Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2010 - druga tura. Jak głosujemy

Marzena Sutryk, [email protected]
Wybory prezydenckie 2010: dziś wybieramy Prezydenta RP. Koniecznie weźcie udział w głosowaniu. Pamiętajcie, każdy głos jest ważny.

Do walki o najważniejszy fotel w państwie stanie w niedzielę dwóch kandydatów - Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski. Pierwsze wyniki wyborcze (sondażowe) powinny być znane tuż po zamknięciu lokali.

Przypominamy, że do czasu zamknięcia lokali wyborczych, trwa cisza wyborcza. Za jej złamanie grozi wysoka grzywna. Za publikowanie sondaży w tym czasie grozi nawet milionowa kara!

Lokale wyborcze (głosujemy zazwyczaj tam, gdzie podczas ostatnich wyborów) będą otwarte w niedzielę w godzinach 6 - 20. Głosowanie zostanie przedłużone, jeżeli w którymkolwiek lokalu w kraju wystąpią problemy, które spowodują, że trzeba będzie zamknąć lokal.

Uprawniony do głosowania, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18. rok życia, musi pamiętać, by zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem (może to być paszport, prawo jazdy, a nawet legitymacja studencka czy ubezpieczeniowa, byleby było w dokumencie zdjęcie) - bez tego członkowie komisji nie wydadzą karty.

Jeżeli ktoś jest przyjezdny, spędza wakacje nad morzem, a nie zabrał ze sobą z miejsca zamieszkania stosownego zaświadczenia o prawie do głosowania, to nie ma co liczyć, że uda mu się wziąć udział w niedzielnych wyborach.

- Bez zaświadczenia nie uda mu się zagłosować - mówi Maciej Szymański, dyrektor biura wyborczego w Koszalinie. To samo, jeżeli ktoś wyjeżdża stąd na drugi koniec Polski.

A co, gdy ktoś stwierdzi, że jego nazwiska brakuje w spisie wyborców? Wtedy wyborca powinien udokumentować, że stale zamieszkuje na terenie danego obwodu głosowania (np. okazując dowód osobisty z adresem zameldowania).

Przewodniczący komisji ma obowiązek zweryfikować informacje we właściwym urzędzie gminy. W razie potwierdzenia, wyborca może oddać głos.

Każdy wyborca, po załatwieniu formalności, dostanie kartę do głosowania, a na niej dwa nazwiska. By głos był ważny, należy postawić znak "X "w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. W razie pomyłki wyborca nie otrzyma już kolejnej karty. Nieważny jest głos oddany na więcej niż jednego kandydata. Również jako nieważne będzie potraktowane oddanie pustego głosu bez umieszczania znaku "X "w kratce obok nazwiska któregokolwiek z kandydatów.

Dodajmy jeszcze, że niedopuszczalne jest oddawanie głosu pod okiem świadków - to może być potraktowane jako naruszenie prawa wyborczego. Jeżeli natomiast wyborca stwierdzi, że nie zapewniono mu tajności głosowania, może wówczas wnieść protest do Sądu Najwyższego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza