Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystartował cykl "Spotkań z lekturą" w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Komiksy Janusza Christy i "Kamienie na szaniec" były tematem przewodnim uczniowskich dyskusji literackich w Bibliotece Szkolnej w Wicku. Trwa cykl spotkań pn. "Lektury w bibliotece".
Komiksy Janusza Christy i "Kamienie na szaniec" były tematem przewodnim uczniowskich dyskusji literackich w Bibliotece Szkolnej w Wicku. Trwa cykl spotkań pn. "Lektury w bibliotece". Magdalena Kubiak
Komiksy Janusza Christy i "Kamienie na szaniec" były tematem przewodnim uczniowskich dyskusji literackich w Bibliotece Szkolnej w Wicku. Trwa cykl spotkań pn. "Lektury w bibliotece".

Komiksy Janusza Christy były tematem przewodnim spotkania klasy IVA w Bibliotece Szkolnej w Wicku.

- Pretekstem do wspólnej rozmowy o komiksach jednego z najwybitniejszych rodzimych twórców tego gatunku była obowiązkowa lektura czwartoklasistów, czyli „Szkoła latania” - mówi dr Magdalena Kubiak, szkolna bibliotekarka. - Dzięki zebranym materiałom uczniowie dowiedzieli się o gazetowych początkach serii o przygodach dzielnych wojów kasztelana Mirmiła w „Wieczorze Wybrzeża”, a później w „Świecie Młodych”. Poznali też inne komiksy o podobnych bohaterach, wykreowanych przez Christę, których przygody działy się w kosmosie i w świecie fantastycznym, typu „Kajtek i Koko”.

Uczniowie na moment mogli przenieść się w czasy zamierzchłej przeszłości, do bliżej nieokreślonych czasów bardzo wczesnego średniowiecza, gdzie rozgrywa się akcja w Mirmiłowie i okolicach. Przypomnieli sobie cechy legendy, odróżniające ją od baśni. Usłyszeli też informacje o innych, popularnych częściach przygód Kajka i Kokosza, takich jak np. „Złoty puchar”, „Woje Mirmiła”, „Zamach na Milusia” czy „Dzień Śmiechały”. Dowiedzieli się o innych autorach komiksów, którzy postanowili po śmierci Janusza Christy kontynuować serię o Kajku i Kokoszu.
Na koniec spotkania porównali przygody Gala Asterixa z przygodami Kajka i Kokosza, zastanawiając się, co łączy te serie.

CZYTAJ TEŻ

Drugie spotkanie z cyklu "Lektury w bibliotece" odbyło się tym razem z klasą VIIIB, która omawia na języku polskim "Kamienie na szaniec". W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Bibliotece Szkolnej w Wicku ósmoklasiści mieli okazję poznać książki i komiksy poświęcone II wojnie światowej. Omówili też działania małego sabotażu i dywersji - stosowane przeciwko okupantowi niemieckiemu. Obejrzeli i omówili również wraz z nauczycielem zawartość dokumentacyjną "Teki edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej" na temat lat 1939 - 45 na okupowanych ziemiach Rzeczypospolitej. Ważnym elementem zajęć w bibliotece była rozmowa na temat bohaterów "Kamieni na szaniec" - nie tylko głównych postaci Alka, Rudego i Zośki, ale drugoplanowych w książce Aleksandra Kamińskiego, a równie niezwykłych ludzi tamtych czasów, m. in. Jana Anody Rodowicza czy Stanisława Orszy Broniewskiego.

Zobacz też: Narodowe Czytanie. W Słupsku odsłuchano Balladynę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto