bać – mówił Libicki.

– Druga obawa jest taka – jak będzie wyglądał wymiar ideowy takiej listy? Czy my jesteśmy sobie w stanie wyobrazić na jednej liście wyborczej posła Marka Biernackiego i np. Roberta Biedronia, gdyby uznał, że nie chce już być europosłem? Uważam, że wtedy ze strony naszych konkurentów kampania byłaby nakierowana na wykazywanie naturalnych różnic pomiędzy Robertem Biedroniem a Markiem Biernackim – wyjaśnił senator.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wspólna lista opozycji? Lewica, Polska 2050 i PSL komentują pomysł Donalda Tuska - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza