Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wywrotowe życie Paulo Coelho

ag/ tom
Paulo Coelho twierdzi, że jest spełnionym człowiekiem. Wiedzie spokojne życie, ale kiedyś doświadczył wielu szalonych chwil. "Robiłem w życiu wszystko, co chciałem robić - seks, narkotyki, rock&roll" - mówi jeden z najpoczytniejszych współczesnych pisarzy.

Jego ojciec, który był inżynierem, marzył, by syn poszedł w jego ślady. Ale Paulo od najmłodszych lat wiedział, że zostanie pisarzem. Rodzice próbowali wielu sposobów, by sprowadzić go na właściwą drogę. Oddali go m.in. do rygorystycznej szkoły prowadzonej przez jezuitów. "Buntowałem się, bywałem karany, ale przyznaję, że jezuici wpoili mi jedną niezwykle ważną rzecz: dyscyplinę. Pewnie zwariowałbym, gdyby nie to. Jestem szaleńcem, ale zdyscyplinowanym" - przyznał na łamach "The Guardian".

Rodzice Coelho wykorzystywali również bardziej radykalnie metody wychowawcze. Trzykrotnie oddawali Paula do kliniki psychiatrycznej. Państwo Coelho podejrzewali, że ich syn cierpię na jakąś psychozę - czytał mnóstwo książek i stronił od ludzi.

W 1967 r. Paulo podjął próbę normalnego życia - zapisał się na wydział prawa. Szybko jednak rzucił studiowanie i został hipisem. Później zbił fortunę pisząc słowa piosenek dla brazylijskiego rockmena Raula Seixesa.

Utwory Coelho drażniły represyjny reżim wojskowy. Artysta wielokrotnie był aresztowany, a nawet torturowany (oprawcy razili go prądem). Te traumatyczne doświadczenia głęboko wpłynęły na Paula Coelho. Zapragnął normalnego życia. Znalazł pracę w wytwórni płytowej Polygram, a z kobietą, którą tam poznał, wziął ślub kościelny.

"A jednak nie mogłem tego znieść. Rozwiodłem się i wziąłem ślub z obecną żoną (malarką Christiną Oiticicą). Miałem pieniądze, bo odniosłem sukces jako tekściarz, stać mnie było na pięć mieszkań w Brazylii. Sprzedałem wszystko i zacząłem podróżować". W trakcie pobytu w Europie odbył m.in. 800-kilometrową pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Doświadczenia z podróży opisał w jednej ze swoich pierwszych powieści "Pielgrzym".

Dzisiaj 66-letni Coelho jest jednym z najchętniej czytanych pisarzy na świecie. Jego najsłynniejsza powieść "Alchemik" (1988) rozeszła się w 65 mln egzemplarzy, przetłumaczono ją na 70 języków. Inne znane utwory jego autorstwa to m.in. "Pielgrzym" (1987), "Weronika postanowiła umrzeć" (1998) i "Rękopis znaleziony w Akrze" (2012). W swoich powieściach Coelho przybliża dylematy filozoficzne, przed którymi stajemy w codziennym życiu. Krytyków drażni banalność jego przemyśleń oraz przesłodzona narracja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza