Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnota Mieszkaniowa Jaracza 20 wygrała tegoroczną edycję konkursu Metamorfozy w Słupsku

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Wspólnota Mieszkaniowa Jaracza 20 wygrała tegoroczną edycję konkursu Metamorfozy w Słupsku
Wspólnota Mieszkaniowa Jaracza 20 wygrała tegoroczną edycję konkursu Metamorfozy w Słupsku Łukasz Capar
Zwycięska wspólnota w nagrodę otrzymała ozdobną plakietkę informującą o nagrodzie oraz czek na 3500 złotych, który można wykorzystać na to, co chce sfinansować wspólnota.

W imieniu wspólnoty nagrodę odebrał Czesław Łakomski, który mówił, że zanim doszło do metamorfozy kamienicy, to lokatorzy długo się do tego przymierzali. Pomogła częściowa wymiana lokatorów. Cała inwestycja kosztowała 558 361 złotych, przy czym 78 tysięcy złotych pochodziło ze środków rewitalizacyjnych. Budynek jest już w pełni ocieplony. Nie ma w nim wilgoci. Dodatkowo zostało zagospodarowane podwórko kamienicy, do czego przyczyniła się żona pana Łakomskiego, która skrzyknęła współlokatorów do wspólnego działania, co spowodowało, że w czasie epidemii można było gros czasu spędzać z dziećmi na podwórku.
- Zachęcam wszystkich do tego typu działań. To oznacza duży koszt, ale efekty przyjdą z czasem, bo na przykład mniej się płaci za ogrzewanie. Spłacamy ten kredyt, który wzięliśmy, ale sądzę, że będzie się nam lepiej mieszkało. Duże podziękowania należą się także wykonawcy, z którym bez problemu mogliśmy się porozumieć w czasie wykonywania prac remontowych - mówił pan Łakomski.

Drugą nagrodę komisja konkursowa przyznała Wspólnocie Mieszkaniowej Długa 21/22, która w nagrodę otrzymała także ozdobną plakietę o raz czek na 2000 złotych. W tym przypadku metamorfoza kamienicy kosztowała 545 tysięcy, z czego znowu 78 tys. złotych pochodziło z programu rewitalizacji słupskiego śródmieścia. Wśród wykonanych prac znalazły się m.in. remont dachu, elewacji i klatki schodowej oraz wymiana okien i drzwi. W imieniu nagrodzonych czek odebrała Renata Stec, administratorka, która była bardzo zaangażowana w metamorfozę kamienicy.

Przyznano także trzy wyróżnienia po 800 złotych, które przypadły trzem wspólnotom mieszkaniowym: Jaracza 14, Długa 40 oraz Długa 18.

W tym roku do konkursu zgłosiło się w sumie 7 wspólnot mieszkaniowych, z których 5 przeszło do II etapu i otrzymało nagrody.

Podczas ubiegłorocznej, I edycji konkurs "Metamorfoza", skierowanego do budynków mieszkalnych, którymi zarządzają wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe, zgłoszono 13 budynków. Komisja konkursowa, po pierwszym obejrzeniu wszystkich budynków, do II etapu konkursu dopuściła 9 budynków. Wtedy I miejsce zajęła kamienica przy ul. Wileńskiej 26. Ponadto przyznano 4 wyróżnienia dla budynków: przy ul. Reymonta 2, Małachowskiego 33-34 (z zakładem szewskim na rogu), Długiej 17 oraz Mickiewicza 36 i 37. Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe tablice oraz stojaki na rowery .

Według Edwarda Iwańskiego, plastyka miejskiego, który był członkiem komisji konkursowej, udział wspólnot mieszkaniowych w konkursie świadczy o tym, że lokatorzy kamienic zdają sobie sprawę, że działania remontowe nie tylko obniżają koszty eksploatacji budynków, poprawiają ich estetykę, ale także podnoszą wartość kamienic, co jest ważne na rynku nieruchomości. Ważne jest także to, że członkowie wspólnot mieli odwagę zaciągać kredyty, które były niezbędne, aby metamorfozy mogły się odbyć. Ta odwaga zachęca innych. W rezultacie w wielu rejonach miasta widać coraz więcej ładnie odnowionych historycznych budynków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza