Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy najlepszych sołtysów w regionie!

Marcin Prusak [email protected]
Bogdan Żabiński, sołtys Niestkowa, w 2008 roku został wybrany Sołtysem Roku przez "Gazetę Sołecką”.
Bogdan Żabiński, sołtys Niestkowa, w 2008 roku został wybrany Sołtysem Roku przez "Gazetę Sołecką”. Łukasz Capar
Zajmuje najniższy szczebel w hierarchii samorządowej. To jednak ten człowiek dba o najważniejsze sprawy mieszkańców wsi. Nasz plebiscyt na sołtysa ma docenić tych, którzy poświęcają się dla dobra wsi.

- Teraz czuję się jak sołtys. Wysoko, najedzony i za nic nie odpowiadam - taką złotą myśl wygłasza po zjedzeniu sowitego posiłku w samolocie bohater filmu "Kochaj albo rzuć". Znany film z serii obrazów o życiu rodzin Karguli i Pawlaków w krzywym zwierciadle pokazywał polską rzeczywistość czasów PRL. Jednak czy przekonanie o pracy sołtysów nie jest krzywdzące?

Sołtys to jeden z najstarszych urzędów w Polsce. Na polskich ziemiach stanowisko to istnieje od 1188 roku. Od wieku XV do XVII stali się nadzorcami pańszczyźnianymi i pomocnikami właścicieli wsi. W latach 1954-1972 byli pośrednikami między mieszkań-cami wsi a gromadzką radą narodową, potem między mieszkańcami a gminną radą narodową oraz naczelnikiem gminy.

Dziś sołtys to nazwa organu wykonawczego sołectwa, czyli jednostki pomocniczej gminy. Jest wybierany na 4-letnią kadencję przez uprawnionych do głosowania stałych mieszkańców sołectwa.

Sołtys spełnia trzy podstawowe zadania: łącznika, organizatora, administratora. Po pierwsze, jest łącznikiem mię-dzy mieszkańcami a organami gminy czy powiatu. To oznacza, że z jednej strony ma sygnalizować samorządom problemy swojej wsi, a z drugiej przekazywać mieszkańcom treści uchwał i zarządzeń wójta. Sołtys jest organizatorem spotkań wiejskich, na których omawiane są sprawy dotyczące sołectwa. Sołtys to także administrator, który pilnuje, by zarządzenia były wykonywane przez mieszkańców sołectwa.

Wypełnianie zadań administracyjnych to tylko niewielka część zajęć wykonywanych przez sołtysów. Wszak sołtysi to przede wszystkim społecznicy, którzy działają na rzecz społeczności swojej wsi. To ludzie potrafiący zorganizować i zintegrować lokalną społeczność i zarazić ludzi wizją wykonania czegoś dla dobra społeczności.
Takich właśnie sołtysów chcemy w naszym plebiscycie nagrodzić za ich trud. Jeśli uważacie, że wasz sołtys nie tylko dobrze wypełnia zadania wynikające z przepisów prawa, ale także daje wiele od siebie, koniecznie zgłoście go do udziału w plebiscycie Nasz Soł-tys, nad którym honorowy patronat objął Marek Sawicki, minister rolnictwa oraz Jan Zaborowski, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Sołtysów.

W regionie słupskim mamy wielu sołtysów wartych nagrodzenia. Przykładem prawdziwego działacza i wzoru do naśladowania jest np. Bogdan Żabiński, sołtys Niestkowa w gminie Ustka, który zdobył tytuł Sołtysa Roku 2008 w konkursie prowadzonym przez miesięcznik "Gazeta Sołecka".

- Sołtysem jestem od 1996 roku - opowiada Bogdan Żabiński. - W tym czasie wiele się zmieniło, ale jedno pozostało bez zmian: trzeba interesować się sprawami ludzi.

Wszystko w waszych rękach! To od was zależy, czy wasz sołtys znajdzie się na liście kandydatów do tytułu Nasz Sołtys.

Nie pomijamy też faktu, że coraz częściej funkcję sołtysa pełnią kobiety. Blisko jedna trzecia sołtysów w Polsce to panie. By to osiągnąć, nie trzeba było żadnych ustaw o parytetach! Postanowiliśmy docenić kobiety, które postanowiły podjąć się trudnej i wymagającej funkcji sołtysa. Dlatego osobno nagrodzimy tę z kandydatek, która zdobędzie najwięcej waszych głosów.

Wyróżnimy i nagrodzimy też sołtysów, którzy zdobędą największe poparcie na terenie ukazywania się naszych piątkowych tygodników.

Przygotowaliśmy też szczególną nagrodę dla sołectwa, z którego wywodzić się będzie zwycięzca naszego plebiscytu - oddamy mu do zaprezentowania się jedną z naszych redakcyjnych stron. Dziennikarz razem z mieszkańcami przygotuje specjalny "Głos Sołectwa".

Zobacz, jak zgłosić swojego kandydata na najlepszego sołtysa

Rozpoczynamy plebiscyt Nasz Sołtys 2011. Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane od 21 października do 10 listopada 2011 r. włącznie. Można ich dokonać na kuponie zgłoszeniowym wyciętym z "Głosu Pomorza" lub pobranym ze strony naszego serwisu internetowego. Wypełniony i podpisany kupon można dostarczać osobiście lub listownie na adres: "Głos Pomorza", ul. Henryka Pobożnego 19, 76-200 Słupsk, z dopiskiem "Nasz Sołtys".

Kupon musi być czytelnie podpisany i zawierać numer telefonu osoby zgłaszającej w celu ewentualnej weryfikacji zgłoszenia. Zgłoszenia niespełniające powyższych warunków nie będą brały udziału w plebiscycie.

Poza zgłoszeniem listownym propozycje kandydatów do plebiscytu można przesłać e-mailem na adres: [email protected]. W tytule e-maila należy wpisać Nasz Sołtys. Treść e-maila powinna zawierać następujące informacje: nazwisko i imię zgłoszonego kandydata, nr telefonu kandydata, sołectwo, gminę, adres e-mail kandydata, nr telefonu osoby zgłaszającej.

Kandydatów można także zgłaszać, wysyłając wiadomość SMS do 9 listopada 2011 r. (do godz. 12) na nr. tel. 71466 o treści: GP.NS Imię i Nazwisko kandydata, miejscowość, adres e-mail, nr telefonu kandydata, np. GP.NS Jan Kowalski, Nowa Wies, [email protected] 123 123 123. Koszt wysłania SMS-a (do 160 znaków) wynosi 1,23 zł z VAT. Każdy może zgłosić dowolną liczbę kandydatów.

Spośród nadesłanych zgłoszeń Kapituła Plebiscytu stworzy listę uczestników, która będzie opublikowana na łamach "Głosu Pomorza" i na stronach serwisu internetowego. Kapituła Plebiscytu ma prawo usunąć z udziału w plebiscycie osoby, które w rażący sposób naruszyły prawo lub z innej ważnej przyczyny nie mogą, zdaniem kapituły, uczestniczyć w konkursie.

Po zakończeniu etapu zgłaszania będzie zorganizowane głosowanie za pośrednictwem SMS-ów oraz oryginalnych kuponów. Potrwa od 18 listopada do 18 grudnia 2011 r., do godziny 24.

Laureatami plebiscytu zostaną osoby, które uzyskają największą liczbę głosów - oddanych za pomocą SMS-ów oraz na oryginalnych kuponach drukowanych w "Głosie Pomorza". Kandydat, który otrzyma najwięcej głosów, otrzyma tytuł Nasz Sołtys 2011, pamiątkowy dyplom oraz nagrodę. Kandydatka, która spośród wszystkich zgłoszonych kobiet otrzyma największą liczbę głosów, otrzyma tytuł Sołtys na Obcasach 2011, pamiątkowy dyplom oraz nagrodę.

W plebiscycie przyznamy również wyróżnienia trzem kandydatom, którzy otrzymają największą liczbę głosów w obrębie tygodnika ("Głos Słupska", "Głos Lęborka", "Głos Bytowa i Miastka"). Kapituła może przyznać dodatkowe nagrody i wyróżnienia. Wyniki plebiscytu zostaną opublikowane w "Głosie Pomorza" 23 grudnia 2011 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza