MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyczyść mikrofalówkę w kilka chwil! Poznaj łatwe sposoby na czystą mikrofalę i zobacz, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z jej wnętrza

Wiosna i Wielkanoc to świetny moment, żeby zadbać o kuchenne urządzenia AGD. Systematyczne mycie mikrofalówki sprawia, że sprzęt długo może nam służyć. Wnętrze mikrofalówki powinniśmy przecierać każdego dnia, ale prawie nikt tego nie robi. Sprawdź trzy proste triki na czyszczenie mikrofali.
Wiosna i Wielkanoc to świetny moment, żeby zadbać o kuchenne urządzenia AGD. Systematyczne mycie mikrofalówki sprawia, że sprzęt długo może nam służyć. Wnętrze mikrofalówki powinniśmy przecierać każdego dnia, ale prawie nikt tego nie robi. Sprawdź trzy proste triki na czyszczenie mikrofali. Pradit_Ph/Getty Images
Radzimy, jak szybko i skutecznie wyczyścić kuchenkę mikrofalową. Prezentujemy sposoby na to, jak zadbać o wnętrze mikrofali bez stosowania chemii i ryzyka uszkodzenia urządzenia. Wykorzystaj najlepsze domowe triki, żeby kuchenka mikrofalowa odzyskała dwój dawny blask.

Spis treści

Od czego zacząć czyszczenie mikrofalówki?

Przed rozpoczęciem czyszczenia kuchenki mikrofalowej musimy odłączyć urządzenie od zasilania, by uniknąć porażenia prądem! Następnie wyjmijmy obrotowy talerz z prowadnicą, by je umyć w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W kolejnym kroku sprawdźmy, czy wewnątrz mikrofalówki nie znajdują się okruchy i resztki jedzenia, jeśli tak, to usuńmy je za pomocą szczotki z miękkim włosiem lub ściereczki. Drzwiczki i panel sterujący z łatwością wyczyścimy miękką szmatką zanurzoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.

Do czyszczenia kuchenki mikrofalowej nigdy nie używajmy: druciaków, magicznej gąbki, szczotek z twardym włosiem, myjek z pumeksem, noży i innych ostrych narzędzi, żeby nie uszkodzić jej wnętrza.

Cytryna do walki z brudem i brzydkim zapachem w mikrofalówce

Cytryna często jest wykorzystywana podczas domowych porządków. Sok cytrynowy ma nie tylko wyjątkowe walory zapachowe i smakowe, ale również nabłyszcza powierzchnię, świetnie walczy z bakteriami i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Kwas zawarty w soku z cytryny rozpuszcza tłuszcz, radzi sobie też całkiem dobrze z przebarwieniami. Warto więc wykorzystać ten uniwersalny owoc cytrusowy to wypucowania kuchenki mikrofalowej. Wypróbuj więc jeden z trzech niezawodnych sposobów.

Czyszczenie mikrofalówki z pomocą cytryny:

  1. Do pojemnika, który jest przeznaczony do podgrzewania produktów w mikrofalówce, wrzućmy kilka plasterków cytryny, wlejmy sok wyciśnięty z połowy cytrusa i dodajmy ok. 300 ml wody. Następnie wstawmy naczynie do środka i włączamy mikrofalę na ok. 2-3 minuty, tak aby wewnątrz pojawiła się para. Następnie wyłączamy urządzenie, odłączamy je od prądu i zaczekajmy ok. kilkunastu minut. W kolejnym kroku otwórzmy drzwiczki mikrofali i za pomocą miękkiej wilgotnej szmatki wyczyśćmy wnętrze mikrofalówki.
  2. Aromatyczna cytryna dobrze sobie poradzi sobie z zapachem potraw, które skumulowały się we wnętrzu urządzenia. Warto więc przetrzeć środek mikrofalówki miękką szmatką nasączoną preparatem, który wykonamy z soku z cytryny i wody.
  3. Innym sposobem na zniwelowanie nieprzyjemnych zapachów w mikrofali jest wstawienie do jej wnętrza na ok. godzinę naczynia z plastrami cytryny zanurzonymi w wodzie.

Ocet – niezastąpiony pomocnik podczas porządków

Ocet to popularny składnik domowych środków czyszczących. Ma nie tylko właściwości pleśnio- i bakteriobójcze, ale również świetnie radzi sobie z tłuszczem, trudnymi plamami i przebarwieniami.

Do wyczyszczenia kuchenki mikrofalowej potrzebny nam będzie roztwór, który przygotujemy z połowy szklanki octu i dwóch szklanek wody. Możemy też dodać do mikstury kilka kropli płynu do naczyń, który nieco zneutralizuje charakterystyczny zapach octu. Po dokładnym wymieszaniu składników w naczyniu przeznaczonym do mikrofalówki, umieszczamy je wewnątrz urządzenia i uruchamiamy je. Gdy w środku wygeneruje się duża ilość pary, wyłączamy kuchenkę mikrofalową i wyjmijmy wtyczkę z gniazda elektrycznego. Następnie wystarczy dokładnie przetrzeć wnętrze urządzenia wilgotną ściereczką z mikrofibry i gotowe!

Innym dobrym sposobem na usunięcie brudu z mikrofalówki jest umycie urządzenia miękką szmatką zanurzoną w preparacie wykonanym z wody i octu (najlepiej w proporcji jeden do jednego). Żeby zniwelować niemiły zapach, możemy również dodać odrobinę płynu do mycia naczyń. Ta niezawodna babcina mikstura sprawi, że mikrofalówka odzyska dawny blask.

Soda oczyszczona szybko poradzi sobie z brudną mikrofalówką

Soda oczyszczona to również niezawodny środek czyszczący, który prawie każdy ma w kuchennej szafce. Żeby skutecznie wyczyścić mikrofalówkę, wystarczy posypać sodą przypalone resztki jedzenia, a następnie spryskać plamy wodą. Po około godzinie usuwamy papkę i przecieramy czyszczoną powierzchnię wilgotną szmatką.

Drugim dobrym sposobem na wyczyszczenie mikrofali jest podgrzanie preparatu, który wykonamy rozpuszczając 2 stołowe łyżki sody w 250 ml wody. Włączamy mikrofalówkę, a gdy zostanie wygenerowana para wystarczy odłączyć mikrofalówkę od prądu i przetrzeć jej wnętrze wilgotną szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Warto regularnie czyścić mikrofalówkę i nie dopuszczać do silnego jej zabrudzenia. Przemywajmy systematycznie elementy urządzenie szmatką nasączoną wodą z płynem do mycia naczyń, sokiem z cytryny lub octem, najlepiej przynajmniej raz w tygodniu. Nie bójmy się, że intensywny zapach preparatów czyszczących przeniknie do podgrzewanego jedzenia, bo on bardzo szybko się ulotni. Potrawy podgrzewajmy pod przykryciem, dzięki czemu poddawane działaniu mikrofal jedzenie nie rozbryźnie się i nie zabrudzi wnętrza urządzenia.

Czas na wiosenne porządki!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza