Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy pogrzeb dzieci utraconych

Monika Zacharzewska
Monika Zacharzewska

Najpierw w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego odprawiono mszę św. w intencji rodziców po stracie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Nowym Cmentarzu przy kwaterze dzieci utraconych.

Zgodnie z obowiązującym prawem, pochówki ciał dzieci przedwcześnie urodzonych i płodów poronionych organizują ustawowo samorządy. Pierwszy taki pogrzeb w Słupsku, koncelebrowany przez księży Kościołów katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, odbył się w marcu tego roku. Wówczas pożegnano siedmioro martwo urodzonych dzieci. Teraz pochowane zostały prochy czworga dzieci, płodów, na których odebranie ze szpitala nie zdecydowali się rodzice.

Słupska rada miasta w kwietniu 2014 przyjęła uchwałę w sprawie zasad sprawienia pogrzebu przez miasto, dotyczącą pochówku dzieci martwo urodzonych. Zgodnie z nią doczesne szczątki zmarłych dzieci, niezależnie od czasu trwania ciąży, których rodzice nie odebrali ze szpitala, będą chowane dwa razy w roku.

Jeszcze przed 2007 rokiem, gdy kobieta poroniła w szpitalu, płód przeważnie był traktowany jako odpad medyczny i najczęściej utylizowany. Dopiero po apelach m.in. Stowarzyszenia Rodziców po Poronieniu wprowadzono ustawową zmianę umożliwiającą pogrzeb dziecka martwo urodzonego bez względu na czas trwania ciąży, wagę czy rozmiar płodu.

W Słupsku prochy dzieci martwo urodzonych chowane są we wspólnym grobie na nowym cmentarzu, jednak w przyszłym roku ma w tym miejscu powstać pomnik Dzieci Utraconych, który zostanie sfinansowany z budżetu obywatelskiego, przeznaczono na to 130 tys. zł.

- Kiedy umiera dziecko nienarodzone, często staje się to tematem tabu. Rodzice w samotności przeżywający swoją tragedię nie wiedzą o tym, że mają prawo pochować dziecko - argumentuje pomysł budowy pomnika inicjator projektu Stanisław Frankiewicz, przewodniczący Civitas Christiana w Słupsku. - Duża część rodziców, będąc w szoku po przebytej traumie utraty dziecka, nie odbiera jego szczątków ze szpitala. Pragniemy, aby każde dziecko zmarłe przedwcześnie zostało godnie pochowane na cmentarzu. Rodzice będą wiedzieli, gdzie znajduje się grób ich zmarłego przedwcześnie dziecka. Pragniemy, aby pomnik Dzieci Utraconych miał także wymiar symboliczny dla tych rodziców, którym nie było dane pochować własnego dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza