Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygrali konkurs, dostali 10 tysięcy złotych (wideo)

Sylwia Lis [email protected]
Uczniowie są bardzo dumni z napisanego projektu. Wszyscy interesują się ekologią.
Uczniowie są bardzo dumni z napisanego projektu. Wszyscy interesują się ekologią. Sylwia Lis
Aż dziesięć tysięcy złotych dostali uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku na projekt dotyczący ekologicznych źródeł energii. To nagroda za wygranie wojewódzkiego konkursu.

Organizatorem konkursu był operator gazociągów przesyłowych Gaz-System. Lęborski mechanik wygrał go jako jedna z dwóch szkół w całym województwie. Konkursowe projekty musiały dotyczyć naturalnych sposobów pozyskiwania energii na terenie województwa pomorskiego.

Uczniowie z mechanika zajęli się ekologią.

- Naszym najważniejszym celem jest pokazanie, w jaki sposób pozyskiwana jest energia na terenie naszego województwa - wyjaśnia Marlena Pepłowska, nauczycielka ZSM-I, opiekun grupy. - Chcemy jak najszersze gro­no odbiorców zaciekawić tematyką odnawialnych źródeł energii, bez których przyszłość nie istnieje. Tematyka ta w naszym województwie jest prawie nieznana.

Jak twierdzą uczniowie, projekt ma pokazać, że moż­na w ciekawy sposób zarażać wiedzą i pracą w grupie.

- Na pierwszym spotkaniu będziemy uczestniczyli w żywej lekcji - mówi Domini­ka Misiura, jedna z uczennic. - Odwiedzimy Zakład Zagospodarowania Odpadami Miejskimi i Gminnymi w Czarnówku, gdzie znajduje się sortownia odpadów. Na drugiej wycieczce pojedzie­my w stronę Trójmiasta do Łężyc, w okolice jeziora Żarnowiec i Gniewina. Naszym pierwszym punktem będą Łężyce, gdzie znajduje się Zakład Zagospodarowania Odpadów Eko Dolina. Głów­nym zadaniem tego zakładu jest działanie proekologiczne poprzez odzysk odpadów, a w drugiej kolejności ich unieszkodliwianie. Kolejnym miejscem, które odwiedzimy podczas tej wyprawy, będzie jezioro Żarnowiec, gdzie znajduje się Elektrownia Wodna Żarnowiec - najwię­k­sza w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa.

Osta­tnim celem wycieczki będzie gmina Gniewino, w której odwiedzimy elektrownię wiatrową oraz wieżę widokową kompleksu rekreacyj­no-turystycznego Kaszubskie Oko. Z wieży możemy ujrzeć wzgórza morenowe wokół jeziora Żarnowiec, pozostałości po słynnej niedokończonej budowie elektro­wni jądrowej, rozległy górny zbiornik pobliskiej elektrowni szczytowo-pompowej oraz farmę 18 elektrowni wiatrowych. W ostatnią, najbardziej efektowną i interesującą wyprawę porwiemy uczestników na wycieczkę do Gdańska, gdzie znajduje się Elektrociepłownia Wybrzeże w Gdańsku.

To jeszcze nie koniec. Później młodzież przygotuje film dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatów: lęborskiego, wejherowskiego, słupskiego oraz kartuskiego. Zostanie on przesłany do szkół z prośbą o wyświetlenie na godzinach wychowawczych i przeprowadzenie pogadanek na temat informacji zawartych w filmie.

- Ja zajmę się montażem filmu - mówi Szymon Dargacz­, jeden z uczestników projektu. - Planujemy dodatkowo przesłać go do Cen- trum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdań­sku, aby udostępniano go odwiedzającym.

Na zakończenie projektu webmaster Sławomir Łukaszuk umieści na stronie internetowej szkoły wszyst­kie zdjęcia, filmy oraz relacje uczestników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza