MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko zależy od zarobków

Redakcja
Emerytura czy renta rodzinna

Mam 55 lat. Przepracowałam ogółem 29 lat, w tym 17 lat byłam zatrudniona w warunkach szczególnych. Od 1995 roku pobieram zasiłek przedemerytalny. Proszę o informację, kiedy będę mogła przejść na emeryturę, jaka będzie jej wysokość oraz o wyjaśnienie, czy nie bardziej korzystna byłaby w moim przypadku renta rodzinna po mężu, który zmarł w marcu 2001 roku? Nie wiem też, czy przejście na rentę rodzinną nie odbije się potem na wysokości mojej emerytury (miałam wyższe pobory niż mąż)?" - pisze czytelniczka z Ustki.
Naszym zdaniem powinna pani jak najszybciej złożyć w ZUS-ie wniosek o przyznanie emerytury wcześniejszej. Kobietom zatrudnionym przez minimum 15 lat w warunkach szczególnych ZUS przyznaje to świadczenie, pod warunkiem, że mają: ukończone 55 lat, 20 lat stażu ogólnego i podczas wykonywania pracy w warunkach szczególnych zatrudnione były na pełnym etacie. Jak sądzimy, wszystkie podane wymagania już dziś pani spełnia, więc - według nas - nie ma przeszkód prawnych w podjęciu przez panią starań o wcześniejszą emeryturę.
Nikt bez wglądu do dokumentów pani i zmarłego męża nie powie, czy pani emerytura będzie wyższa niż renta rodzinna po mężu. Do tego potrzebne są dokładne obliczenia. Renta rodzinna mogłaby być wyższa od pani własnej emerytury tylko w jednej sytuacji: gdyby pani mąż pobierał wysoką emeryturę lub rentę.
Ponieważ pisze pani, że jej zarobki były wyższe niż wynagrodzenia męża można przypuszczać, że własne świadczenie będzie większe od renty rodzinnej, tym bardziej, że wdowie przysługuje tylko 85 procent renty (emerytury) zmarłego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza