XXIV Bieg im. Elżbiety Garduły w Korzybiu

XXIV Bieg im. Elżbiety Garduły w Korzybiu Magdalena Olechnowicz
W słonecznych warunkach i w leśnej scenerii wokół jeziora w Korzybiu odbył się XXIV Bieg im. Elżbiety Garduły.

Na starcie zameldowało się 194 uczestników, którzy mieli do przebiegnięcia 10 kilometrów i 500 metrów. Od pierwszych metrów na czoło stawki wysunął się jeden z trzech faworytów do zwycięstwa Patryk Błaszczyk, który narzucił ostre tempo, oderwał się od rywali i samotnie pokonywał cztery pętle. Biegacz Jantara Ustka wygrał rywalizację bardzo pewnie w czasie 34 minuty i 44 sekundy. Dla 21 letniego ustczanina była to powtórka sukcesu z 2016 roku, ale wtedy miał lepszy wynik, bo 33.56 min. W dobrej dyspozycji byli też dwaj inni faworyci, którzy niemal do ostatnich stu metrów biegli ramię w ramię. Na finiszu więcej świeżości i szybkości miał Łukasz Wirkus (Talex Borysław Borzytuchom), który jako drugi zameldował się na mecie. Jego czas to 36.16 min. Na trzeciej pozycji finiszował Paweł Piotraschke (Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk) - 36.50 min.

- W niedzielę moje samopoczucie było świetne. Moja taktyka była prosta i czytelna. Szybko chciałem zgubić najgroźniejszych przeciwników i założony cel udało się zrealizować. Trasa mi odpowiadała. Mam satysfakcję ze zwycięstwa - oświadczył zadowolony Patryk Błaszczyk, triumfator biegu w Korzybiu, któremu kibicowała narzeczona. Poza podium na kolejnych miejscach byli: 4. Marek Szremski (Łysomice) - 38.30 min, 5. Rafał Borzyszkowski (Maratończyk Wielki Klincz) - 39.07 min, 6. Norbert Jefimczyk (Fenix Słupsk) - 39.20 min, 7. Łukasz Brzuzy (Florian Chojnice) - 39.50 min, 8. Kamil Orzechowski (TKKF Koszalin) - 40.23 min, 9. Przemysław Kurkul (Bryza Postomino) - 40.35 min, 9. Krzysztof Wilczewski (Święc Sławno) - 40.44 min, 11. Tadeusz Wojdasiewicz (Kępice) - 41.41 min. Z kobiet znakomitą formę zaprezentowała Antonina Rychter-Wirkus (24 czerwca tego roku zmieniła stan cywilny i jej mężem został Łukasz Wirkus - biegacz, który wczoraj w Korzybiu był drugi - dop. red. ), która reprezentowała MKL Szczecinek.

Ta biegaczka nie dała szans rywalkom i zdecydowanie wygrała w czasie 41.50 min. Druga finiszowała Justyna Romej (MKL Szczecin) - 45.11 min. Jako trzecia przybiegła Iwona Nieradka (Gdynia) - 46.16 min. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: 4. Ewa Dawidowska (AML Słupsk) - 50.29 min, 5. Karolina Litwin (Bryza Postomino) - 50.56 min, 6. Anna Pietrzak (Active Malbork) - 53.09 min. Najstarszymi biegaczami okazali się przedstawiciele Słupska. Byli to: Halina Strzelecka (rocznik 1955) i Wiktor Parwanicki (1944). Klasyfikację drużynową wygrał tradycyjnie już Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk. Za Lęborkiem na drugim miejscu została sklasyfikowana Bryza Postomino. Trzecia lokata przypadła ekipie Korzybskie Rekiny. Przed biegiem głównym przeprowadzono IV Integracyjny Bieg Podziel się Życiem, który dedykowany był osobom oczekującym na przeszczep narządu. Po wysiłku wszyscy mieli czas na skonsumowanie grochówki i wypicie napoju. W XXIV Biegu im. Elżbiety Garduły (świętej pamięci znanej i zasłużonej działaczki resortu kolejarskiego, której rozwój kultury fizycznej i sportu zawsze leżał na sercu) swoją formę sprawdzała młodzież.

Wyniki młodzieży
Tradycyjnie już po głównej rywalizacji w XXIV Biegu im. Elżbiety Garduły w Korzybiu biegała młodzież w dwóch grupach wiekowych. Czołowe lokaty wywalczyli: rocznik 2004 i młodsi (dystans 1000 m) - dziewczęta: 1. Daria Książek (Korzybie), 2. Weronika Śmiechowska, 3. Adrianna Konkol (obydwie Ekoludek Szczenurze); chłopcy: 1. Mateusz Buśko (Ekoludek), 2. Kamil Szturo (Rokity), 3. Jakub Wilczewski (Święc Sławno); roczniki 2001, 2002, 2003 (2000 m) - dziewczęta: 1. Aleksandra Majewska (Bałtyk Koszalin), 2. Wiktoria Naczk (Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk), 3. Marlena Rumińska (Fenix Słupsk); chłopcy: 1. Adam Kasprowicz (Bałtyk), 2. Jakub Benka (LKB im. Braci Petk), 3. Mikołaj Szczerba (Rokity). Dla najszybszych biegaczek i biegaczy były puchary i nagrody rzeczowe. Najmłodszymi uczestniczkami biegowej rywalizacji w korzybskim lesie były: 5-letnia Natalka Jankowska z Korzybia i 4-letnia Basia Antosik ze Sławska. Organizatorzy to: Gmina Kępice oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice.