MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska nad Słupią. Natrafiono na ludzkie szczątki? (zdjęcia)

olo
Wykopaliska nad Słupią. Natrafiono na ludzkie szczątki?
Wykopaliska nad Słupią. Natrafiono na ludzkie szczątki? Łukasz Capar
Rozpoczęły się prace archeologiczne zaplanowanie w ramach rewitalizacji bulwarów nad Słupią. Sprawdzanych jest kilka lokalizacji między innymi przy Baszcie Czarownic i w rejonie biblioteki miejskiej. Ta ostatnia lokalizacja może obfitować w cenne znaleziska.

Doskonała okazja do bezpośredniego spojrzenia w przeszłość. Mowa o pracach archeologicznych, które rozpoczęły się właśnie nad Słupią w ramach modernizacji i rewitalizacji tej części miasta. Obszar i sam typ wykopalisk, które trzeba wykonać w tym cennym archeologicznie miejscu, wskazał konserwator zabytków.

- Mamy nadzieję, że coś cennego uda się tam odkryć - nie ukrywa Paweł Krzemień z UM Słupsk. - W pierwszej kolejności prace będą prowadzone tam, gdzie ingerencja jest największa, czyli w miejscu przyszłych kładek i przede wszystkim w rejonie Baszty Czarownic.

Nie tylko tam. Jest też stanowisko przy miejskiej bibliotece, gdzie mieścił się kiedyś klasztor i cmentarz. Ciekawie zapowiadać ma ją się również wykopaliska przy ul. Francesco Nullo i w rejonie, gdzie odbudowana ma zostać druga z baszt.

Czas samych badań zależy od tego, co uda się wykopać. Przypomnijmy, że ostatnie prace wykopaliskowe tej części miasta prowadzone były niedaleko, bo na Starym Rynku.

Urzędnicy odpowiedzialni za rewitalizację podkreślają, że trudno tego typu prace badawcze porównać z podobnymi zadaniami, które wykonywano w przeszłości.

- Chyba jedynie do czasu, kiedy wznoszone było Kino Milenium - przyznaje Paweł Krzemień z UM Słupsk. - Wówczas odkryto bardzo cenne zabytki czy pierwotną zabudowę miasta.

Specjaliści informują, że przy Baszcie Czarownic dokopano się do drewnianych umocnień brzegu, które wstępnie oszacowano na XIX wiek. Natrafiono też na elementy ceramiki oraz najprawdopodobniej przedwojenne kamienne i betonowe fundamenty. Zdaniem nie tylko archeologów najciekawiej zapowiadają się prace w rejonie dzisiejszej miejskiej biblioteki. Z pewnością ziemia odkryje pozostałościach po przedwojenny klasztorze i cmentarzu, po którym zachować miały się dane dotyczące pochówków. Wiadomo, że na razie natrafiono na szczątki. Kości udało się sfotografować naszemu fotoreporterowi.

Przypomnijmy, że podczas prac archeologicznych w 2017 roku na Starym Rynku odkryto fundamenty magistratu z przełomu XVI i XVII wieku. Najcenniejszym znaleziskiem były monety, których wykopano około tysiąca, a które pochodziły z całego basenu Morza Bałtyckiego. Był wśród nich denar Słupski z XV wieku oraz dawna moneta z Meksyku.

Tamte wykopaliska nie były wstępem do zmiany przegląd do Starego Rynku. Aktualne prace to początek rewitalizacyjnych zmian w rejonie Słupi.

ZOBACZ TAKŻE: Ruszają prace archeologiczne na Starym Rynku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza