Wyprodukują sobie prąd. Tanio i ekologicznie

Andrzej Gurba andrzej.gurba@mediaregionalne.pl
Unijne regulacje zobowiązują Polskę do osiągnięcia 15-proc. udziału energii wytworzonej w źródłach odnawialnych w sprzedaży energii ogółem do roku 2020. Aleksander Szopa, prezes Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego wierzy, że Miastko stanie się zieloną gminą.
Unijne regulacje zobowiązują Polskę do osiągnięcia 15-proc. udziału energii wytworzonej w źródłach odnawialnych w sprzedaży energii ogółem do roku 2020. Aleksander Szopa, prezes Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego wierzy, że Miastko stanie się zieloną gminą. Andrzej Gurba
Tania i ekologiczna energia. Tak ma być już niedługo w gminie Miastko. Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze ruszy niebawem z kilkoma nowymi projektami.

Miastko przecierało na Pomorzu szlaki, jeśli chodzi o montaż kolektorów słonecznych do ogrzania ciepłej wody. Z dużego unijnego dofinansowania skorzystało ponad 300 osób. Kolejnych 400 jest już na liście chętnych. Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze będzie realizowało drugi solarny projekt, który chce jeszcze rozszerzyć na kilka okolicznych gmin. Ale to nie wszystko. W Miastku ma zostać wybudowana farma fotowoltaiczna oraz zrealizowany projekt z tzw. rozproszonymi sieciami energetycznymi. Chodzi o indywidualne ogniwa fotowoltaiczne, dzięki którym mieszkańcy mają mieć tańszy prąd.

gmina Miastko jest jedną z najlepiej nasłonecznionych gmin w Polsce

- Zainteresowanie solarami jest ciągle bardzo duże. Stąd będzie kolejny projekt. Chcemy, aby skorzystali z niego nie tylko mieszkańcy gminy Miastko, ale też gmin ościennych. Mam na myśli m.in. Trzebielino, Koczałę, Biały Bór, Polanów. Im więcej osób, tym lepiej, bo będą korzystniejsze warunki finansowe - mówi Aleksander Szopa, prezes Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego.

W pierwszym solarnym projekcie wkład własny mieszkańca wyniósł około 3000 złotych.

- Teraz będzie większy tylko o około 800 złotych - informuje Szopa. - Zamierzamy skorzystać z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Już teraz mieszkańcy mogą indywidualnie sięgnąć po te pieniądze, ale nasz projekt na pewno będzie o wiele tańszy. Możemy wynegocjować niższe ceny na urządzenia oraz za robociznę. Koszt przeciętnego solarnego zestawu to 15 tysięcy złotych.

15 listopada (początek o godz. 17) w miasteckim domu kultury odbędzie się walne zebranie członków Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego.

- Zapraszam wszystkich chętnych na spotkanie. Omówimy projekt solarny i inne przedsięwzięcia zwiazane z odnawialnymi źródłami energii - oznajmia Szopa.

Te inne przedsięwzięcia to budowa w Miastku farmy fotowoltaicznej oraz instalacja ogniw fotowoltaicznych na prywatnych posesjach.

- Mieliśmy spotkanie z przedstawicielami spółki Energa, która chciałaby, aby Miastko stało się zieloną energetyczną gminą. Padły konkretne propozycje budowy farmy fotowoltaicznej oraz tzw. rozproszonych sieci energetycznych - mówi Szopa. Farma fotowoltaiczna ma powstać na obszarze około 4 hektarów niedaleko miasteckiego gimnazjum (przy hydroforni). - Myślę, że przy sprzyjających warunkach mogłaby mieć moc 2 MW. Pierwsza polska farma fotowoltaiczna, która powstała w Wierzchosławicach, ma moc 1 MW i daje rocznie zarobić na sprzedaży energii 700-800 tys. zł. Tyle gmina Miastko płaci rocznie za oświetlenie. Rachunek jest więc prosty - uważa Szopa.

Nieco ostrożniej o farmie wypowiada się Roman Ramion, burmistrz Miastka.

- Gmina na energii może zarobić wtedy, kiedy sfinansuje inwestycję. Jej koszt szacuje się na około 6 milionów złotych. Tych pieniędzy nie mamy - mówi Ramion. - Innym rozważanym wariantem jest partnerstwo. Nasz udział to grunt. Wtedy jednak jest inny podział wpływów. Myślimy przy okazji o modernizacji naszej sieci ciepłownicznej. Generalnie powiem, że farma fotowoltaiczna z naszym udziałem ma sens wtedy, kiedy instytucje i mieszkańcy zapłacą mniej za prąd.

Dodajmy w tym miejscu, że w październiku tego roku został przedstawiony projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Są w nim zapisane inne priorytety niż teraz. Dzisiaj budowanie farm fotowoltaicznych nie jest za bardzo ekonomicznie opłacalne. Po rządami nowej ustawy ma to się zmienić, bo wprowadzane są m.in. dopłaty do takich przedsięwzięć.

Priorytetami, poza fotowoltaiką, mają być elektrownie wodne i mała energetyka oraz siłownie wiatrowe, ale tylko morskie. Te na lądzie już nie. Jeśli dobrze pójdzie, ustawa ma szansę wejść w życie z początkiem nowego roku.

Ważne jest też to, że ustawa będzie gwarantowała odbiór zielonej energii po stałej cenie oraz 15-letni okres stałego poziomu wsparcia.
Prezes MTG mówi, że każdy mieszkaniec gminy Miastko będzie mógł zadbać indywidualnie o tańszy prąd dla siebie.

- Ruszymy z projektem domowych ogniw fotowoltaicznych. Ich koszt na posesję waha się od 15 do 30 tysięcy złotych. Wkład własny wyniesie 25 procent. 75 procent wyłoży spółka Energa. Ogniwa będą własnością Energi przez osiem lat. Później przejdą na własność mieszkańców. Z tego ma być tańszy prąd, a więc mniejsze rachunki - oznajmia Szopa.

Kiedy MTG rozprowadziło wśród mieszkańców ankietę z pytaniem o to, w jakie odnawialne źródła energii chcą zainwestować, to sporo osób wskazało na przydomowe wiatraki.

- Będę ich namawiał na ogniwa fotowoltaiczne. Z badań wiadomo, że dobra wietrzność na terenie gminy Miastko jest na wysokości 12-15 metrów, a więc to nieco komplikuje sprawę. Za to gmina Miastko jest jedną z najlepiej nasłonecznionych gmin w Polsce - informuje prezes MTG.

W sąsiednim Bytowie też nie zamierzają zasypywać gruszek w popiele, jeśli chodzi o odnawialną energię.

- Myślimy o budowie farmy fotowoltaicznej, ale czekamy na nową ustawę o odnawialnych źródłach energii. Jej budową zajęłyby się spółki np. basenowa czy wodociągowa - oznajmia Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. Sylka nie widzi za to na terenie gminy siłowni wiatrowych. Stąd w nowym studium zagospodarowania przestrzennego gminy nie znalazł się zapis o rezerwie terenów na ten cel. Gmina zamierza też ruszyć z kolejnym projektem solarnym.

Dodajmy, że wiosną przyszłe roku mają być pieniądze na odnawialne źródła energii z Mechanizmu Norweskiego.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zorro
MTG zostanie operatorem programu i to prezes Szopa będzie decydował o dostawcach, nawet jeżeli robią przetarg to ktoś przygotowuje jego specyfikację; ale faktem jest ,że kiedy inwestycja idzie przez UE lub fundusze norweskie to dotacja procentowo jest wyższa (a wtedy mniej istotny jest dla końcowych beneficjentów koszt takiej instalacji). Więc czy to tylko hobby, to każdy rozgarnięty czytelnik już sam się domysli..

W necie pełno jest ofert Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ruszył z programem 45% na dofinansowanie zakupu i montażu kolektorów słonecznych. 45% dopłaty obejmuje:
- zakup urządzeń,
- koszt instalacji,
- koszt uruchomienia
Ten wasz pan prezes z Miastka bardzo sie angazuje w te systemy energii- no coż hobby?
www.sunprogres.pl/dofinansowanie
o
olek
W necie pełno jest ofert Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ruszył z programem 45% na dofinansowanie zakupu i montażu kolektorów słonecznych. 45% dopłaty obejmuje:
- zakup urządzeń,
- koszt instalacji,
- koszt uruchomienia
Ten wasz pan prezes z Miastka bardzo sie angazuje w te systemy energii- no coż hobby?
www.sunprogres.pl/dofinansowanie
c
cieszymy sie ???
w chwikli gdy Wielkie Niemcy ustami Kanclerz Merkel w dniu 15 sierpnia br oswiadczyły ze tzw " zielona energia " jest dla ich panstwa z droga i wycofuja sie z tzw energii solarnej a wiatrowa wstrzymuja,/ czyli de facto rowniez/ nasi "kochani urzednicy" za Nasze Pieniadze dotuja firmy ktore w Niemczecyh straciły rynek... ale to Nasze Pieniadze !!!!
Dodaj ogłoszenie