Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyspa Gryfia_ Część konstrukcji hali stoi

Piotr Jasina
Wyspa Gryfia_ Część konstrukcji hali stoiKonstrukcje głównej hali będą gotowe za 2-3 miesiące. Do końca roku hala będzie miała dach i ściany.
Wyspa Gryfia_ Część konstrukcji hali stoiKonstrukcje głównej hali będą gotowe za 2-3 miesiące. Do końca roku hala będzie miała dach i ściany. Piotr Jasina
Na Wyspie Gryfia powstaje największa hala w kraju. Zrobiliśmy rekonesans po budowie fabryki do produkcji fundamentów morskich siłowni wiatrowych.

Na Gryfię dotarliśmy zwodzonym mostem. Stały most jest w budowie. Wylewane są przyczółki oraz filary w nurcie rzeki.
Część stalowych konstrukcji nowej fabryki widać z daleka.

- To główna hala na Wyspie Dolnokrętowej, która należy już do Bilfinger Crist Offshore - informuje Wacław Postoła, kierownik budowy BCO. - _Największa z budowanych w kraju. _Ma 240 m długości i 140 m szerokości i wysokość 42 metrów, czyli mniej więcej tyle co 14-piętrowy wieżowiec. Kubatura tej hali wynosi 1,1 mln m sześć. Dla porównania przeciętny domek ma kubaturę rzędu 1 tys. m sześc.
Kierownik dodaje, że fundamenty są posadowione na 4,7 tys. pali, których łączna długość wynosi 90 km.

- To trudny, grząski grunt wyspy naturalnie stworzonej przez rzekę - wyjaśnia kierownik budowy. - Dlatego musimy konstrukcję palami związać z twardym podłożem.

Elementy konstrukcji produkuje, przywozi na teren budowy i montuje firma Atlas Ward.

- Po scaleniu słupy konstrukcji hali mają 42 m dł. - dodaje inż. Maciej Morka, kierownik montażu Atlas Ward. - Dźwigary dachowe podobnie. Miesięcznie do produkcji elementów konstrukcji tej hali zużywamy 1200 ton stali. Są to sekcje wielkogabarytowe, wszystkie przewozimy nocą, by nie blokować ruchu drogowego.

Kierownik budowy informuje, że na razie wylane są fundamenty hali głównej i malarni. W połowie hali głównej wylana jest już posadzka.

- Za halą powstaje plac składowo-manewrowy, a za nim hala malarni - dodaje. - Będzie miała 100 m długości i ponad 30 m szerokości. Wysokość obiektu to 30 m.

Fundamenty morskich siłowni wiatrowych będą produkowane, montowane i malowane w poziomie. Dopiero na placu składowo-manewrowym przy pomocy potężnej suwnicy będą stawiane w pionie i ładowane na specjalne barki.

Suwnica będzie miała około 130 m wysokości. Zrówna się z iglicą anteny na budynku PAZIMu. Będzie górować nad krajobrazem stoczni.

- Musi być tak wysoka, bo stawiane przez nią elementy wiatraków morskich będą miały około 80 m - wyjaśnia kierownik budowy.

Koszt budowy inwestycji to 400 mln zł. Dofinansowanie a funduszy zewnętrznych wyniesie ok. 77 mln złotych. Budowa fabryki ma być zakończona w połowie 2015 roku.
Bezpośrednio na budowie pracuje codziennie ok. 100 osób. W szczycie prac podczas robót wykończeniowych i instalacyjnych na budowie będzie pracować ok. 250 osób.
Zatrudnienie znajdzie tu ok. 500 osób - przede wszystkim spawacze, ślusarze, monterzy konstrukcji stalowych, operatorzy maszyn.
Inwestorem jest Bilfinger Crist Offshore. Na Wyspie Gryfia (Nazwa geograficzna: Ostrów Brdowski) nowa fabryki będzie produkować fundamentów morskich wież wiatrowych, na których montowane będą (na morzu) maszty i turbiny wiatrowe.

Jarosław Trybuchowicz, kierownik projektu dodaje, że za 2-3 miesiące Atlas Ward będzie już kończyć stawianie konstrukcji główne hali. Do końca roku powinna być gotowa łącznie z dachem i ścianami zewnętrznymi.

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyspa Gryfia_ Część konstrukcji hali stoi - Głos Pomorza

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza