Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystartował IX Słupski Festiwal Historyczny. W programie wiele atrakcji dla młodszych i starszych

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Po raz pierwszy, w ramach Festiwalu, zorganizowano Przegląd Słupskich Filmów Historycznych.
Po raz pierwszy, w ramach Festiwalu, zorganizowano Przegląd Słupskich Filmów Historycznych. Wojciech Lesner
Słupski Festiwal Historyczny organizowany jest przez Instytut Historii Akademii Pomorskiej. Dziewiątą edycję imprezy zainaugurował I Przegląd Słupskich Filmów Historycznych. Atrakcji dla przygotowano jednak znacznie więcej.

Wszystko po to, by krzewić wśród mieszkańców Słupska wiedzę historyczną i zachęcić młodzież do zainteresowania się tą dziedziną nauki. Wydarzenie otworzył Wojciech Skóra, dyrektor Instytutu Historii Akademii Pomorskiej. Głos zabrał również rektor AP, Zbigniew Osadowski, który podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie imprezy.

- Promujecie historię nie tylko w środowisku akademickim, ale i znacznie szerzej - w mieście i naszym regionie. To bardzo ważny element promocyjny naszej uczelni, ale przede wszystkim instytutu, który bardzo dynamicznie się rozwija. Studia historyczne to są dziś studia elitarne, są to studia, na których można się kształcić na bardzo wysokim poziomie – mówił rektor.

Na inauguracji festiwalu nie zabrakło też przedstawiciela słupskiego ratusza. Łukasz Kobus, sekretarz Miasta, podkreślał, że ważne jest, aby wiedza historyczna przekazywana była w przystępny sposób.

- Cieszy bardzo to, że festiwal tworzony jest przez pasjonatów. Pasjonaci dużo łatwiej potrafią zarażać pasją odbiorców. Przekaz staje się bardziej atrakcyjny i przyjemny – zaznaczał.

Dzień I

Festiwal na stałe wpisany jest już w kalendarz słupskich imprez. Po raz pierwszy jednak, w jego ramach, zorganizowano Przegląd Słupskich Filmów Historycznych. W pierwszej kolejności zaprezentowano film „Polscy robotnicy przymusowi w Stolp” autorstwa Tomasza Częścika. Pokazano również „Zapomniany bunt. Grudzień 1970 w Słupsku” Marcina Prusaka, „Historię klawiaturą pisaną” Anny Czerny-Mareckiej i Stanisława Balcerzaka oraz „Piękne życie Ehrengard von Massow” Mileny Misztal i Rafała Ostrowskiego. Były też archiwalne filmy ze Słupska i Pomorza z komentarzem doktora Kacpra Pencarskiego.

- Przegląd Słupskich Filmów Historycznych to efekt dążenia do tego, by zawsze coś nowego dorzucić do formuły, która nie powinna się nudzić tym, którzy przyjdą na festiwal. To formuła, która będzie przez nas podtrzymywana w przyszłości – powiedział „Głosowi” Wojciech Bejda, główny koordynator Festiwalu.

Dzień II i III

W piątek i sobotę (31 marca i 1 kwietnia) w murach słupskiej uczelni dziać się będzie znacznie więcej. W piątek, w budynku przy ul. Arciszewskiego 22A od godz. 9 do 13, będą miały miejsce wykłady i prezentacje pracowników Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz zaproszonych instytucji, przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i średnich:

  • Dr Wojciech Bejda – „Toalety i latryny w starożytności”, godz. 9:00-10:00, s. 28
  • Mgr Tomasz Częścik – „Archeologia ziemi słupskiej”, godz. 9:00-10:00, s. 26
  • Prof. Agnieszka Teterycz-Puzio – „Baby, wiedźmy i czarownice w średniowieczu”, godz. 9:00-10:00, s. 32
  • Mgr Patrycja Jędrzejewska-Michalak- „Warcisław IV-wybrane aspekty z życia i działalności księcia", godz. 11:00-12:00, s. 28
  • Mgr Jerzy Brodowski – „Podróże dalekomorskie w okresie międzywojennym”, godz. 10:00-11:00, s. 32
  • Prof. Wojciech Skóra – „Rasizm w teorii i praktyce XX wieku”, godz. 11:00-12:00, s. 32
  • Dr Małgorzata Mastalerz-Krystjańczuk – „Młodzież w PRL”, godz. 11:00-12:00, s. 26
  • Prof. Robert Kuśnierz – „Obraz Polski w rosyjskich mediach prokremlowskich w związku z wojną na Ukrainie”, godz. 10:00-11:00, s. 26
  • Dr Marek Bednarz – „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o emeryturze, ale boicie się zapytać, czyli przeszłość i przyszłość zabezpieczenia społecznego”, godz. 10:00-11:00, s. 28

- Każdy kto przyjdzie będzie miał możliwość dowiedzieć się o jakichś aspektach historii – od starożytności, aż po czasy współczesne. Tematów jest sporo – mówi Wojciech Bejda. - Prezentacje są skierowane do takiej grupy wiekowej, jaka przyjdzie. Jeśli mamy młodzież ze szkoły podstawowej, to formuła prezentacji będzie przystosowana dla tego typu odbiorców. Jeżeli jest to młodzież licealna, albo osoby dorosłe, to mówimy trochę w inny sposób – tłumaczy.

Ponadto zaprezentuje się Grupa Tańca Dawnego KADRYL, a Stowarzyszenie Wierni Historii poprowadzi nabór i kwalifikację do oddziału partyzanckiego, kurs manewrowania bronią oraz zajęcia z podstaw szyfrowania i obserwacji terenu połączone ze spostrzegawczością. Całe szkolenie zakończy się wręczeniem dyplomu i nadaniu pseudonimu przez dowódcę oddziału. To wszystko w holu budynku od godz. 9:00.

Szczególnie ciekawie zapowiada się kolejna odsłona Nocy Kolekcjonerów (1 kwietnia, w budynku przy ul. Arciszewskiego 22A, w godz. 13-19). W czasie jej trwania swoje kolekcje będą prezentowali mieszkańcy ze Słupska i okolic. Można będzie zobaczyć zbiory monet i banknotów, medali i odznak, znaczków pocztowych, dawnych widokówek z dalekich krajów, pamiątek związanych z historią Słupska oraz zabytkowego sprzętu do nurkowania. Przewidywana jest możliwość wymiany, kupowania i sprzedawania wystawianych przedmiotów kolekcjonerskich.

Impreza objęta została honorowym patronatem m.in. Prezydenta Miasta Słupska oraz Jego Magnificencji Rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku. Patronat medialny nad Festiwalem sprawują "Głos Pomorza" oraz gp24.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza