Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyprzedzaj atak astmy

Anna Miszczyk
Droga twojego dziecka do przedszkola czy szkoły wiąże się z ekspozycją na alergeny, z którymi ono nie miało kontaktu.

Skutki w postaci nasilenia objawów astmy są widoczne niemal natychmiast. We wrześniu ma miejsce od 20 do 25 proc. z całorocznej liczby wizyt w szpitalnych oddziałach ratunkowych i hospitalizacji związanych z tą chorobą. Częściej też występują powikłania spowodowane gwałtownym nasileniem astmy. Rozwiązaniem jest wizyta z dzieckiem u lekarza, jeszcze przed jesiennym atakiem astmy.

Jednym z czynników decydujących o zaostrzeniu się objawów astmy jesienią jest kontakt z alergenami (roztocza kurzu, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych), występującymi w budynkach żłobków, przedszkoli i szkół. Dodatkowo ataki nasila stres związany z powrotem do przedszkola czy szkoły. Co gorsza, podczas wakacji wiele dzieci nieregularnie przyjmuje leki przeciwastmatyczne, a często dochodzi wręcz do zawieszenia terapii.

Najsilniej na jesienne ataki astmy wpływają jednak infekcje dróg oddechowych wywołane rhinowirusami, czyli powszechne jesienią przeziębienia. Zdaniem ekspertów, to właśnie one odpowiadają za 80 proc. wrześniowych zaostrzeń astmy u dzieci.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Najczęściej obserwowane objawy to kaszel, świsty, duszności, uczucie ciężaru w piersiach, łatwe męczenie się. - Dobre leczenie astmy to opanowanie tych objawów, zapobieganie zaostrzeniom, utrzymanie prawidłowej czynności płuc, ale także zminimalizowanie wpływu choroby na codzienne życie dziecka, jego zdolność do aktywności i zabawy, czy postępy w nauce - mówi prof. Piotr Kuna, szef Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Dlatego tak ważna jest wizyta u alergologa lub pediatry bezpośrednio po wakacjach. To jedyny sposób, aby ustrzec dziecko przed nasilonymi atakami astmy, powtarzającymi się kilka tygodni po powrocie do przedszkola czy szkoły.
- Według najnowszych badań epidemiologicznych astmę zdiagnozowano aż u 10 proc. dzieci w Polsce, co oznacza, że w naszym kraju ponad milion dzieci cierpi na tę chorobę. Wieloletnie badania epidemiologiczne pokazują, że jesienna epidemia astmy wybucha we wrześniu, a konkretnie w 38. tygodniu roku.

Pacjenci, a w przypadku dzieci - ich rodzice - powinni być tego świadomi, by podjąć działania wyprzedzające i zabezpieczające przed ewentualnym nasileniem objawów chorobowych u swojego dziecka - mówi prof. Piotr Kuna. Astma jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choruje na nią od 100 do 150 milionów osób. Szacuje się, że tylko w Polsce liczba chorych sięga 3 milionów. Największy odsetek chorych to mieszkańcy dużych miast, takich jak Poznań czy Katowice. Według prof. Piotra Kuny do 80 proc. dorosłych cierpiących na astmę zachorowało na nią we wczesnym dzieciństwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza