Przygotowanie listy zakupów, znalezienie wyjątkowego przepisu, dobranie odpowiednich parametrów pieczenia, sprzątanie czy pamiętanie kiedy gra nasza drużyna to czynności, którym poświęcamy dużo czasu. Gotowanie to przyjemność, ale wiąże się także ze sporym nakładem pracy, czasu i energii. Oglądanie filmów czy meczów może być też przyjemniejsze dzięki temu, że możemy też nauczyć AI tego, jak lubimy oglądać rozgrywki sportowe czy produkcje wytwórni filmowych. Co w tym zakresie może dla nas zrobić sztuczna inteligencja? W najnowszych urządzeniach Samsung takich jak np. piekarnik czy lodówka może np. sprawdzić świeżość produktów i zadbać o prawidłową temperaturę pieczenia. Mowa tutaj o dwóch flagowych technologiach: AI Vision oraz AI Pro Cooking!
Inteligenta kamera „AI Vision” w lodówkach Samsung pozwala zidentyfikować świeżość aż do 33 różnych produktów spożywczych, a robi to dzięki danym zebranym na podstawie blisko miliona zdjęć żywności. Rozpoznane produkty pojawiają się na wyświetlaczu, a „AI Vision” automatycznie aktualizuje ich listę. Możemy ustawiać czas przechowywania produktów i otrzymywać powiadomienia, gdy zbliża się koniec terminu ich przydatności do spożycia. Aplikacja posiada funkcję sugerowania przepisów z wykorzystaniem poszczególnych składników.
Kiedy mamy już świeże produkty, możemy zabrać się do gotowania. I tutaj właśnie AI Pro podpowie, jakie parametry pieczenia będą odpowiednie dla danej potrawy. Dodatkowo, dzięki zainstalowanej na smartfonie aplikacji SmartThings nie zapomnimy, że pora wyłączyć piekarnik, a jeśli ciasto upiecze się chwilę wcześniej, dostaniemy powiadomienie, że może się przypalić.
Więcej czasu na rozrywkę
Można stwierdzić, że AI przynosi korzyści 2w1 – jednocześnie usprawnia proces zarządzania domem i pomaga oszczędzać energię. Dobrym przykładem w tym wypadku są pralki Samsung, wyposażone już w technologię AI EcoBubble™. Umożliwia ona skuteczne i energooszczędne pranie w niskiej temperaturze. Dzięki inteligentnemu czujnikowi pralka wykrywa rodzaj tkaniny i na tej podstawie poprawia wydajność prania poprzez dozowanie odpowiedniej ilości wody i detergentu, a następnie tworzy aktywną pianę, która wnika w tkaniny, co sprawia, że zabrudzenia usuwane są nawet o 24% efektywniej. Piorąc w niskiej temperaturze możemy ograniczyć również zużycie energii nawet o 70%. Kolejna technologia ułatwiająca robienie prania to program „Pranie Optymalne AI”, który wykorzystuje zaawansowane czujniki określające wagę i rodzaj tkanin oraz stopień zabrudzenia. Te informacje pozwalają regulować ilość zużytej wody oraz detergentów i w rezultacie wykonać skuteczne pranie oszczędzając wodę i energię. A co z odkurzaniem? W odkurzaczach pionowych Bespoke Jet wbudowano Tryb odkurzania AI, który rozpoznaje typ sprzątanej powierzchni.
Oszczędzaj energię w domu dzięki AI
Oszczędzanie energii w całym domu za pomocą jednego kliknięcia? To możliwe! A wszystko to dzięki możliwościom trybu AI Energy Mode w aplikacji SmartThings. Jak to działa? Wyobraźmy sobie lodówkę, która uczy się nawyków użytkownika (np. częstotliwości otwierania drzwi) i optymalizuje pracę urządzenia tworząc algorytm AI, regulujący prędkość kompresora oraz cykl rozmrażania. Lodówka zapamiętuje, jak często ją otwieramy, kiedy wkładamy nowe produkty i optymalizuje zużycie energii tak, aby pobierać jej jak najmniej. Dzięki tej funkcji może zużyć nawet do 15% mniej energii – to jakby była wyłączona przez 7 tygodni w roku. Ale AI Energy Mode to jednak nie tylko lodówki. Funkcję można włączyć w całym domu dla inteligentnych i kompatybilnych urządzeń, jedynym warunkiem jest podłączenie sprzętów do aplikacji SmartThings. Dotyczy to m.in. pralek, suszarek, zmywarek czy telewizorów. Warto więc już wybierać urządzenia opatrzone logotypem Klasa AI.
Możesz nauczyć telewizor jak lubisz oglądać filmy, sport i nie tylko
Ciągłe, ręczne manipulowanie ustawieniami w telewizorze, może być utrapieniem. Zwłaszcza jeśli rozgrywa się ważny dla nas mecz czy startuje ulubiony film. Funkcje AI w telewizorach Samsung z 2024 roku oddalają te frustracje w niepamięć. Teraz możemy zdać się na sztuczną inteligencję, która poprawi obraz i dźwięk lub nauczy ją, jak lubimy oglądać wydarzenia sportowe czy seriale i filmy.
W pierwszym przypadku algorytmy AI w telewizorze mogą poprawiać obraz z niższej jakości do rozdzielczości zbliżonej do 4K, a w przypadku telewizorów Samsung 8K AI do bliskiej 8K, wyostrzając obraz, poprawiając kolory i kontrast. Funkcja Upłynniacz Ruchu AI usuwa natomiast typowe problemy związane z oglądaniem dynamicznych scen na przykład podczas wydarzeń sportowych – w telewizorze 8K QN900D automatycznie wykrywa dyscyplinę sportową i w oparciu o algorytmy głębokiego uczenia, aktywuje odpowiedni model wykrywania ruchomych obiektów. Aktywny Wzmacniacz Głosu doskonale poradzi sobie też z wyodrębnianiem dialogów, gdy za ścianą ktoś np. uruchomi wiertarkę. Zostanie podniesiona tylko głośność dialogów, a nie całej ścieżki dźwiękowej, pozwalając wyraźnie usłyszeć każde słowo. Gdy uruchomimy Tryb Inteligentny telewizor dostosuje sposób wyświetlania do oświetlenia pomieszczenia i pory dnia, co będzie miało też wpływ na zużycie energii.
Możemy też sami „wyszkolić” AI w telewizorze, aby kolory, kontrast, jasność były dokładnie takjak chcemy. Dzieje się tak za sprawą Trybu Adaptacyjnego AI, w który są wyposażone telewizory Samsung z 2024 roku od modelu Q80D wzwyż, a więc Neo QLED, OLED i oraz The Frame. Możemy AI uczyć w oparciu o trzy podstawowe typy treści: Film, Sport i Ogólne. Sama procedura jest nieskomplikowana i poradzi sobie z nią każdy użytkownik, nawet nieobyty z technicznymi aspektami działania telewizora. Przyjazny kreator przeprowadza nas przez poszczególne, prezentowane kolejno kroki konfiguracji, począwszy od resetowania ustawień i wstępnej konfiguracji Trybu dostosowywania AI po zmianę ustawień scen dla kategorii Film, Sport i Ogólne.
Przykładowo, aby zapisać swoje preferencje dla kategorii Film, w wyświetlanych po sobie oknach zaznaczamy te sceny, które charakteryzują się najlepiej odpowiadającym nam upodobaniom takim jak kontrast,, kolor i ich tonacja (temperatura). Identycznie postępujemy w przypadku pozostałych kategorii. Od tej chwili wbudowana w telewizor AI już wie, jak optymalizować poszczególne typy treści, by parametry obrazu odpowiadały naszym oczekiwaniom. Gdy oglądamy film – telewizor automatycznie pokaże obraz w ustawieniach, które nam się podobają.
Domowa sztuczna inteligencja już teraz przynosi nam wiele korzyści, a z czasem będzie ich znacznie więcej. Zaoszczędzimy dzięki niej nie tylko czas, ale i pieniądze, jak również będziemy jeszcze sprawniej organizować nasz dom, co uwolni nas od wielu codziennych, monotonnych obowiązków.