Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykształcenie to lepsza praca i lepsze zdrowie

SN
Porządna edukacja za młodu zwykle oznacza mniej chorób na starość. Wynika to zapewne z tego, że ludzie edukowani lepiej pracują, mają wyższe dochody, mocniejszą psychikę.

Istnieje wyraźny związek pomiędzy poziomem wykształcenia kobiety a ilością wapnia w jej naczyniach krwionośnych. To istotna zależność. Wapń pełni bowiem ważną funkcję w naszym organizmie, może jednak szkodzić, jeśli jest go za dużo. Jego zwiększony poziom należy, zdaniem lekarzy, traktować jak ostrzeżenie przed miażdżycą.

W ciele człowieka o masie 70 kg znajduje się ok. 250 gramów wapnia. Niemal w całości jest on zmagazynowany w kościach, a tylko 1 proc. krąży pomiędzy tkankami i narządami. Część jest wydalana z moczem. Stężenie wapnia w osoczu krwi jest utrzymywane w bardzo wąskich granicach. Kontrolę nad tym sprawują odpowiednie hormony.

Z czasem jednak ten precyzyjnie działający mechanizm zaczyna się psuć. Można to stwierdzić, wykonując badania diagnostyczne. Dzięki nim możliwe jest zidentyfikowanie nawet niewielkich złogów wapnia zbierającego się na po wewnętrznej stronie naczyń krwionośnych. Im więcej jest tych skupisk, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się kłopotów z układem krążenia. Chyba że w porę zostaną podjęte działania profilaktyczne.

Badania, które wykonali naukowcy pod kierunkiem Lindy Gallo z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, pokazały, że lepiej edukowane kobiety mają zwykle mniej zwapnione naczynia krwionośne. Rozwój chorób serca i układu krążenia obserwuje się u kobiet w okresie klimakterium, kiedy szybko spada poziom estrogenów. Zaburzeniu ulega wówczas gospodarka wapniowo-potasowa. Największe kłopoty zdrowotne, takie jak nadciśnienie tętnicze czy osteoporoza, pojawiają się po menopauzie.

Celem badań Gallo było opracowanie metody wczesnego wykrywania w kobiecych tętnicach niewielkich zmian zwyrodnieniowych, kiedy nie stanowią one jeszcze zagrożenia dla zdrowia. W testach wzięły udział panie w okresie klimakterium, u których nie stwierdzono jeszcze żadnych oznak miażdżycy, wykryto za to znaczne różnice w ilości wapnia w naczyniach krwionośnych. - Decydujące znaczenie miała pozycja społeczna kobiety, o której głównie decydował poziom wykształcenia. Im był wyższy, tym lepszym zdrowiem cieszyła się kobieta - informuje Linda Gallo.

Zależność była bardzo prosta: im więcej lat spędzonych w szkole i na uczelni, tym mniej złogów wapnia w naczyniach krwionośnych. - Wynika to zapewne z tego, że ludzie edukowani mają wyższe dochody, mocniejszą psychikę, częściej też chodzą do lekarzy i bardziej dbają o kondycję fizyczną - dodaje badaczka. Po raz kolejny potwierdza się więc, że dobre wykształcenie to klucz do dobrego życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza