Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2010. Ściągawka wyborcza gp24

Redakcja
Taką kartę, ale już z nazwiskami 10 kandydatów na prezydenta RP, otrzymamy w niedzilę w lokalu wyborczym.
Taką kartę, ale już z nazwiskami 10 kandydatów na prezydenta RP, otrzymamy w niedzilę w lokalu wyborczym.
W niedzielę głosujemy. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 6 do 20.

Tylko krzyżyk się liczy

Głos będzie ważny tylko wtedy, gdy w kratce przy nazwisku naszego kandydata postawimy znak X.

- Przepisy są w tej kwestii jasne. Jeśli nie chcemy zmarnować głosu, to stawiamy znak X, a nie żaden inny - tłumaczy Waldemar Gorzycki, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie .

Głos zmarnujemy jeśli:
postawimy X przy więcej niż jednym kandydacie
nie zaznaczymy X przy żadnym z kandydatów
Zaznaczymy X na karcie bez pieczęci obwodowej komisji wyborczej lub na karcie innej niż urzędowa.

Dla ważności karty nie ma znaczenia, jeśli przyjdzie nam pomysł jakiegoś osobistego dopisku na karcie do głosowania. Jeśli X będzie wstawiony w kratkę prawidłowo, to taki głos będzie się liczył.

Karta do głosowania

Dostaniemy ją od komisji obwodowej po tym jak odnajdziemy się w spisie wyborców i złożymy podpis. Uwaga! Trzeba wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, lub mieć dwóch świadków.

Każdy wyborca dostaje jedną kartę. Są na niej nazwiska i imiona kandydatów w porządku alfabetycznym. Przy każdym nazwisku jest kratka (z lewej strony) na zaznaczenie X przy kandydacie, którego popieramy. Zasady opisane są też na dole karty.

Karta do głosowania musi mieć dwie pieczęcie: państwowej i obwodowej komisji wyborczej.

Ponieważ wybory są tajne, w każdej komisji obwodowej są wyznaczone miejsca za parawanem do wypełnienia karty.

Cisza wyborcza

Zaczyna się o północy z piątku na sobotę i trwa do niedzieli do godz. 20. W praktyce może zostać przedłużona jeśli jakaś z komisji obwodowych miała problem, np. późniejsze otwarcie lokalu z powodu zaginięcia klucza do drzwi wejściowych.

W czasie ciszy wyborczej zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji na rzecz kandydatów jest zakazane. Ale uwaga. PKW nie zabrania zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów, wygłaszania przemówień jeśli mają charakter kulturalny, sportowy, religijny oraz inny, pod warunkiem, że nie ma charakteru agitacji wyborczej.

Dla niepełnosprawnych

W województwie Pomorskim jest 363 lokali przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Mają podjazdy, poręcze. W pozostałych o pomoc w wejściu do budynku można poprosić członka obwodowej komisji.

Obwody zamknięte

Głosować mogą też pacjenci, podopieczni domów pomocy społecznej i więźniowie (jeśli nie są pozbawieni praw publicznych). Komisje wyborcze przygotowano też w szpitalach, zakładach karnych, aresztach, zakładach pomocy społecznej. W Pomorskim jest ich łącznie 79.

- W obwodach zamkniętych wybory mogą się zakończyć szybciej pod warunkiem, że wszyscy uprawnieni do głosowania już oddali głos - tłumaczy dyr. Gorzycki.

Wyniki szybko, albo nie

Według Gorzyckiego pierwsze oficjalne wyniki mogą być znane w poniedziałek. Ale wszystko zależy od sprawności obwodowych i okręgowych komisji. Sondażowe wyniki ma podać telewizja w niedzielę, kilka minut po godz. 20.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza