Wyjeżdżasz i zostawiasz dziecko? Możesz trafić za kratki

www.sxc.hu
Przed dłuższym wyjazdem za granicę, pomyśl o prawnym opiekunie dla twojego dziecka.
Przed dłuższym wyjazdem za granicę, pomyśl o prawnym opiekunie dla twojego dziecka. www.sxc.hu
Wczoraj ustaliliśmy: jeśli wyjeżdżasz na dłużej do pracy, np. za granicę i nie ustanawiasz prawnego opiekuna dla dzieci, pedagog szkolny może zadenuncjować cię do prokuratury. Zamiast do Anglii, trafisz za kratki.

Sprawę zgłosił nam mieszkaniec Słupska, który jest dziadkiem dwojga nastolatków, mieszkających wraz z rodzicami w jednej z wiosek powiatu słupskiego. Rodzice dzieci regularnie wyjeżdżają do pracy do Wielkiej Brytanii. Wtedy zajmuje się nimi dziadek.

- Nie wiem jak, ale dowiedziała się o tym szkoła - opowiada słupszczanin. - Pani pedagog wezwała więc syna i przed kolejnym wyjazdem poleciła mu ustanowić dla dzieci sądownie opiekuna prawnego. Syn zgodnie z instrukcją poszedł do sądu. Ale tu niewiele brakowało, a sędzia skierowałaby go na badanie trzeźwości, bo nie mogła zrozumieć, o co mu chodzi. Gdy zrozumiała, powiedziała, że skoro w rodzinie wszystko gra, opiekuna prawnego dla dzieci nie ustanawia się. Tymi opiekunami przecież są rodzice.

Jak dalej relacjonował nam dziadek uczniów, po fiasku w sądzie pedagodzy nie wycofali żądania.

- Powiedzieli, że jak tak, to niech ustanowi opiekuna prawnego dla dzieci poprzez spisanie umowy notarialnej - mówi dziadek. - No i syn w końcu tak zrobił, choć notariusz zastrzegł, że nie ma do tego żadnych podstaw.

Fakt, że takie sytuacje mają miejsce, potwierdziła nam wczoraj Dorota Sibińska, dyrektor Zespołu Szkół w Żelkach w gminie Główczyce. Kilka miesięcy temu pedagog w tej szkole podjął takie działania względem jednego z rodziców.

- O tym, że należy tak robić, koleżanka dowiedziała się na szkoleniu współorganizowanym przez kuratorium. To logiczne, że gdy rodziców nie ma przez dłuższy czas, dzieci powinny mieć ustanowionego opiekuna. Zdarzają się różne sytuacje i musimy wiedzieć, z kim możemy się skontaktować, gdy w sprawie dziecka trzeba podjąć szybko ważną decyzję - wyjaśnia pani dyrektor.

Potwierdza to Elżbieta Wasilenko, pomorska wicekurator oświaty. Szkolenie o "eurosierotach" przeprowadzono zgodnie z instrukcjami Ministerstwa Edukacji Narodowej, zawartymi w broszurze pt. "Dziecko z rodziny migracyjnej w systemie oświaty".

- Przepisy Kodeksu cywilnego mówią, że podczas dłuższej nieobecności rodziców zobowiązani są oni do zapewnienia dziecku faktycznej opieki. Ministerstwo wychodzi z założenia, że opieka faktyczna to także opieka prawna. Jej brak może być podstawą do zawiadomienia prokuratury i postawienia zarzutu porzucenia dziecka - wyjaśnia wicekurator.

Nie potrafiła odpowiedzieć, dlaczego w takim razie sąd w Słupsku nie pomógł emigrantowi w ustanowieniu takiej opieki. W samym słupskim sądzie przez dwa dni nie udało się nam znaleźć nikogo, kto może to wytłumaczyć. Formalnie, idąc tokiem rozumowania pedagogów, rodzicom dzieci spod Słupska wciąż grozi więzienie. Za porzucenie dzieci.

- Mam wrażenie, że to jest właśnie kwintesencja państwa, które zmusza moje dzieci do emigracji za chlebem. Robią to przede wszystkim dla swoich dzieci. W ten sposób państwo nas upadla - zżyma się dziadek, który choć jest faktycznym opiekunem wnuków, wciąż nie wie, jak stać się ich opiekunem prawnym.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 35

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
chrumek
No właśnie..po co mieć dzieci ..i nadgorliwych pseudopedagogów na karku? Popieram wolne związki i bezdzietność.
patologia...
B
Bieda z nędzą w kraju

''Rząd wyciągnął z tego wnioski i zabezpieczył w ten sposób byt wielu dzieci''..?.Teraz rodzice boją się wyjechać z kraju i stoją godzinami w długich kolejkach PO POMOC W MOPR. Narażając siebie i dzieci na upokorzenia. Nie lepiej było dać ludziom pracę za godną płacę, by nie wyrastało nam pokolenie żebraków?

G
Gość

Ludzie wyjeżdzają by żyło im się lepiej panie Tusk.

P
Prawnik

Proszę Państwa, piszecie bzdety, ponieważ o scedowaniu praw rodzicielskich decyduje WYŁĄCZNIE sąd i nie można tego dokonać żadnym pełnomocnictwem nawet notarialnym
Prawnik

P
Prawnik
Tak, tylko prawo mówi o tym, że prawny opiekun może podejmować decyzje w sprawie dziecka.
Czy to takie trudne, aby pójść do notariusza i sporządzić taki dokument?
On kosztuje zaledwie 50 zł, a w razie czego nie ma problemów. Może to być oczywiście pełnoletnia siostra czy brat, może to być dziadek czy babcia.

Podam 1 przykład.
Dziadek opiekuje się dzieckiem, rodzice wyjechali za granicę.
Dziadek jest świadkiem Jehowy. Rodzice dziecka są ateistami. Niechcący dziecko wybiegło po piłkę na ulicę i wpadło pod samochód. Potrzebuje operacji i przytoczenia krwi.
Dziadek z powodu swojej wiary nie wyraża zgody na przytoczenie krwi. Rodziców nie ma.
Lekarz nie wie co ma zrobić.
Rodzice zapewne zgodzili by się na prztoczenie krwi, ponieważ nie wierzą w "mity"
świadków Jehowy na temat przytaczania krwi.
Dziecko umiera.
I kto jest winny???

Dziadek czy lekarz, który nie uzyskał zgody rodziców na operację?
To jest skrajny wypadek, jednakże powierzenie na dany czas prawnej odpowiedzialności
dot. opieki nad dzieckiem rodzice biorą na siebie odpowiedzialność.

Może być przypadek, że są 2 ciotki, które maja odmienne zdanie na temat danej sprawy
i się kłócą.Jedna ciotka pozwala na szkolną wycieczkę tygodniową, a druga nie, bo ma swoje obawy.
Chodzi o jasność i przejrzystość, a także uniknięcie sytuacji w której dzieci pozostają bez niczyjej opieki na pare miesięcy.

Na początku możliwości legalnego wyjazdu było wiele przypadków, w których dzieci pozostawały same bez niczyjej opieki-tzw. sieroctwo emigracyjne.
Rząd wyciągnął z tego wnioski i zabezpieczył w ten sposób byt wielu dzieci.
m
monica
Cała sprawa polega na dobrym przekazaniu informacji ludziom, którzy wyjeżdzają za granicę do pracy lub tym osobom, które mają zamiar wyjechać do pracy poza granicami naszego państwa.

W całej tej sytuacji chodzi o to, aby dziecko nie było pozbawione opiekuna prawnego.
W życiu zdarzają się naprawdę trudne sytuacje. W przypadku leczenia szpitalnego rodzic musi wyrazić zgodę np. na operację bądź inne czynności. Lekarz bez zgody rodziców może jedynie interweniować w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia dziecka.
Rodzic, który jest za granicą w sytuacjach kryzysowych nie jest w stanie dopełnić formalności natychmiast.

W szkole także pedagog nie może rozmwiać z osobą postronną. Pedagog, nauczyciel może rozmwiać na temat dziecka z prawnym opiekunem dziecka, gdyż On za dziecko odpowiada.

Osobiścia miałam problemy z zapisaniem dziecka do zerówki przedszkolnej, bo Pani wymagała podpisu obojga rodziców. Tłumaczenia typu-drugi rodzic jest za granicą i nie przyjedzie do tego czasu (w którym można załatwić formalności) i nie złoży podpisu na dokumencie
Pani za bardzo nie interesowały. W związku powyższym dowiedziałam się, iż jest możliwość za pomocą notariusza sporządzenie pełnomocnictwa do podejmowania decyzji związanych z opieką, wychowaniem, zdrowiem dziecka poprzez drugiego rodzica i wyłącznie.
To oznacza, że ten nieobecny rodzic także wyraża zgodę na wszystkie istotne sprawy dot. życia dziecka, na które zgadza się współmałżonek. I w tym momencie nie są wymagalne żadne podpisy. Pełnomocnictwo w każdym czasie można odwołać.
Dobry notariusz wie, jak powinien wyglądać ten dokument i sam go sporządza-przygotowuje.

Tutaj chodzi tylko i wyłącznie o dobro dzieci.

Dodatkowo sytuacja taka prowadzi do tego, że dzieci nie są pozostawiane same sobie,a wiadomym jest, że takie przypadki się zdarzają, np. starsze (niepełnoletnie rodzeństwo)zajmuje się młodszym podczas nieobecności rodziców. Mam tutaj na myśli nieobecność rodziców spowodowaną wyjazdem do pracy za granicę.

Natomiast jeśli chodzi o sąd. To sąd ma instrumenty do tego, aby tymczasowo ustanowić dla dzieci opiekuna. Wniosek powinni złożyć do sądu rodzinnego i nieletnich rodzice. Mówi o tym kodeks rodzinny i opiekuńczy. Przewiduje on takie przypadki.

Każde dziecko do pełnoletności musi mieć opiekuna prawnego celem podejmowania na bieżąco ważnych decyzji. Zwykła wycieczka szkolna także wymaga zgody prawnych opiekunów. Także zajęcia pozalekcyjne. Takie drobne niuanse a tak bardzo znaczące w życiu dla dziecka.

Przepisy należy dobrze zrozumieć, aby móc je później oceniać.

Tyle w temacie.

W związku powyższym dowiedziałam się, iż jest możliwość za pomocą notariusza sporządzenie pełnomocnictwa do podejmowania decyzji związanych z opieką, wychowaniem, zdrowiem dziecka poprzez drugiego rodzica i wyłącznie.

Mozna to bylo wykonac poprzez ambasade pl poza granicami..ja zrobilam to samo w zwiazku ze zgoda na paszport dla corci.
l
lena

no tylko mi powiedzcie co ja jako lekarz mam zrobić jak mi tacy dziadkowie przychodzą, a mnie nie wolno tknąć dziecka bez opiekuna prawnego... musi być albo akt notarialny albo decyzja sądu i koniec...

h
helloweennr1

ja mam taką sytuacje teraz matka wyjechała na miesiąc za granicę do pracy przez długi a ojca nie mam opiekuje się mną pełnoletnia siostra co mi mogą zrobić albo mojej mamie ?

G
Gość
Nie zrozumiałeś przesłania.
Wyjazd kilku miesięczny a nawet i dłuższy to nie jest wyjście na dyskotekę czy imprezę.

Mowa tutaj o dłuższych wyjazdach. Jak się stanie tragedia i będzie potrzebny podpis rodzica do kogo będziesz mieć żal? Sam do siebie? Nie, wtedy będziesz mieć żal do przepisów, że bez Twojej zgody dziecko nie pojedzie na np. zwykłą wycieczkę szkolną.

Hmmm, no cóż, pisałam, że przepisy trzeba dobrze zrozumieć. A Ty naidterpretowałeś je.
Dodam, iż jak idziesz na imprezkę to także dzieci muszą mieć zapewnioną opiekę.
Co by to było, gdyby nieodpowiedzialni rodzice pozostawiali w domach małe np. 3-5 letnie dzieci i szli bezkarnie się bawić???

..ee tam zniechęcacie młodych do zakładania rodzin i rodzenia dzieci..nasi znajomi odbierali córkę z zerówki i zamykali ją na klucz w mieszkaniu na poddaszu,dziś jest dorosła i została prawniczką. My naszych nie zostawiamy nawet na godzinę samych, bo sąsiedztwie spaliła się trójka dzieci gdy matka wyszła po chleb..
g
gość
Idąc tym tokiem rozumowania TRZEBA USTANOWIĆ OPIEKUNA PRAWNEGO GDY UDAJESZ SIĘ NA IMPREZĘ I ZOSTAWIASZ DZIECI POD OPIEKĄ PRZYPADKOWEJ WYNAJĘTEJ OPIEKUNKI

Nie zrozumiałeś przesłania.
Wyjazd kilku miesięczny a nawet i dłuższy to nie jest wyjście na dyskotekę czy imprezę.

Mowa tutaj o dłuższych wyjazdach. Jak się stanie tragedia i będzie potrzebny podpis rodzica do kogo będziesz mieć żal? Sam do siebie? Nie, wtedy będziesz mieć żal do przepisów, że bez Twojej zgody dziecko nie pojedzie na np. zwykłą wycieczkę szkolną.

Hmmm, no cóż, pisałam, że przepisy trzeba dobrze zrozumieć. A Ty naidterpretowałeś je.
Dodam, iż jak idziesz na imprezkę to także dzieci muszą mieć zapewnioną opiekę.
Co by to było, gdyby nieodpowiedzialni rodzice pozostawiali w domach małe np. 3-5 letnie dzieci i szli bezkarnie się bawić???
G
Gość
To jest cyrk nie Państwo. Ktoś coś wymyślił i przeprowadza szkolenie w tym zakresie. Kasuje pieniądze za szkolenie.
A sędzia (prawnik przecież) nic o tym nie słyszał. Obie instytucje: oświata i sąd to organy naszego Państwa. Czyli jest to sytuacja, gdy nie wie ręka lewa co robi ręka prawa. A obywatel jest przeganiany z kąta w kąt, bo pewnie powinien mieć osobistego prawnika jak w USA. Tylko gdyby go było na to stać, to nie emigrowałby za chlebem. Czy w ten sposób pozbędziemy się niżu demograficznego? Bo becikowe sprawy nie rozwiązało.

Oświata pozostała w epoce kaganka i popadła w takie samouwielbienie,że nie przegapiła kilka epok rozwojowych i nie wie,że mamy już XXIw i kraj z którego ludzie uciekają bo tu nie ma szans na godne życie, na zapewnienie dzieciom dachu nad głową i ciepłego posiłku raz dziennie. Wykształceni/??/ pedagodzy woleliby widzieć całe rodziny w barakach poza miastem i bose dzieci taplające się w kałuży tak jak było w średniowieczu.
G
Gość
Cała sprawa polega na dobrym przekazaniu informacji ludziom, którzy wyjeżdzają za granicę do pracy lub tym osobom, które mają zamiar wyjechać do pracy poza granicami naszego państwa.

W całej tej sytuacji chodzi o to, aby dziecko nie było pozbawione opiekuna prawnego.
W życiu zdarzają się naprawdę trudne sytuacje. W przypadku leczenia szpitalnego rodzic musi wyrazić zgodę np. na operację bądź inne czynności. Lekarz bez zgody rodziców może jedynie interweniować w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia dziecka.
Rodzic, który jest za granicą w sytuacjach kryzysowych nie jest w stanie dopełnić formalności natychmiast.

W szkole także pedagog nie może rozmwiać z osobą postronną. Pedagog, nauczyciel może rozmwiać na temat dziecka z prawnym opiekunem dziecka, gdyż On za dziecko odpowiada.

Osobiścia miałam problemy z zapisaniem dziecka do zerówki przedszkolnej, bo Pani wymagała podpisu obojga rodziców. Tłumaczenia typu-drugi rodzic jest za granicą i nie przyjedzie do tego czasu (w którym można załatwić formalności) i nie złoży podpisu na dokumencie
Pani za bardzo nie interesowały. W związku powyższym dowiedziałam się, iż jest możliwość za pomocą notariusza sporządzenie pełnomocnictwa do podejmowania decyzji związanych z opieką, wychowaniem, zdrowiem dziecka poprzez drugiego rodzica i wyłącznie.
To oznacza, że ten nieobecny rodzic także wyraża zgodę na wszystkie istotne sprawy dot. życia dziecka, na które zgadza się współmałżonek. I w tym momencie nie są wymagalne żadne podpisy. Pełnomocnictwo w każdym czasie można odwołać.
Dobry notariusz wie, jak powinien wyglądać ten dokument i sam go sporządza-przygotowuje.

Tutaj chodzi tylko i wyłącznie o dobro dzieci.

Dodatkowo sytuacja taka prowadzi do tego, że dzieci nie są pozostawiane same sobie,a wiadomym jest, że takie przypadki się zdarzają, np. starsze (niepełnoletnie rodzeństwo)zajmuje się młodszym podczas nieobecności rodziców. Mam tutaj na myśli nieobecność rodziców spowodowaną wyjazdem do pracy za granicę.

Natomiast jeśli chodzi o sąd. To sąd ma instrumenty do tego, aby tymczasowo ustanowić dla dzieci opiekuna. Wniosek powinni złożyć do sądu rodzinnego i nieletnich rodzice. Mówi o tym kodeks rodzinny i opiekuńczy. Przewiduje on takie przypadki.

Każde dziecko do pełnoletności musi mieć opiekuna prawnego celem podejmowania na bieżąco ważnych decyzji. Zwykła wycieczka szkolna także wymaga zgody prawnych opiekunów. Także zajęcia pozalekcyjne. Takie drobne niuanse a tak bardzo znaczące w życiu dla dziecka.

Przepisy należy dobrze zrozumieć, aby móc je później oceniać.

Tyle w temacie.

Idąc tym tokiem rozumowania TRZEBA USTANOWIĆ OPIEKUNA PRAWNEGO GDY UDAJESZ SIĘ NA IMPREZĘ I ZOSTAWIASZ DZIECI POD OPIEKĄ PRZYPADKOWEJ WYNAJĘTEJ OPIEKUNKI
G
Gość
To po jakiego grzyba mieć dzieci, jeżeli to dziadkowie mają je wychowywać....

A już wiem- aby brać na nie kasę z opieki jako taki bonus do Irlandzkiej pensyjki:)

No właśnie..po co mieć dzieci ..i nadgorliwych pseudopedagogów na karku? Popieram wolne związki i bezdzietność.
G
Gość

To po jakiego grzyba mieć dzieci, jeżeli to dziadkowie mają je wychowywać....

A już wiem- aby brać na nie kasę z opieki jako taki bonus do Irlandzkiej pensyjki:)

g
gość
brawo!!! popieram!!! może niech każdy pedagog również płaci notariuszowi za ustanowienie opieki nad każdym z naszych dzieci, cyt.:"to jest tylko 50 zł" i zajmie wychowaniem własnych dzieci (z tym bywa różnie)

50 zł na wszystkie dzieci. Jedno pełnomocnictwo wystarczy na wszystkie dzieci a problemów znacznie mniej.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3