Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko o łyżworolkach

Piotr Jasina
- Kup mi rolki! - przed takim wyzwaniem staje w sezonie wiosennym większość rodziców. Najpierw trzeba jednak wiedzieć, na jaką jazdę nastawia się nasza pociecha. Czy chce skakać, jeździć szybko, grać w hokeja, czy po prostu się bawić?

Przy doborze sprzętu należy zwrócić uwagę, jaki rodzaj jazdy będziemy uprawiać. Na przykład, jazda rekreacyjna na rolkach do jazdy agresywnej to po prostu katorga! Najlepiej, jeśli początkujący rolkarz kupi sobie rolki rekreacyjne, nauczy się jeździć, pozna techniki hamowania i przekładanki. Powinien się uczyć aż do osiągnięcia pewnej jazdy w każdych warunkach. Wtedy będzie mógł zdecydować, jaka jazda go interesuje.
Na firmowych rolkach rekreacyjnych można trochę poskakać, nie bojąc się o uszkodzenie sprzętu, jednak ślizganie się po poręczach i murkach to już ryzyko. Prędzej czy później, na trwałe uszkodzimy rolki.

Kółka poliuretanowe

Kółka łyżworolek są wykonane z uretanu i poliuretanu, a w rolkach tajwańskich z plastiku.
- Najtańsze łyżworolki mają właśnie plastikowe kółka. Po kilku dniach adepci zaczynający naukę na sprzęcie z plastikowymi kółkami, mają już dość zabawy. - podkreśla Marcin Kropopek, sprzedawca w sklepie sportowym. - Jazda na rolkach to nic innego, jak sztuka wykorzystywania tarcia, odbijania się w bok kółkami. Jeśli kółka nie mają odpowiedniej przyczepności - a tak jest w przypadku plastikowych - przy skręcie czy odbijaniu się, nawet jadąc prosto, ślizgamy się. Co więcej, plastik przekazuje nam każdą nierówność w postaci drgań na nogę.
Dlatego warto kupować buty z płozami wyposażonymi w kółka poliuretanowe czy uretanowe, które potocznie nazywamy żelowymi lub kauczukowymi.

Najważniejsze są łożyska

Ceny

Rolki Made in Taiwan do 150 zł
Rolki Rollerbade od 400 zł
K2 od 400 zł
Roxa od 250 zł
Roller Derby od 190 zł
komplet ochraniaczy od 90 - 200 zł
kaski od 75 - 250 zł

Najważniejszy element decydujący o szybkości i jakości jazdy znajduje się w środku kółka. Jakość łożysk charakteryzuje współczynnik ABEC, w skali 1 do 5 (niektóre łożyska nowej generacji oznaczane są współczynnikami 6 i 7). Cyfra 1 oznacza bardzo dobrą trwałość łożyska. Takie łożyska mają jednak mniejsze właściwości ślizgowe. Nadają się za to do "streetu", czyli jazdy agresywnej - ze względu na dobrą wytrzymałość. Współczynnik 3-5 stosowany jest do jazdy "fitness" i długich przejażdżek. Są to łożyska wykonane bardzo starannie i każdy większy wstrząs może je rozregulować. Inne parametry łożysk to Z i ZZ. Oznaczenia te stosuje się do kulek stosowanych w łożysku. ZZ oznacza kulki łożyska dobrze obudowane, chronione z każdej strony przed kurzem. Jedna litera Z oznacza łożysko słabo chroniące kulki. Niezwykle istotne do przedłużenia żywotności łożysk jest ich smarowanie i czyszczenie z kurzu. Łożyska zamknięte typu ZZ należy kąpać w lekkiej oliwie lub benzynie, która dobrze penetruje wnętrze łożyska. W tanich modelach, których cena wynosi poniżej 150 zł, instalowane są proste łożyska. Są to miseczki z luźno wsypanymi kulkami.
- Dobre łożyska znajdują się już w specjalnych pierścieniach - mówi Marcin Kropopek. - Ich żywotność jest bardzo długa, kilkadziesiąt razy większa od miseczkowych.
Warto zwrócić też uwagę, czy płoza przylega bezpośrednio do buta, czy też między płozą a butem znajduje się tzw. pochłaniacz wibracji. To znacznie poprawia komfort jazdy, ale też wpływa na cenę rolek.

Buty, kaski, ochraniacze

- Wybierając buty, zwróćmy uwagę na to, by były odpowiednio miękkie, z tekstylnego materiału, wzmocnione w kostkach elementami usztywniającymi nogę oraz ochroną przed uderzeniami w palcach - radzi nasz ekspert. - Uważajmy też, by buty były przewiewne.
Wskazane są wiązania tradycyjne - na sznurówki. Nasz specjalista radzi kupować buty dopasowane, nie sugerując się tym, że dziecku rośnie noga.
Komplet ochraniaczy i kask na głowę to nieodzowny element stroju rolkowca, ważny przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki najlepiej kupować w kompletach. Do tego należy dokupić również kask na głowę.
Jazda na rolkach sprawia dużą przyjemność. Wiąże się jednak z ryzykiem upadku, i to przy dużych prędkościach. Dlatego elementy chroniące nasze ciało są bardzo ważne.

Rodzaje rolek

- Najpopularniejszą grupę rolek 4-kółkowych producenci kierują do najszerszej grupy jeżdżących. Chodzi oczywiście o jazdę rekreacyjną.
- Są też rolki dla zaawansowanej grupy rolkarzy, którzy już zaliczyli grupę rekreacyjną, chcieliby się pościgać, poczuć prędkość. Rolki z tej grupy posiadają szybsze łożyska, większe kółka, są lżejsze. W tej grupie można znaleźć już rolki 5-kółkowe z wysoką cholewką.
- Speed - to grupa "demonów prędkości". Żeby znaleźć się w tej grupie, trzeba już mieć przejechane kilkaset kilometrów, trzeba się nauczyć hamować, reagować na nieprzewidywalne sytuacje, ponieważ można pędzić z prędkością 50 km/h i większą. Do tej grupy zaliczamy rolki 5-kółkowe, choć można znaleźć i 6-kółkowe. Za standard przyjęło się uważać co najwyżej 5 kółek o średnicy 80 mm i płozę o długości nie więcej niż 12,8 cala.
- Rolki do gry w hokeja - są bardzo dobrze wentylowane, nierzadko z aluminiową płozą. Bardzo dobrze trzymają nogi i są wytrzymałe na uderzenia zewnętrzne.
- Aggressive - grupa "pokazowa". Najwytrzymalsze rolki ze wszystkich, zwane "czołgami". Ciężkie, ale mocne. Nie posiadają wentylacji. Mają małe kółka i średnio szybkie łożyska. Można w nich skakać, jeździć i skakać na rampie, "grindować" na poręczach, murkach dzięki wyprofilowanej płozie pomiędzy drugim a trzecim kółkiem. Najtrudniejsza grupa do opanowania, ponieważ tricków wykonywanych na tych rolkach jest cała masa.
- Terenowe "off road" - rolki 3- lub 4-kółkowe, do jazdy po piasku, trawie, a nawet lesie. Kółka są większe, nawet do 150 mm średnicy, nierzadko pompowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza