Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko o urlopie wychowawczym

Daria Gwizdek/nto.pl
Trzyletni urlop wychowawczy możesz wykorzystać w czterech częściach.
Trzyletni urlop wychowawczy możesz wykorzystać w czterech częściach. sxc
Pracujesz co najmniej 6 miesięcy na umowę o pracę, przysługuje ci trzyletni urlop wychowawczy.

Pamiętaj jednak, że urlop ten możesz wziąć przed ukończeniem przez dziecko czterech lat. Inaczej niż w przypadku urlopu macierzyńskiego, urlop wychowawczy przysługuje w takim samym wymiarze zarówno dla pracownicy, która urodziła lub przyjęła na wychowanie jedno dziecko, jak i więcej dzieci.

Natomiast w razie urodzenia lub przyjęcia na wychowanie kolejnego dziecka masz prawo do następnego - nowego urlopu wychowawczego.

Warto pamiętać, że aby rozpocząć urlop wychowawczy powinnaś złożyć wniosek wraz z oświadczeniem do pracodawcy na co najmniej 2 tygodnie przed datą rozpoczęcia urlopu.

Jeśli nie zachowasz terminu złożenia wniosku pracodawca może nie udzielić ci urlopu w proponowanym przez ciebie terminie. Przełoży go tak, aby rozpoczął się nie później niż przed upływem 14 dni.
Może jednak wyrazić zgodę na termin zawarty we wniosku. Bez twojej zgody pracodawca nie ma prawa wysłać cię na urlop wychowawczy, a w przypadku gdy złożysz wniosek nie ma prawa ci odmówić.

Masz prawo również w trakcie urlopu wychowawczego podjąć decyzję o jego skróceniu, ale pamiętaj powiadamiasz pracodawcę o tym, na co najmniej 30 dni przed planowanym powrotem do pracy.

Możesz również - po złożeniu wniosku ale przed rozpoczęciem urlopu, wycofać swoją decyzję o urlopie wychowawczym.
We wniosku o urlop wychowawczy należy koniecznie określić datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu wychowawczego na dane dziecko.

Do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego pracownik powinien dołączyć oświadczenie o tym, że nie posiada innych tytułów do ubezpieczeń w tym okresie oraz, że nie posiada ustalonego prawa do emerytury lub renty.

Oświadczenie to jest ważne, aby ustalić tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w czasie przebywania pracownika na urlopie wychowawczym. Gdy występujesz o urlop wychowawczy z powodu niepełnosprawności dziecka, do wniosku musisz dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Do wniosku dołączyć należy także pisemne oświadczenie drugiego z rodziców albo opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez wskazany we wniosku okres.

Co do zasady, z urlopu wychowawczego może korzystać jeden z rodziców albo opiekunów. Jeżeli wymienieni chcą jednocześnie z niego skorzystać przez okres nie przekraczający trzech miesięcy, do wniosku o udzielenie urlopu należy dołączyć pisemne oświadczenie drugiego rodzica/opiekuna o okresie, w którym zamierza on korzystać z takiego urlopu.

Urlop wychowawczy możesz podzielić maksymalnie na cztery części. O podziale urlopu i czasie trwania poszczególnych części decydujesz ty, a nie pracodawca.

Nie masz obowiązku powiadomienia pracodawcy, jak rozłożysz wykorzystanie urlopu wychowawczego. Występujesz z wnioskiem o udzielenie urlopu oddzielnie na każdą jego część.

Jeżeli wykorzystasz przysługujące ci cztery części urlopu, ale nie wykorzystasz trzyletniego wymiaru urlopu, tracisz prawo do niewykorzystanej części urlopu, gdyż oznaczałoby to podział urlopu na więcej niż cztery części.

Jeśli rozpoczynasz urlop wychowawczy w trakcie trwania roku kalendarzowego, to zanim go rozpoczniesz masz prawo do wykorzystania przysługującego ci w danym roku pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Jeśli tego nie zrobisz, za każdy pełny miesiąc urlopu wychowawczego urlop wypoczynkowy zostaje proporcjonalnie pomniejszony. Jeśli urlop wychowawczy trwa od początku roku kalendarzowego, to po powrocie do pracy, masz prawo do pozostałej proporcjonalnie przeliczonej części urlopu wypoczynkowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza