Wszystko o podatkach - nasz poradnik

Irena Boguszewska, irena.boguszewska@gk24.pl, Fot. Radosław Brzostek
Jadwiga Gritzman (na pierwszym planie) i Klaudia Prus - Piernikowska.
Jadwiga Gritzman (na pierwszym planie) i Klaudia Prus - Piernikowska.
Na pytania Czytelników dotyczące rozliczeń podatkowych odpowiadają: Jadwiga Gritzman, starszy komisarz skarbowy i Klaudia Prus-Piernikowska, komisarz skarbowy z Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie.

- Jestem emerytką, innych dochodów oprócz emerytury nie mam. Nigdzie nie pracuję. Czy mogę skorzystać z ulgi na Internet, czy też ona przysługuje tylko ludziom zatrudnionym na etacie?

- Ulga za użytkowanie sieci internet przysługuje również emerytowi, o ile korzysta on z internetu w lokalu (budynku) będącym miejscem jego zamieszkania, a wysokość poniesionych wydatków została udokumentowana fakturą VAT.

- Zapłaciłem za Internet 987 zł i na tyle mam wystawione faktury VAT. Ile mogę odliczyć? - Limit za użytkowanie sieci internet na 2008 rok wynosi 760 złotych i taką kwotę maksymalnie można odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem.

- A jak faktury są wystawione na mnie i na żonę, to czy na przykład te pozostałe 227 zł może odliczyć żona? Ona też korzysta z Internetu.

- Każdy z małżonków posiada odrębny limit w wysokości 760 zł, a więc w przypadku faktur wystawionych na obojga małżonków kwotę 227 zł może odliczyć współmałżonka.

- A jeśli w 2008 roku mieliśmy za małe dochody i nie będziemy mogli odliczyć wszystkich poniesionych na Internet wydatków, to czy resztę będziemy mogli odliczyć w zeznaniu za 2009 rok?

- Niestety nie.

- Wszystkie faktury za Internet mamy wystawione na nazwisko moje i żony. Rozliczamy się wspólnie z podatków. Jednak w roku ubiegłym żona nie miała żadnych dochodów. Czy jej w takim razie też przysługuje ulga, czy nie?

- Ulga internetowa odliczana jest od dochodu osoby, na którą wystawione są faktury VAT. W państwa przypadku żona nie ma możliwości skorzystania z przysługującej ulgi, ponieważ nie uzyskała w 2008r. żadnych dochodów, Pan natomiast może odliczyć poniesione wydatki w kwocie nie większej niż 760 zł.

- Jestem zameldowany w jednym miejscu, a naprawdę mieszkam w innym. W miejscu zamieszkania mam Internet i z niego korzystam. Płacę rachunki. Mam na to faktury VAT wystawione na moje imię, nazwisko i na adres pod jakim faktycznie mieszkam. Czy w takim przypadku mogę skorzystać z ulgi na Internet?

- Tak, skoro korzysta pan z sieci internet w miejscu faktycznego zamieszkania i posiada pan faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki, to może pan skorzystać z odliczenia.

- W roku ubiegłym zapłaciłem za Internet 220 zł, bo założyłem go sobie dopiero w październiku. Mam na to imienne faktury. Ile mogę odliczyć?

- Odlicza pan kwotę 220 złotych od dochodu przed opodatkowaniem. Należy jednak pamiętać. że odliczeniu nie podlega opłata za przyłączenie do sieci Internet.

- A czy pozostałą, czyli niewykorzystaną część limitu będę mógł wykorzystać w 2009 roku?

- Nie, nie ma takiej możliwości.

- Korzystam z Internetu bezprzewodowego Ery. Czy mogę odliczyć kwotę, jaką zapłaciłem za korzystanie z niego w roku ubiegłym?

- Tak może pan skorzystać z odliczenia, jeśli posiada pan faktury VAT wystawione na swoje imię i nazwisko oraz korzysta pan z internetu w miejscu swojego zamieszkania. Przy korzystaniu z ulgi nie ma znaczenia sposób dostępu do Internetu. Odliczeniu podlegają faktycznie poniesione wydatki, jednak nie więcej niż 760 złotych.

- Mam Internet i płacę za korzystnie z niego. Jednak mam tylko rachunki, brakuje mi faktur. Czy mogę skorzystać z ulgi na Internet?

- Nie, warunkiem skorzystania z ulgi internetowej jest posiadanie faktury VAT oraz korzystanie z sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika.

- Chciałem spytać o odliczenie Internetu. A mianowicie o to czy odliczamy cały abonament za usługę internetową czy tylko wynikający z faktury podatek VAT?

- Odliczeniu od dochodu podlega wartość brutto poniesionych wydatków, nie więcej niż 760 zł. W przypadku dokonywania płatności poprzez stałe zlecenie w banku podstawą skorzystania z ulgi będą faktury VAT wraz wyciągami bankowymi potwierdzającymi dokonanie płatności.

Jadwiga Gritzman (na pierwszym planie) i Klaudia Prus - Piernikowska, podczas wczorajszego dyżuru.

Fot. Radosław Brzostek

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie