Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy konto osobiste

Artur Kostecki [email protected] Tel. 094 347 35 87 Fot. Archiwum
Najlepiej znaleźć instytucję, która zaoferuje nam ROR oprocentowany.
Najlepiej znaleźć instytucję, która zaoferuje nam ROR oprocentowany.
Nasze banki prowadzą już ponad 20 mln rachunków osobistych i z roku na rok ta liczba zwiększa się o około milion. Właśnie zbadano, czym się kierujemy wybierając ROR.

Bez konta w banku trudno w dzisiejszych czasach sprawnie funkcjonować. Nic więc dziwnego, że popularny ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla osób fizycznych, znajduje się w ofercie niemal każdej instytucji finansowej. To na niego otrzymujemy wynagrodzenie czy zwrot podatku.

Dzięki niemu możemy także pobierać gotówkę z bankomatu, w sklepach bezpiecznie płacić kartą i bez wychodzenia z domu opłacać elektronicznymi przelewami rachunki, a nawet bez zbędnych formalności - odkładać nadwyżki finansowe.

Nie trzeba jednak przyzwyczajać się do jednej instytucji. Warto co jakiś czas przejrzeć oferty banków i poszukać konta, które stworzy nam jak najwięcej możliwości i będzie nie tylko oszczędne, ale też pozwoli zarabiać. Na co konkretnie zwrócić wówczas uwagę?

Z badań przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Banku Ochrony Środowiska wynika, iż najbardziej istotnym czynnikiem przy wyborze konta osobistego jest możliwość dokonywania bezpłatnych wypłat z jak największej liczby bankomatów. Na drugim miejscu znalazło się bezpieczeństwo związane z posługiwaniem się kartą, a na trzecim - szybkość wydania popularnej "debetówki".

Bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, a nie tylko z sieci naszego banku, jeszcze niedawno były nie do pomyślenia. Typową opłatą za taką operację było 3 proc. wybieranej kwoty, ale minimum 5 zł.

To już jednak przeszłość! Opcję wszystkich bankomatów bez opłat znajdziemy w ofercie takich instytucji jak m.in. Alior Bank w ramach Konta z lokatą nocną, Bank Ochrony Środowiska z Kontem Wyjątkowym czy ING w ofercie Konta z Lwem Komfort. Jednak brak opłaty za wszystkie wypłaty, to jeszcze nie standard i warto o tym pamiętać wybierając rachunek dla siebie.

Ważną funkcjonalnością konta jest także bankowość internetowa. Trudno na rynku znaleźć bank, który nie umożliwiałby swoim klientom dokonywanie przelewów przez Internet czy nie dawałby szansy na sprawdzenie stanu konta. Ważne by te możliwości były zupełnie bezpłatne. Podobnie bez opłat powinien być przyznawany, najlepiej automatyczny, debet w koncie.

Koniecznie trzeba także zwrócić uwagę na jego oprocentowanie. Obecnie optymalne to około 15 proc. w stosunku rocznym. Również pierwsza karta płatnicza powinna być wydana bez jakichkolwiek opłat.

Wybierając konto osobiste powinniśmy zastanowić się w jaki sposób będziemy z niego korzystać i czego oczekujemy od usług bankowych. Biorąc pod uwagę wymienione powyżej funkcjonalności, jedynym kryterium wyboru nie powinna być wysokość miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku, choć oczywiście ta nie może być zawyżona. Bezpłatne konto może okazać się bardzo drogie w użytkowaniu, jeśli będziemy zmuszeni płacić za każdą operację bankową.

Dodatkowo, najlepiej znaleźć instytucję, która zaoferuje nam ROR oprocentowany. - Obecnie niektóre rachunki osobiste są oprocentowane podobnie jak lokaty, dzięki czemu pieniądze, gdy nie są nam potrzebne, pracują na nasz zysk.

W różnych bankach oprocentowanie ROR-ów mocno się jednak waha - od 0,1 nawet do 8 proc. Warto pamiętać, że pieniądze, które leżą na rachunku, a którego oprocentowanie jest niskie, przynoszą faktycznie stratę - inflacja znacznie przewyższa oprocentowanie stawek w najniższych progach - mówi Renata Janczura, dyrektor departamentu produktów detalicznych Banku Ochrony Środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza