Spis treści
Każdy miesiąc w wędkarstwie rządzi się swoimi prawami. Kalendarz brań określa najlepsze dni na połów, a do wędkarza należy przyswojenie wiedzy, jakie ryby można łowić w konkretnym terminie. Dla wielu gatunków obowiązuje okres ochronny. Od 1 stycznia obowiązuje zakaz łowienia np. sandacza, brzany i szczupaka.
Wymiary ochronne ryb. Które ryby i kiedy trzeba wypuścić?
Na łowiskach PZW obowiązują również wymiary ochronne ryb. Co jakiś czas ulegają zmianie, warto więc interesować się tematem. Wymiary definiują informacje w zezwoleniach wędkarskich. To minimalne gabaryty, które określają, kiedy można zachować złowioną rybę, a kiedy trzeba zwrócić jej wolność. Limit ochronny liczy się od pyska ryby do najbardziej wysuniętego punktu płetwy ogonowej. Jeśli zmierzona długość łapie się w minimalnych wartościach określonych przez Związek, rybę należy wypuścić do wody. W innym przypadku można ją wziąć, ale trzeba uważać na regulamin. Niektóre gatunki objęte są dziennymi ograniczeniami względem ilości i wagi.
PZW przypomina, że wymiary ochronne ryb na 2023 r. wynoszą:
- boleń - do 40 cm,
- brzana karpacka - do 20 cm,
- brzanka - do 20 cm,
- brzana - do 40 cm,
- certa - do 30 cm,
- głowacica - do 70 cm,
- jaź - do 25 cm,
- jelec - do 15 cm,
- karp - do 30 cm (nie dotyczy rzek),
- kleń - do 25 cm,
- lin - do 25 cm,
- lipień - do 30 cm,
- łosoś - do 35 cm,
- miętus: w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty, do granicy z wodami morskimi - do 30 cm, w pozostałych wodach - do 25 cm,
- pstrąg potokowy: w rzece Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San oraz w rzece Odrze i jej dopływach od granicy państwowej z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece Bystrzycy i jej dopływach - do 25 cm, w pozostałych wodach - do 30 cm,
- rozpiór - do 25 cm,
- sandacz - do 45 cm,
- sapa - do 25 cm,
- sieja - do 35 cm,
- sielawa - do 18 cm,
- sum - do 70 cm,
- szczupak - do 45 cm,
- świnka - do 25 cm,
- troć - do 35 cm,
- troć jeziorowa - do 50 cm,
- węgorz - do 40 cm,
- wzdręga - do 15 cm.
Tych ryb nie wolno łowić, są pod ochroną
Warto wspomnieć o rybach chronionych prawnie. Ich połów jest zabroniony przez cały rok, ze względu na małą liczebność. Tych ryb nie bierzemy pod uwagę w czasie wędkowania: