Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypowiedz się w sprawie budowy radarów przy plaży

Bogumiła Rzeczkowska [email protected]
W Ustce przy zachodniej plaży Urząd Morski chce postawić radary. Zdjęcie poglądowe.
W Ustce przy zachodniej plaży Urząd Morski chce postawić radary. Zdjęcie poglądowe. sxc.hu
Na poniedziałek (25 marca) burmistrz Ustki wyznaczył termin rozprawy administracyjnej w sprawie budowy gigantycznych radarów w porcie. Każdy może przyjść na nią i zabrać głos.

Burmistrz Ustki Jan Olech ogłosił, że zamiary Urzędu Morskiego w Gdyni, dotyczące budowy radarów, muszą zostać skonsultowane ze społeczeństwem. Ratusz nigdy nie ukrywał, że jest przeciwny budowie radarów. Także ustczanie zaprotestowali. W poniedziałek o godzinie 17 w sali obrad Urzędu Miasta odbędzie się rozprawa administracyjna.

Przeczytaj także: Radary w Ustce mogą odstraszać turystów

- Na pewno weźmie w niej udział burmistrz, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Podejrzewam, że również inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni, jeśli będzie zainteresowany - mówi Marek Kurowski, naczelnik wydziału infrastruktury komunalnej i ochrony środowiska w usteckim ratuszu. Burmistrz posiłkuje się rozprawą społeczną przed wydaniem decyzji środowiskowej, ponieważ chce poznać wszystkie argumenty za i przeciw.

Właśnie toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Tak dzieje się zawsze w przypadku przedsięwzięcia, które może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Decyzję środowiskową wydaje burmistrz po zasięgnięciu opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Powstały już dwie, ale żadna nie sprzyja miastu. Pierwsza opinia z ubiegłego roku jest neutralna. Z drugiej, która dotarła do urzędu w lutym, wynika, że nie ma przeszkód w budowie radarów.

Przeczytaj także" Ostry protest mieszkańców Ustki przeciw radarom

Jednak protesty są i to sporo. Radarom mieszkańcy sprzeciwiają się indywidualnie, a stowarzyszenia zebrały kilkaset podpisów. Ustczanie obawiają się szkodliwości, bo radary kojarzą się ze źródłem najgorszych chorób. Praca urządzeń jest uciążliwa, instalacje zeszpecą krajobraz, skutecznie odstraszą turystów i kuracjuszy. Nikt nie będzie chciał się opalać w polu elektromagnetycznym. A fale radiowe zniechęcą zwolenników tych morskich.

Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Ustka zaopiniowała negatywnie projekt budowy stacji radarowej oraz zaapelowała do burmistrza, aby odmówił zgody na realizację zamierzenia. Między innymi dlatego, że radary powstaną w pobliżu osiedla mieszkaniowego przy ul. Na Wydmie, lasu ochronnego Uroczysko, w sąsiedztwie obiektów wpisanych w rejestr zabytków, Zakładu Przyrodoleczniczego, centrum miasta, strefy A uzdrowiska.

- Stacja radarowa będzie wyraźnie zakłócała harmonię krajobrazu, przestrzeni publicznej, która dla nas mieszkańców ma priorytetowe znaczenie - czytamy w piśmie podpisanym przez Jadwigę Jędrzychowską, przewodniczącą RDPP.

Zdaniem rady, raport o oddziaływaniu na środowisko jest zachowawczy, niedbały i nie mówi o zagrożeniach dla mieszkańców.

Urząd Morski w Gdyni, współpracujący z innymi urzędami i morską służbą ratowniczą, planuje rozmieścić radary na plaży zachodniej przy ul. Westerplatte 19, na działce Urzędu Morskiego w Słupsku, przy budynku obchodu ochrony wybrzeża.

W planach ma postawienie dwóch radarów: 20-metrowego na strunobetonowej wieży i prawie 45-metrowego żelbetowego. Oba z antenami o długości około sześciu metrów o zasięgu: mniejszy 5 km, a większy około 30.

Teraz podobno oba mają być mniejsze niż zapowiadano. Jednak do ratusza nie dotarły informacje o zmianach projektu. W październiku 2011 roku inwestor podpisał umowę z konsorcjum firm: Alcatel-Lucent Polska Sp. z o.o. i Indra Sistemas S.A. na "Zaprojektowanie i wykonanie Krajowego Systemu Bezpieczeńs-twa Morskiego Etap I". Na Wybrzeżu pojawią się 24 różne cywilne obiekty - radary, stacje meteo i łączności dla ratownictwa morskiego. M.in. Hel, Władysławowo, Łeba, Ustka, Darłowo, Kołobrzeg będą zintegrowane w KSBM.

Instalacje mają służyć bezpieczeństwu morskiemu, ratownictwu, nawigacji, komunikacji, ekologii i obserwacji portu. Na całą inwestycję przeznaczono ponad sto milionów złotych. Jedna wieża radarowa to koszt 300-500 tysięcy złotych. Pieniądze przypłynęły z Unii.

W Ustce nie wypalił pomysł przesunięcia lokalizacji obiektów w kierunku zachodnim, za trzecie molo - na tereny poligonu czy Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Jeśli burmistrz wyda negatywną decyzję dla inwestycji, inwestor może pozwać miasto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza