Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wzorcowa rewitalizacja" w Słupsku. Miasto weźmie udział w pilotażowym programie Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Jednym z miejsc, które będzie rewitalizowane w Słupsku jest Stary Rynek.
Jednym z miejsc, które będzie rewitalizowane w Słupsku jest Stary Rynek. Łukasz Capar
Słupsk został wybrany do pilotażowego programu „Wzorcowa rewitalizacja” prowadzonego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wspólnie ze specjalistami z całego kraju Miasto będzie wypracowywało plan zagospodarowania czterech wybranych terenów.

W całej Polsce do programu zostały wybrane 24 samorządy. Chętnych było dużo więcej, bo aż 96. Zgodnie z założeniami, w jednym województwie mogło być tylko dwóch partnerów. W pomorskim obok Słupska wybrano Debrzno w powiecie człuchowskim.

- Celem „Wzorcowej rewitalizacji” jest wsparcie gmin w planowaniu i wdrażaniu Gminnych Programów Rewitalizacji uwzględniających dziedzictwo kulturowe jako istotny zasób służący przezwyciężaniu problemów społecznych i infrastrukturalnych, występujących na obszarach znajdujących się w stanie kryzysowym. Pozwoli to na jeszcze lepsze planowanie oraz dobór działań rewitalizacyjnych, dzięki którym zachowany i podkreślony zostanie zasób rzeczy niematerialnych oraz materialnych wraz ze związanymi z nim wartościami tożsamościowymi, zjawiskami historycznymi – czytamy na stronie Rewitalizacji Słupska na Facebooku.

Paweł Krzemień z Urzędu Miasta wyjaśnia, że udział w programie to dopiero początek, pierwszy i bardzo ważny etap, który pozwoli określić kierunek zmian.

Zakończył się montaż największej kładki nad Słupią. Jej konstrukcja to dziewięć zespolonych elementów osadzonych na przyczółkach znajdujących się po przeciwnych brzegach rzeki.

Bulwary nad Słupią. Ostatnia największa kładka została zamon...

- Ma być to pierwszy krok do tego, abyśmy za kilka lat mogli zacząć realizować wyznaczone cele. Chcemy opracować najbardziej korzystny, spójny plan, wykorzystując pomoc osób, które na takich projektach zjadły zęby. Wybraliśmy cztery lokalizacje, każdą z nieco innego powodu – wyjaśnia Paweł Krzemień.

Jednym ze wskazanych obszarów jest rejon ulic Sierpinka, św. Piotra, Skłodowskiej-Curie, Henryka Pobożnego. To teren, który niegdyś był bardzo ważny dla Słupska, a na którym lata powojenne odcisnęły swoje piętno. Dziś jest to też miejsce, które cieszy się zainteresowaniem deweloperów. „Wzorcowa rewitalizacja” ma między innymi pomóc ustalić, jakie działki i na jakich warunkach Miasto może przeznaczyć na rozbudowę mieszkaniową.

- Inną lokalizacją jest Stary Rynek i otaczające go budynki. Chcielibyśmy wypracować pewien standard, ustalić plan odnawiania ich. Jest to kłopotliwe, bo wokół powstało blokowisko. Naszym zadaniem, przy wsparciu specjalistów, będzie określenie tego, jak powinno modernizować się obiekty o powojennej genezie na obszarach istotnych dla historii i tożsamości miasta – mówi Paweł Krzemień.

Polecamy: Miliony na przebudowę Starego Rynku i budowę nowej hali w Słupsku. Inwestycje w regionie z rządowym dofinansowaniem

Miliony na przebudowę Starego Rynku i budowę nowej hali w Sł...

Lepiej korespondujące z zabytkowym i reprezentacyjnym charakterem miejsca mają być też rozwiązania dla alei Sienkiewicza.

Ostatnią lokalizacją wskazaną w programie jest ulica Wyspiańskiego. Opracowane dla niej założenia modernizacyjne mają później służyć jako model dla innych ulic Śródmieścia.

- Na niektóre efekty będziemy musieli poczekać kilka lat, ale mamy nadzieję, że będzie warto. Inne wypracowane standardy będziemy mogli wdrożyć szybciej – na przykład te kolorystyczne, dotyczące wyglądu odnawianych kamienic i bloków. Planujemy, że już pod koniec 2022 roku uda nam się stworzyć pewne koncepcje, które posłużą do stworzenia dokumentacji technicznych i podjęcia działań, które przyniosą namacalne korzystne zmiany na obszarach, na których dotychczas działo się niewiele – zapowiada Paweł Krzemień.

Koniec programu planowany jest na grudzień 2022 roku. Zwieńczeniem współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa ma być przygotowanie opracowania, dotyczącego dobrych praktyk i standardów uwzględniania dziedzictwa kulturowego oraz zabytków, a także wykorzystania ich potencjału w procesach rewitalizacyjnych, z którego będą mogły korzystać inne miejscowości w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza