Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa kolekcja filiżanek promujących zabytki Słupska, których już nie ma

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Prawdziwa porcelana a na niej wizerunek słupskiego zabytku.
Prawdziwa porcelana a na niej wizerunek słupskiego zabytku. Łukasz Capar
Prawdziwa porcelana a na niej wizerunek słupskiego zabytku to pomysł promocyjny na związany z miastem gadżet, który przerodził się w serię. Wyprodukowano kolejne 93 takie filiżanki i są one nie do kupienia.

Firma ubezpieczeniowa sfinansowała drugą z serii porcelanową filiżankę. Tym razem z herbem Słupska z XVII wieku i mapą Lubinusa z tegoż okresu pokazującą Księstwo Pomorskie.

- Chciałem by powstało w naszym mieście, coś związanego z historią Słupska, ale mającego swoją jakość i nawiązującego do tradycji. Słupsk miał swoją porcelanę z herbem, motywami lokalnymi przed drugą wojną światową. W czasach powojennych też były przykłady takiej produkcji. Nasz pomysł na serię zaczęliśmy od filiżanki z dawnym słupskim ratuszem, teraz mamy herb miasta. Herb z wieku XVII by kojarzył się z epoką, gdy powstała mapa Lubinusa - tłumaczy Jerzy Czarniecki z firmy Propacta, pomysłodawca serii.

W tym roku ma powstać kolejna filiżanka. Różnią się one kształtem, wielkością. Niezmienne jest to, że jest tylko po 93. Na każdej jest zabytek miasta, którego już nie można zobaczyć. I filiżanek nie można kupić. Można zaś wylicytować na jakiś cel charytatywny. Wtedy ich ceny przekraczają tysiąc złotych.

Od pomysłu do wykonania minęło trzy lata.

- To był czas prób. Okazało się, że wyprodukowanie takiej porcelany proste nie jest. Było wiele projektów. Najpierw sprawdzaliśmy firmy produkujące porcelanę, postawiliśmy na polskie. Po iluś próbach się udało. Każda filiżanka ma swój numer i certyfikat autentyczności z firmy Ćmielów. Także opis zabytku Słupska - tłumaczy pomysłodawca.

Przypomnijmy merytorycznie przygotowuje wszystko słupski historyk Tomasz Urbaniak. A sam pomysł ma z czasem nabierać kolekcjonerskiej wartości. Filiżanek z czasem, co roku ma wychodzić kolejna, będzie przybywać. Wszystkie będą numerowane i będą się różnić kształtem oraz dawnym słupskim zabytkiem na nich widniejącym. Zachowana będzie jednak kolorystyka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza