Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystrzelą sondę w puszce po napoju, by zbadała temperaturę, ciśnienie i prędkość

Monika Zacharzewska
Młodzi konstruktorzy z elektryka nazwali swój zespół RGK-ES, czyli Rocket Genius Klub – Elektryk Słupsk
Młodzi konstruktorzy z elektryka nazwali swój zespół RGK-ES, czyli Rocket Genius Klub – Elektryk Słupsk
Uczniowie słupskiego elektryka, wykorzystując swoją wiedzę i podpatrując przyrodę, budują sondę wielkości puszki po napoju. Biorą udział w projekcie CanSat Europejskiej Agencji Kosmicznej.

- Od października pracujemy nad tą konstrukcją. Nasza sonda ma zostać wystrzelona w powietrze na wysokość ponad dwóch kilometrów i spadając, będzie zbierać dane o ciśnieniu atmosferycznym i temperaturze powietrza - mówi Karolina Prusiecka, jedyna dziewczyna w pięcioosobowym zespole uczniów konstruującym sondę pod okiem nauczyciela informatyki - Macieja Nowaka.

Obok Karoliny, lidera projektu, nad konstrukcją sondy i jej prawidłowym działaniem pracują jej koledzy z klas o profilu technik informatyk i technik elektronik - Piotr Laskowski, Igor Majchrzak, Szymon Rygas i Kacper Zabłocki.

Sonda o wadze nieco ponad 300 gramów uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, czyli popularnego elektryka będzie też realizowała misję dodatkową - badanie prędkości opadowej i obrotowej monokoptera, którego formę przybrała puszka naszpikowana elektroniką z jednym skrzydłem z taśmy pomiarowej i plastikowej listwy.

- Forma naszej sondy nawiązuje do nasiona klonu, które opadając, obraca się wokół własnej osi. To przyroda była dla nas inspiracją - nie ukrywają uczniowie.

Dane ze spadającej sondy, która wystrzelona uwolni się z puszki po napoju i rozwinie czaszę spadochronu, będą zapisywane na karcie pamięci wewnątrz niej. Jednocześnie będą też przesyłane, co sekundę drogą radiową do komputera uczniów. To też jest wymóg konkursowy.

- Piszemy właśnie ostatni raport z naszej pracy, który do niedzieli musimy wysłać do organizatorów edycji krajowej konkursu - mówią młodzi instruktorzy. Organizatorem europejskiego konkursu, w którym biorą udział uczniowie z 10 krajów jest dział ESERO zajmujący się edukacją i promowaniem nauki wśród uczniów. To jednostka Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA.

- Jeśli zdobędziemy odpowiednią liczbę punktów, zaprezentujemy naszą sondę na poligonie w Nowej Dębie - mówią uczniowie. - To będzie finał edycji krajowej, w którym walczy się o udział w finale europejskim.

Uczniowie słupskiego elektryka wspierają finansowo, technicznie i merytorycznie lokalne firmy. Działanie sondy można będzie zobaczyć 21 marca w czasie dnia otwartego szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza