Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa Witkacego w Słupsku dla niewidomych

Daniel Klusek [email protected]
Robert Więckowski odwiedził wczoraj kolekcję prac Witkacego w słupskim muzeum. Dzięki audiodeskrypcji część z nich będą mogły zobaczyć i poznać również osoby niewidome.
Robert Więckowski odwiedził wczoraj kolekcję prac Witkacego w słupskim muzeum. Dzięki audiodeskrypcji część z nich będą mogły zobaczyć i poznać również osoby niewidome. Kamil Nagórek
Słupskie Muzeum Pomorza Środkowego otwiera się na osoby niewidome. Przygotowuje dla nich opisy 15 dzieł Ignacego Witkiewicza.

Dzięki temu słupskie muzeum będzie jedną z zaledwie kilku tego typu placówek w Polsce, gdzie przynajmniej część wystaw będzie przystosowana do odbioru przez osoby niewidome. Dotychczas takie
projekty były realizowane w największych muzeach i galeriach w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu.

- Wybraliśmy Słupsk, bo tu jest największa na świecie wystawa prac Witkacego, jednej z najważniejszych postaci polskiej kultury - mówi Robert Więckowski, wiceprezes Fundacji Kultury Bez Barier z Warszawy. - Nie można powiedzieć, że zna się polską kulturę bez znajomości dzieł Witkacego.
Fundacja wraz ze słupskim muzeum przygotuje audiodeskrypcję 15 dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Zobacz także: Specjalne odbiorniki dla niewidomych w Kinie Rejs

- Opiszemy dziewięć portretów reprezentujących wszystkie ich odmiany, a także między innymi wizerunki rodziców Witkacego, jego realistyczny pejzaż i obraz olejny - wymienia Robert Więckowski. - Nagrania w formacie MP3 będą do pobrania na stronie słupskiego muzeum.

Podczas wczorajszej wizyty przedstawiciel fundacji wraz z kustoszem wystawy Witkacego wybrali dzieła, które będą opisane. Całość ma być gotowa już pod koniec czerwca. Opisy poszczególnych prac będą trwały od kilku do nawet kilkunastu minut.

- Będą informacje o tym, czy dane dzieło jest obrazem, czy rzeźbą, w jakiej technice powstało, jakiej jest wielkości, jakie kolory przeważają, czy widać człowieka, ludzi, a może martwą naturę. Będzie też kontekst kulturowy i wiadomości ogólne. Wszystko po to, aby osoba niewidoma czy słabo widząca mogła sobie dane dzieło ułożyć w głowie, aby móc sobie je wyobrazić - mówi Robert Więckowski.

Opisy do poszczególnych prac przygotuje Beata Zgodzińska, kustosz wystawy Witkacego w słupskim muzeum.

- To dla mnie spore wyzwanie. Dotychczas opisywałam prace, które odbiorca mógł jednocześnie zobaczyć. Tym razem będę musiała stworzyć opisy z jednej strony bardziej szczegółowe, z drugiej jednak na tyle syntetyczne, żeby osoba niewidoma nie zgubiła po drodze obrazu jako całości - mówi Beata Zgodzińska.

Przygotowanie audiodeskrypcji dzieł Witkacego kosztować będzie około 6-7 tysięcy złotych. Pieniądze fundacja pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Poza Ciszą i Ciemnością".

Ale to nie jedyne udogodnienie dla osób niepełnosprawnych przygotowane przez słupskie muzeum. Również pod koniec czerwca w trzech filmach przygotowanych przez muzeum (m.in. tym o Otto Freundlichu) pojawią się napisy dla osób niesłyszących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza