Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy rodzaj baterii

opr. jsz
Kupując armaturę do kuchni i łazienki, należy kierować się nie tylko jej walorami estetycznymi, ale także funkcjonalnością i sposobem montażu. Na jakie elementy konstrukcji trzeba zwrócić uwagę?

Armaturę w kuchni i łazience należy przede wszystkim dobrać do posiadanej instalacji wodnej. W zależności od lokalizacji przyłączy baterie dzieli się na ścienne i stojące - modele stojące mogą być jedno- lub wielootworowe. Od rodzaju armatury zależy poziom zużycia wody, dlatego osoby, które zwracają uwagę na tę kwestię, powinny rozważyć wybór baterii jedno- lub dwuuchwytowej.

Miejsce montażu

Wybór armatury ściennej lub stojącej (tzw. sztorcowej) uzależniony jest przede wszystkim od wysokości, na jakiej zakończone są rury z ciepłą i zimną wodą. Jeśli rury wyprowadzone są powyżej urządzeń sanitarnych, wówczas montuje się baterię ścienną bezpośrednio do instalacji wodnej. Biegnie ona zazwyczaj na wysokości ok. 30 cm nad urządzeniem (standardowy rozstaw rur to ok. 15 cm). Najpopularniejsze baterie ścienne to modele wannowe i prysznicowe. W przypadku, gdy przyłącza zakończone są poniżej urządzeń sanitarnych, stosuje się baterie stojące - armatura mocowana jest wówczas na obrzeżu samego urządzenia w specjalnie przygotowanych do tego celu otworach. Modele sztorcowe najczęściej montowane są przy umywalkach, bidetach i zlewozmywakach. Funkcjonalnym rozwiązaniem stosowanym w bateriach zlewozmywakowych jest wyciągana wylewka. Przy jej pomocy można łatwo napełnić wysokie naczynia oraz dokładnie umyć warzywa lub owoce.

Jedna dźwignia czy dwa kurki?

Kolejnym krokiem przy zakupie armatury jest wybór baterii jedno- lub dwuuchwytowej. Większość baterii stojących to modele jednouchwytowe, tzw. mieszakowe. Podniesienie uchwytu uruchamia strumień wody (im wyżej, tym strumień jest silniejszy), zaś przekręcenie go w prawo lub lewo wpływa na zmianę temperatury. Baterie dwuuchwytowe z kolei to tradycyjna armatura o dwóch kurkach - jeden reguluje ciepłą, a drugi zimną wodę. Baterie jedno- i dwuuchwytowe różnią się nie tylko designem, ale też wpływają na poziom zużycia wody. Armatura mieszakowa pozwala na oszczędzanie wody, gdyż w krótszym czasie można ustawić siłę strumienia i pożądaną temperaturę. Niektóre typy baterii stojących wyposażone są w dwustrumieniowy system wmontowany w wylewkę, który pozwala na ręczną kontrolę przepływu wody. Sprawdza się on szczególnie wtedy, gdy chcemy uzyskać delikatny strumień.

Kwestie montażowe

W przypadku baterii dwuuchwytowych regulacja trwa dłużej, gdyż potrzebne parametry muszą być ustawiane od nowa przy każdorazowym odkręceniu kurków.
Wybierając baterię do kuchni lub łazienki, powinniśmy dopasować ją do stylu wnętrza. Należy też wziąć pod uwagę kwestie montażowe - armatura dopasowana do konstrukcji urządzeń sanitarnych i posiadanej instalacji wodnej będzie bezawaryjnie funkcjonowała przez lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza